Nelosolut saadaan kauppoihin.

iloa_viinasta

Valitettavasti kauppoja alkaa olla harvassa. Hallituksella oli hyvä ajatus, tuli kuitenkin liian myöhään, kaupat ja väki on poissa.
Olisihan mahdollista vaikka kesäaikoina kiertää pienimuotoinen myymäläauto kylillä joka myisi vain kaljaa ja makkaraa, näin palveltaisi myös lomalaisia.

6

195

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poisarkadiankukkulalta

      Lapin edustajista korotuksen puolesta äänestäneet:
      Kulmuni
      Kärnä
      Mustajärvi
      Torvinen
      Näihin ei voi tulevaisuudessa luottaa!

      • kohtuujuoja

        Miksei? Aivan oikein äänestivät. Minä ainakin osaan juopotella kohtuudella, vaikka nelosta saakin kohta Erätulesta.

        Jos joku onnistuu juomaan itsensä hengiltä 0,8 prosenttiyksikön eron ansiosta, niin minun puolesta joutaakin juoda.


    • 4japuoli

      Miksi kauppoja on sallassa vähän. Kyllä esim Hautajärvellä pärjäisi kauppa jos kaikki kyläläiset ostaisivat siitä tavaransa. Mutta kun tämä väki on mitä on niin eihän se onnistu. Kun valintatalo lopetettiin kirkolta joutuivat aateveljet käymään kaupassa kemijärvellä asti. Lidliä kyllä tarvittaisiin kirkolle, esim K-marketin ote on lepsuuntunut viimeaikoina.

    • nbghvf

      suuret hinta erot johtaa siihen että muualta saapi halvemmalla ja pienet tulot johtaa siihen että haetaan muualta.

    • wqaxcz

      oihan se mukava jos olisi kauppa lähempänä mutta kun tuo kateus ja pahan suopeus valitseen tuppukylissä liikaa.

    • hyväSipilä

      Nelos oluen hinta laskee noin 40% elikkä nyt on köyhemmälläkin vetää pää täyteen useamman kerran viikossa.
      Sipilä uskovaisena ymmärtää mitenkä se maallakaan ei ihmisillä suu ole tuohesta. Ei hommannu Lipponen viinoja kauppaan, ja Arhimmäkikin vastusti viinalakia, vaikka itse on melkoinen juoppo. Arhimmäkihän sammoi pöytiin olumpialaisissakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe