Erotakko tässä pitäs

Voiko avioliitto olla oikeesti tällaista: mies kyttää menojani,en oikeastaan käy kun töissä ja takas kotiin ja ruokakaupassa....muuten saan kuul l a kunniani.Kauppakuitit pitää olla aina näytettävissä,työvuorot pitää tietää,rahankäyttö pitää olla tiedossa,mustasukkaisuutta myös aikuisesta lapsestani,joka päivä syytetään uskottomuudesta (ei mitään aihetta),viikonloppu aamuisin aina ensimmäiseksi riitaa....onneksi ei ole yhteisiä lapsia! Niin,ja on siis ulkomaalainen ja käydään molemmat töissä...väsyttää tää elämä mutt joskus on myös hyviä hetkiä...
11331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ovatko+todellakaan+nuo+muutamat+hyvät+hetket+jatkuvan+pahan+mielen+arvoisia?Jos+ilkeyttä+ja+negatiivisuutta+on++60%+ajasta,+hyviä+hetkiä+10%+ja+neutraalia+30%,+tuo+ei+ole+yhteiselämän+arvoista+aikaa.Yksin+ollessasi+sinun+aikasi+olisi+99%+sellaista+kuin+itse+haluat+ja+loppu++muuta.Ajattele+oikein+syvällisesti+onko+tuo+,+miten+haluat+jatkaa++ja+valitse+tulevaisuutesi+(+ensi+viikosta+lähtien+)+sen+mukaan.

Äänestä

Minä en ikinä suostuisi elämään tuollaisessa suhteessa.

Äänestä

Hei Eeva1567


Kirjoitit lyhyesti suhteestanne, siksi vastaankin vain aika yleisellä tasolla.
Vaikka parisuhteita on todella monenlaisia, on kuitenkin tiettyjä asioita, jotka eivät kuulu terveeseen parisuhteeseen ja eräs niistä on toisen kontrollointi. Toinen ihminen ei saa rajoittaa, pakottaa tai muuten kontrolloida puolisoaan. Jokaisen on saatava vapaana kulkea asioillaan yms.
Kenenkään ei tule antaa omaa vapauttaan toisen päätäntävallan alle. Se on aivan eri asia kuin sitoutuminen. Sitoutuminen syntyy omasta vapaasta tahdosta, pariskunnan yhteisiin sopimuksiin sitoutuminen (kuten sitoutuminen uskollisuuteen yms). Se ei synny siitä, että toinen vahtii tai pakottaa.

Teillä molemmilla on oma historianne, tarinanne. Voi olla mahdollista, että osa suhteenne tilasta johtuu aikaisemman elämän painolastista.

Voitte halutessanne hakeutua pariterapiaan tarkastellaksenne suhteenne tilaa ja sopiaksenne asioista, joiden pitää liitossanne toteutua, jotta se voi jatkua. Mutta jo nyt, heti, voit omalta osaltasi lopettaa olemaan kontrolloituna. Sinun ei tule pelon tai hylätyksi tulemisen uhan takia suostua antamaan omaa tahtoasi ja elämääsi toisen 'taskuun'. Olet itse vastuussa tekemisistäsi ja ajankäytöstäsi, itsellesi ja muille.

Voimia sinulle ja teille molemmille terveeseen parisuhdevuorovaikutukseen pyrkimisessä, tai kykyä tehdä ratkaisuja hyvinvoinnin takaamiseksi, mikäli niin ei tapahdu.


Merja, diakoni

Äänestä
  • Sinua neuvoilla aloittaja voi menettää henkensä.

    Äänestä

Joskus hyviä hetkiä, jos ne kompensoivat tuota kaikkea kyttäämistä, niin mikäs siinä. Minä päätin aikoinaan, että kun joka tapauksessa syytetään koko ajan pettämisestä, on ihan sama pettää ja lopuksi jättää moinen tyranni. Sinun tapauksessasi se tosin voi olla vaarallista, onhan näistä mustasukkaisista miehistä ja heidän teoistaan viime aikoina lehdistä luettu.

Äänestä

Miksi naiset valitsee tuollaisia miehiä. Mikset ota jo eroa koska miehes on täys paskakasa.

Äänestä

Tuommoen sairas mieli on ulkoloiselle ihan tyypillistä,hän tietenkin makaa kotona?

Äänestä
  • kyselyä kun lukisi aloituksen?

    Äänestä

KYLLÄ!

Äänestä

Et voi elää tollases pinhuusissa loppuikääs. Et vaan voi. Miehes on sairaan mustasukkainen, ja sun elämä katoaa jos jatkat sen kans olemista. Eniten kärsit siitä, että mies on mustasukkanen sun aikuisesta lapsestas. Sulle tulee kenties lapsenlapsia, ja silloin viimestään sun tilanne käy helvetiks. Et saisi huomioida niitä mitenkään jne.

Hei herää! Neuvoisin sua lähtemään eri teille, mutta se on tietenkin vaikeeta tollasen miehen kanssa. Rakkauttakin sulla varmaan on sitä kohtaan. Ei oo helppo sun osa. Mut ehkä joku päivä huomaat, että kuppi vuotaa yli, sillon sun on helpompi tehä ratkaisu. Varovainen pitää tietenkin olla, ite tiedät onko sun mies väkivaltainen esimerkiks. Kaikkee ihan parasta sulle!

Äänestä
  • Kiitos kaikille vastauksista! On auttaneet paljon.Tiedän ettei mun tilanne ole helppo,itseni on tehtävä se ratkaisu miten tästä jatkan...mutta jo kirjoittaminen tänne ja kommenttienne näkeminen täällä jotenkin auttoi mua näkemään asiat selvemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eeva1567 kirjoitti:

Voiko avioliitto olla oikeesti tällaista: mies kyttää menojani,en oikeastaan käy kun töissä ja takas kotiin ja ruokakaupassa....muuten saan kuul l a kunniani.Kauppakuitit pitää olla aina näytettävissä,työvuorot pitää tietää,rahankäyttö pitää olla tiedossa,mustasukkaisuutta myös aikuisesta lapsestani,joka päivä syytetään uskottomuudesta (ei mitään aihetta),viikonloppu aamuisin aina ensimmäiseksi riitaa....onneksi ei ole yhteisiä lapsia! Niin,ja on siis ulkomaalainen ja käydään molemmat töissä...väsyttää tää elämä mutt joskus on myös hyviä hetkiä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu