Katju Aro, feministi:
"Helsinki on avoin ja moniarvoinen kaupunki, jossa puhutaan toistasataa kieltä ja jonka asukkaista kohta joka neljännen vanhemmat ovat syntyneet muualla kuin Suomessa."
No niinhän se tuntuu olevan. Feministien unelma on lähellä toteutumistaan, mutta älkää yhtään epäilkö: ei tämä vielä riitä. Lisää väriä on saatava.
"Helsinki on avoin ja moniarvoinen kaupunki, jossa puhutaan toistasataa kieltä ja jonka asukkaista kohta joka neljännen vanhemmat ovat syntyneet muualla kuin Suomessa."
No niinhän se tuntuu olevan. Feministien unelma on lähellä toteutumistaan, mutta älkää yhtään epäilkö: ei tämä vielä riitä. Lisää väriä on saatava.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mitä feministit sanovat tästä😳❓
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201712302200636676_ul.shtml
mukmomuori vastaa aamulla
Ikävää, että sellaista tarvitaan, mutta hyvä, että sellainen järjestetään.
Kerroin mielipiteeni, vaikka en mikään varsinainen feministi olekaan.
Sinusta on siis hyvä, että syyttömät aidataan, että syylliset saavat joukkokouria naisia kulttuurinsa tapaan 😳❓
Eikös pitäisi estää näiden kourijakulttuurin edustajien pääsy alueelle eikä aidata syyttömiä naisia❓
Se on hyvä silloin jos sitä tarvitaan. Käsittääkseni sinne ei ole pakko mennä, jos ei halua. Tietenkin olisi parempi, jos kourijat saataisiin estettyä tulemasta paikalle, mutta kun se kouriminen taitaa olla vaikeasti ulkonäön perusteella havaittavissa. Ei kai mitään kourijakulttuuria varsinaisesti ole olemassakaan.
Kyllä se pakko on jos haluaa välttyä joukkokourinnalta kun isot mamulössit etsivät uhrejaan vapaana. Tämä kourimiskulttuuri on suoraan islamista. Siinä nainen saarretaan suurella miehoukolla ja sen keskellä naista kouritaan jopa raiskataan. Se on ihan julkista huvia muslimimaissa joukkotapahrumissa.
Sille on ihan oma nikikin Ta...... jotakin 😏
Toisaalta suomalaisetkin miehet kourivat naisia ilman lupaa. Pitäisikö kaikkien suomalaisten miesten osallistuminen joukkotapahtumiin siis estää?
Tässä tietoa
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001064214.html
Suomalaiset miehet eivät ole koskaan kourineet joukolla naisia kuten muslimikulrtuuriin kuuluu.
Näiden matujen myötähän tämä ongelma on tullut 😉
Mutta kaikki maahanmuuttajat eivät tuollaista tee. Ei heitä voi kaikkia tuomita jonkun joukon takia. Mutta kyllähän tuo ongelma on ja siitä pitäisi päästä eroon.
Eivät onneksi‼️ Se on vain muslimimiesten kulttuuria.
Eivät kaikki muslimimiehetkään tuohon syyllisty. Muutenhan se olisi ollut ongelma Suomessakin jo monta vuotta.
Täällä TV näytti hiljattain kuinka tavallinen espanjalainen alkoi metrossa hyväilemään naisen näkyvillä olevia tissejä.
Eivät kaikki mutta VAIN mislimit 😏 Googlaa aiheesta jos se on sinulle uusi asia.
Aivan!
Suomen eduskunnassa on kuulemma kähmimisongelma. Ehkä siitä voi googlata.
Ei se yhtään helpota asiaa, jos kourijoita on yksi, ihan yhtä kamalaa se on silti. Ja valitettavasti aika moni suomalainen nainenkin on joutunut kohtaamaan sitä eivätkä kourijat ole läheskään aina ei-suomalaisia. On aika yksisilmäistä syyttää toista kansalaisuutta olevia aivan kuin meillä ei kourimisongelmaa olisi aiemmin lainkaan ollut. Suomalainen mies hallitsee törkypuheet ja kourimisen, raiskaamisenkin, joten aidataan heidät jonnekin.
Onneksi kuitenkin suurin osa miehistä, suomalaisistakin, on ihan kunnollisia miehiä. jotka ymmärtävät ettei kosketa ilman lupaa eikä puhuta törkeyksiä.
Yritä nyt edes tämän kerran keskustella aloituksen aiheesta , jooko 😳❓
Heh. Mitä se oli, että "VAIN"? Kunnon keskustelua on tuoda esiin muutkin asiaan liittyvät seikat. Ei ole olemassakaan VAIN jotain yhtä porukkaa.
Ai samalla tavalla kuin sinä aloituksen aiheeseen paneudut?
Paneudu sinä vaan ;D
Viime kesänä Helsingissä vierailulla oli ilo nähdä kaupunki niin monimuotoisena ja keskusta uudistettuna. Oli monen kansan antamaa väriä. Oli muuttunut positiivisesti sitten muuttoni jälkeen.
Nuo muslimiväriläiskät tosiaan suhtautuvat homoihin erittäin värikkäästi.
Hyvinhän ne muslimit ovat suhtautuneet.
Tämähän on se maahanmuuton ongelma, että vaikka me kuinka sirotellan muslimeja ympäri Suomea, jotta ei tulis niitä muslimialueita joita kukaan ei toivo, niin lopulta kun he saavat liikkua vapaasti, niin he kuitenkin sitten hakeutuvat toistensa seuraan, ja tuloksena on suurten kaupunkien katukuvan traaginen muutos, muslimien vetäytyessä omaksi oudoksi ryhmäkseen, joille kantaväestö saa sitten pyöritellä päätänsä.
Sitten kun Itä-Helsinkiä ei enää tunnista edes sen vertaa Suomeksi mitä nykyään, niin ehkä feministitkin huomaavat tehneensä pahan virhearvion, kun eivät voi tuossa Suomen tulevassa Rinkebyssä turvallisesti käydä shoppailemassa.
Ulkomailla asuessa huomaa kuinka paljon on ulkomaalaisia!