Toiveet Jouluna korkealla

Eilahjanlahjaa

Vähävaraisille lapsiperheille kerättiin ennen joulua kaikenlaista hyvää. Odotimme joulua että nyt tulisi oikea joulu. Petyimme pahoin, mitään ei sitten tullutkaan. En voi kuin ihmetellä kuinka huonosti muilla lapsiperheillä asiat sitten ovat. Joulukuun tuloina oli vain yhden hengen työmarkkinatuki ja lapsilisät. Onneksi isovanhemmat kuitenkin tarjosivat jouluruuat että siitä saimme nauttia.

10

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KepuTietää

      Noh, kait sentään sait pillua tai munaa? Mitä sitä muuta tarvitsee.

    • sivusta

      Oli tietolähteiden mukaan jaettu ystäville ja sukulaisperheisiin. Tarpeista ei ollut kysymys!

    • Köyhien-puolue

      Ennen oli puolue nimeltä Köyhien asialla, mutta se putosi puoluerekisteristä.

    • Osansakekoonkantanut

      Älkää edes leikillä kirjoittako , kyllä avustukset on mennyt oikeisiin osoitteisiin.

    • Tiedossaon

      Kuuleman mukaan jopa Rovaniemen köyhille jaettu. Omista niin väliä!

    • ainaonlahjoitettu

      Höpön höpön, minä lahjoitin Hyvä mieli keräykseen tänä vuonna 100€ kun oli Suomi 100 vuosi. Yleensä olen lahjoittanut 70€ koska se on ollut yhden perheen lahjakortin arvo.
      Suomessa löytyy köyhiä lapsiperheitä enemmän, kuin meitä lahjoittajia konsanaan. Asia on kiinni siitä, kuinka ihmiset suhtautuvat näihin keräyksiin. Suurimmalla osalla ihmisistä olisi varaa lahjoittaa, mutta asia koetaan ehkä vieraaksi, tai sitten ollaan muuten vain itsekkäitä. Kurjinta on tuollaiset tyypit, jotka asiasta mitään tietämättöminä väittävät typeriä väitteitä, kuinka muka apu menisi milloin kenenkin taskuun, tai väärään kohteeseen. Sellaisen ihmisen sitäisi hieman ajatella asiaa syvemmin. Jos itse ei ole valmis muita auttamaan, on erittäin alhaista mustamaalata asia, kosta ilmiselvästi ei tosiasioita tiedä.

    • kysynpähän_vain

      ikävää vain on se että tulee helposti kuva keräyksen järjestäjistä käytännön puuhissa että tekevät maineen vuoksi, ei niinkään suuresta auttamisen halusta
      ja paljonkohan ne itse laittoivat keräykseen?

    • vithuttaaoikeasti

      parasta kun ei lahjoita mitään
      vaikka avustuksen toimivat silmät kiilussa tulevat pyytämään avustusta köyhille,
      ikään kuin olisi velvoite antaa,
      ja tosiaan niin kuin joku kysyy.
      minkä verran he itse antoivat

    • Eilahjanlahjaa

      Aloittajana olen hyvin surullinen niiden lapsiperheiden puolesta jotka saivat lahjansa.
      Meillä kun jäi joulukuussa kaikkien asumismenojen jälkeen liki 80€ henkeä kohti tehdä joulu ja ostaa ruuat , vaatteet jne.. henkeä kohti.
      Lahjojen saajat ovat siis tätäkin vähemmällä joulukuun joutuneet elämään.
      Kyllä on asiat surkeasti Kemijärvellä lapsperheissä, hyvin hyvin surullinen olen.

      • Suomutarvitaan

        Kemijärven kaupunki voisi Suomulla pitää köyhille yhteisen joulujuhlan. Ajatelkaa, siellä kauniissa hiljaisuuden keskuksessa, kun se valmistuu. Siellä on ONNEN TUNNE vallassa. Syödään puuroa yhdessä ja tanssitaan joulukuusen ympärillä. Suomua voi jokainen ihailla ilmaiseksi, siitä saa nauttia vähävarainenkin. Katsokaa sen kauneutta, tunturin päällä kun kasvavat puutkin, vehreys ja ihana luonto! (Yleensä tunturilla ei kasva puita, Suomu on siitä erilainen, se on vaara, mutta sittenkin tunturi!)

        Köyhien ja rikkaiden yhteinen kokoontuminen ensi jouluksi Suomulle! Toimikaa jo!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2975
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1225
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      997
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      951
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      915
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      887
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      830
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      160
      826
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      774
    Aihe