Aktiivimalli tulloo

Järjestääkö työkkäri nämä harjoittelut paikat minulle viideksi päiväksi? Prkl kyllähän minä viideksi päiväksi pääsisin yhteen firmaan harjoitteluun, mutta hävettää mennä kyselemään "joo tuli tuo uusi aktiivimalli, niin minun pitäisi olla 5 päivää harjoitelussa".
41526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat
  • Onko+tuo+rangaistus+4,65%+netto+vai+brutto+ansiosidonaisesta

    Äänestä


Hah. Mitenköhän nämä jotkut mummot jostain korvesta pääsee autottomana aktiivitoimenpiteisiin :) kun ei työmarkkinatuella oikein autoa pysty pitämään :)

Äänestä
  • - itse hyvä palkkainen hallinto ei tiedää, millaista on työttömän köyhyys, se syvä köyhyys !
    Se työtön on rahaton, esim. ei ole autoa varaa pitää, ei varaa trafi maksuihin, ei vakuutuksiin. Juuri ja juuri saa syödäkseen. kun työtön palkaton on rahaton.
    Liikkuminen on talvella hankalaa, kun ei ole pikku paikkakunnilla enää julkisia kulkuneuvoja, jne.. Kesällä voi polkupyöräillä, jos on varaa edes pyörään !

    - järkeviä aktivointi toimenpiteitä ei ole alueilla, esim. alue E-Karjala, Lappeenranta. ei ole mitään järkevää toimenpidettä tarjolla ,, kun rahat tälläkin alueella menee pakolais turismiin,,,,yms.
    Ainoa on palkattomat työkokeilut. mutta miksi tekisi töitä ilman palkkaa?
    EI kukaan järjissään oleva ala orjan uralle. Tai pakko mielenterveys kuntoutukseen ilman palkkaa.

    Äänestä

  • Olen ansiosidonnaisella, jos saan yrittäjätuloa, niis tipahdanko liiton päiviltä tyhjän päälle. Pitääkö perustaa yritys toiminimi tai vastaava, jos sen erehtyy tekemään, niin miten silloin käy liiton päiville. Voisiko vaikka ministeri Litilä ystävällisesti vastata.

    Äänestä

  • "Hah. Mitenköhän nämä jotkut mummot jostain korvesta pääsee autottomana aktiivitoimenpiteisiin :) kun ei työmarkkinatuella oikein autoa pysty pitämään :) "

    He pääsevät kävellen, polkupyörällä, bussilla tai vaikka hevosella ja jos eivät pääse, niin työmarkkinatuki ja asumistuki pois. Silloin ei tarvitse lähteä aktiivitoimenpiteisiin, jos ei halua, vaan voi olla korvessa kaikessa rauhassa.

    Äänestä

  • SYRJÄSEUTUJEN asukin olot kurjistuivat KEKKOSEN ajan jälkeen . kekkosen aikana maaseutu oli virkeä ja itsekin 70 luvulta asti olen ollut työnhakijana eripituisia aikoja. olot kurjistuu niitten osalta joilla ei ole kykyä tai ymmärrystä hankkia toimeentuloa. minä poika aloin ampumaan hirviä ja muuta riistaa ja kalastamaan ja tekemään kaikenlaista ,joka ei nykyviherlandiassa ole suvaittua.....en paljasta,mutta KUN VÄKI VÄHENEE -OLOT PARANEE.......Pitääpä nykästä susiturkki päälle ja hakea pottuja maakellarista ja lämmäyttää käristys kun ei jaksanu eilen kaikkea syödä......tie on aukaisematta 2km matkalta......no eipähän matut tunkeile ja saa olla muutenki rauhassa ja kuunnella ongelmia taajamista ration välityksellä.....

    Äänestä

  • Manismies kirjoitti:

    Olen ansiosidonnaisella, jos saan yrittäjätuloa, niis tipahdanko liiton päiviltä tyhjän päälle. Pitääkö perustaa yritys toiminimi tai vastaava, jos sen erehtyy tekemään, niin miten silloin käy liiton päiville. Voisiko vaikka ministeri Litilä ystävällisesti vastata.

    Saat olla varma siitä , että jos ryhdyt hankkimaan yrtittäjätuloa, niin Isänmaamme ihastuttava byrokratia tipauttaa sinut tyhjän päälle. Siitä seuraa, sossun luukku. Mutta olet poistunut työttömyystilastoista, joka onkin selvästi lestaatti Sipilän ja aktiivimalli Lintilän tarkoitus. MISSÄ ON TÖMINISTERI JARI LINDSTRÖN, KUN AKTIIVIMALLI LINTILÄ KOHELTAA SATA LASISSA HÄNEN TONTILLAAN!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Jari Lindströn on kokoomuksen " Lahtarikaartin " tiukassa hihnassa ja se hihna on tosi lyhyt. Kokoomuksen kiltti koira. Täysin munaton mies.

    Äänestä

Ei järjestä, kun ei osoittettu lisärahaa aktiivitoimen toteuttamiseen.

Äänestä
  • Kyllä järjestetään kunta ja kaupungit tekekevät jo suunnitelmia aktivointipalvelujen järjestämisestä mm. työttömien yhdistysten kanssa, koska kun työtön aktivoidaan työttömien yhdistykseen niin kaupungin osuus sosiaaliturvasta ja työttömyysturvasta laskee eli kaupunki / kunta näin säästää.
    Nämä säästön / rahat eivät tule erillisestä budjetista vaan yleishallinollisista yleisvaroista eli veronmaksajien piikki menee lisäaktivointi kokonaisuudessa.

    Äänestä

Aktiivimallit ne kivasti kasvaa ahneuden myötä. Ei vuoskymmeninä sen mallinen olekaan liikuttanut.

Äänestä

Työkkärillä ei ole tarpeeksi henkilökuntaa kun eivät ole haastatelleet mua tänä vuonna yhtään kertaa.Vaadin ensin kaikki tekemättömät haastattelut ennenkuin suostun mihinkään.Muutenm teen valituksen.

Äänestä
  • Voitan varman ihan vapasti vaatia lisä henkilökuntaa, mutta miksi sitä muka tulisi, kun tökkäri lakka pian olemasta eli lakkautetan. Voitan olla täysi rauhallisia, koska etuskunta lupasi seurata (sivusta), miten uusi malli toimii.

    Äänestä

Jäsenmaksuista kanssaan tuli lasku vuodelle 2018. Jätän maksamatta.

Äänestä

Aktiivimalli kaikki työttömät nyt lähettämään työhakemukset https://www.valtiolle.fi/fi-FI

Työhakemukset kaikkiin mahdollisiin valtiolla avoinna oleviin työpaikkailmoituksiin vaikka vain protestina hallituksen hulluille päätöksille.

Äänestä
  • Kannatan. JA SAATANA KANSANEDUSTAJIEN LISÄ TAI MIKÄ HELVETIN ELÄKE SE ON, SE PITÄÄ LOPETTAA. AKKA TOMII SAMAAN AIKA ISOPALKKAISENA LÄÄKÄRINÄ JA NOSTAA SITÄ "LAINSÄÄTÄJIEN" EROKOISELÄKETTÄ

    Äänestä

  • Vakuutuslääkärit asialle ja tutkimaan sopeutumista ja sassiin.

    Äänestä

Kaikille työttömille tulee kuulemma hihamerkki kuten juutalaisillakin oli Davidin Tähti.

Kokoomus,keskusta,siniset ja persutkin ovat kaikki samaa mieltä asiasta, tämäkin oli varmaan jo sovittu hallitusohjelmassa.

-työtönpaska on sopiva nimitys heidän mielestään, eikä ole kuulemma edes vihapuhetta.

Äänestä
  • ihmiset taajamiin johtaa yhteiskunnassa suuriin ongelmiin ja raamatun ennustamaan sekasortoiseen harmagedoniin......jumalan pyörät pyörivät

    Äänestä

Tulossa kansalaisaloite kansanedustajien lomista.
Aloite sopeuttamiseläkkeen poistosta on jo.

Linkkiä jakoon.

Äänestä

jos menen työ paikalle tällä aktiivimalli suunnitelulla en tee mitään oon kyl työpaikalla onko se totta että tuntipalkka on 5.90 mitä maahanmuuttajat tekee ruokansa eteen

Äänestä

Jos ei käy viikkoon suihkussa niin perssilmä tuoksuu ihanalta.

Äänestä

Ymmärrän ihmisten mielipahan as. aktiivimallin rakenteiden vuoksi. Itsekin olen samaa mieltä ja mielipiteeni taustalla on yli 30 vuoden kokemus työhallinnossa. Päättäjät ovat tehneet täydellisen sokeina ja ehkä jonkun matemaatikon tukemana kylmien laskelmien pohjalta nämä käytännössä toimimattomiksi vielä todistettavat kuviot. Siis ymmärrän vihastuneet ilmaisut, mutta joillakin on kritisoinneissan niin alatyylisiä ilmaisuja, että lukijathan tekevät niistä omat johtopäätöksensä eli ajattelevat todennäköisesti, että "no niin, tuollaisiahan ne työttömät juuri ovat...". - Voin kenenkään puuttumatta ilmaista mielipiteeni, että suurin osa työttömistä on vilpittömästi työnhaussa ja ovat aidosti murheissaan työttömyydestään. Samanaikaisesti olen sitä mieltä, että koko työhallinnon organisaatiota tulee ravistella rankasti. Nykyiset resurssit eivät riitä ihmisten kanssa käytäviin, työmarkkinoille sijoittumista tavoitteleviin ohjauskeskusteluihin. Huom! siis ohjausta tulisi saada, mutta jokainen aktivoituu sen pohjalla itse työllistymismahdollisuuksiensa etsimiseen ja hakemiseen. Hyvin ja täsmällisesti ohjattuna se yleensä onnistuu, MUTTA ei kaikkialla Suomessa sekään. Työvoiman kysyntä on määrällisesti kovin erilaista maakunnasta riippuen. Se, että ihmisen vaaditaan pakolla muuttamaan työn perässä, on perustuslain vastaista (kuvittelen näin). Jokainen kriitikko voi ajatuksissaan samaistua pakkomuuttotilanteeseen ja olla sitten rehellinen mielipiteensä muodostamisessa. - Yleensäkin nämä työllisyysasiat ovat supermonimutkaisia eikä näitä voida yksinkertaistaa kuten nyt ns. aktiivimalli on laadittu. Missähän ja ketähän ovat ne asiantuntijat, joihin vedotaan kun mallia kehutaan. Pitäisi saada taustat selville jo luotettavuuden vuoksi. - Jäi vielä kertomatta, että ne työkkärin työntekijät ovat todella palveluhalukkaita ja aidosti huolissaan ihmisten pärjäämisistä - heitä on vaan liian vähän ja hekin uupuvat työssään. Jotenkin tuntuu, että asiakkaat purkavat huonoa oloaan näihin täydellisen syyttömiin, tunnollisiin puurtajiin.

Äänestä

Työttömänä on kiva olla.Voi päivittäin homoilla työttömien kerhoilla oikein kunnolla.

Äänestä
  • Juha Sipilä Ylellä: Ihmettelen, jos työttömille ei löydy kolmen tunnin työjaksoa joka toinen viikko
    Siina Ekberg | 14.01.2018 | 15:45- päivitetty 14.01.2018 | 22:46

    Pääministeri vetoaa suomalaisiin, jotta työttömille saataisiin keikkatöitä.

    Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoo ihmettelevänsä, jos työttömille ei ole mahdollisuutta tarjota kolmen tunnin työjaksoa joka toinen viikko. Sipilää haastateltiin kiistellystä työttymyysturvan aktiivimallista Ylen pääministerin haastattelutunnilla.

    – Työttömän arjessa aktiivimalli tarkoittaa, että joka toinen viikko pitäisi löytää kolmen tunnin työjakso. Pidän meitä suomalaisia, joilla menee paremmin, tai yrityksiä ja työnantajia kyllä lampaina, jos emme löydä 200 000 ihmiselle joka toinen viikko kolmen tunnin työjaksoa, Sipilä sanoo.

    – Haastan kaikkia suomalaisia siihen, että pelottelun sijaan lähdemme nyt hakemaan niitä malleja, joilla työtön saa aluksi kolmen tunnin työjakson kahden viikon välein, hän lisää.

    Aktiivimalli on saanut runsaasti kielteistä palautetta, ja mallia vastustavalla kansalaisaloitteella on jo yli 125 000 allekirjoittajaa.

    Mallin tavoitteena on Sipilän mukaan saada työtön ihminen edes pieneksi hetkeksi töihin työttömyysjakson aikana. Pääministerin mukaan keikkatyö on askel kohti unelmaduunia.

    – Tämä ei ole mikään leikkaus, eikä tarkoitus ole kyykyttää ketään. Kun avointen työpaikkojen määrä kasvaa, aktivoinnin avulla on tarkoitus saada työpaikkojen ja tekijöiden kysyntä ja tarjonta kohtaamaan, Sipilä sanoo.
    Aivan ja kepun homot ja lestot oi vain tupee puutuu..

    Äänestä

Hah hah. Kylläpä naurattaa tämä työttömien valtava halu vältellä töitä, tälläkin palstalla selitellään ja pohditaan, että kuinka nyt voidaan vältellä aktiivisuutta kun tuet vähenee. Vanha sanonta on teille paikallaan: Sen, joka ei töitä tee, ei syömänkään pidä. Ryhtiä elämään ja reippaasti töihin!

Äänestä

Kannattaa hakea töihin Suomen lainsäätäjille. 200 kansanedustajaa tarvitsevat avustajia. Nykyiset kiertoon ja uudet sisään. Kun 202 000 työtöntä hakee töihin eduskuntaan joka viikko, niin yksinkertaisen laskuopin mukaan se tekee 202 000 *52*200 = 2100,8 miljonaa työhakemusta vuodessa. Kyllä siinä avustajia tarvitaan, kun työhakemusksia selataan. Satosella ja Lintilälläkin olisi tekemistä HAKEKAA TÖIHIN EDUSKUNTAAN!!!!!!!!.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, nykuiset avustajat kiertoon ja uudet sisään. Pitkäaikistyötön katselee yhteiskuntaa hieman eri kulmasta, kuin suojatyöpaikan suojassa oleva " Lainsäätäjä ". Yllytytän siihen, että vähintään kaikki pitkäaikaistyöttömät hakevat töihin eduskunta-avustajiksi, niin kutsutuille " lainsäätäjille ". Varsinkin Teuvo Hakkarainen kaipaisi pikaista apua. HAKEKAAN TÖIHIN EDUSKUNTAAN, NIIN LESTAATTI SIPILÄN HALLITUKSEN AINAKIN YKSI KURMUUTUSVAATIMUS TÄYTTYY !!!!!!!!

    Äänestä

  • Seuraavat eduskuntavaalit voisivat olla Veikkauksen järjestämät.

    200 edustajaa arvotaan työttömien työnhakijoiden keskuudesta.

    Heillle arvotaan viikkoarvonnoissa 18-tunnin avustajat.

    Äänestä

Miksi eläkevakuutuslaitokset eivät ole vaatineet sopeutumiseläkeläisiltä lääkärinlausuntoja vakuutuslääkäreiden pyöritettäväksi?

Äänestä
  • Sairaitako vakuutuslääkärit vain myllyttävät?
    Miksei terveitä sopeutujaeläkeläisiä muiluteta eläkelaitosten vakuutuslääkäreiden toimesta?

    Äänestä

  • VIHERVASEMMISTO on alkujaan tämän aktiivimallin takana ja se olisi toteutettu silloinkin jos he olisivat hallitusvastuussa-saadaan ihmiset muuttamaan kaupunkeihin ,koska malli ei toimi muualla kuin taajamissa.

    Äänestä

Eiköhän aleta kutsumaan tuota mallia oikealla nimellään, "Arbeit macht frei"-malliksi,

Äänestä

Mitenkä mä pääsen mihnkään aktiiviin kun matkaa on 50 km hiihtämällä ja toinen sauvakin on vielä poikki?

Äänestä
  • Onko Talvivaaran ihme lähellä, siellä töitä riittää kun vain osaa kusea samaan tuottavaan lammikkoon johon jo lähes miljardi on veroeuroja kusetuttu.

    Äänestä

Köyhillä aktiivi(orjatyö)malliin pakotetuilla ei ole autoa millä pörrätä vitosen tuntipalkka orjuutukseen. Ihmeellisintä on ettei ole ollut yhtään kunnon mielenosoitusta aiheesta. Miksei tästä puhuta sillä oikealla nimellä eli orjuutuksella???? Sanotaan että ihmisen perusoikeuksiin kuuluu itsemääräämisoikeus siitä ettei hänen tarvitse tehdä mikään mikä on hänen arvojensa ja moraalinsa vastaista. Miettikääpä sitä.

Äänestä

Pakkohan se on rutistaa köyhimmiltä viimeisetkin rahat pois että riittää enemmän poliitikoille ja yrityksien omistajille. Orjat kun saadaan tekemään halvalla tai ilmaiseksi niin kyllähän se sadistia miellyttää.

Äänestä

Eipä haittaa vaikka tulee leikkaus työttömyystuesta, kun jokatapauksessa uottomies leikkaa mun tulosta 1/3 osan, nuokin leikatut rahat on pois uottomiehen tuloista hah hah hah!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


dsadsadsasda kirjoitti:

Järjestääkö työkkäri nämä harjoittelut paikat minulle viideksi päiväksi? Prkl kyllähän minä viideksi päiväksi pääsisin yhteen firmaan harjoitteluun, mutta hävettää mennä kyselemään "joo tuli tuo uusi aktiivimalli, niin minun pitäisi olla 5 päivää harjoitelussa".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu