VM on varmasti rakennellut eri skenaarioita Kittilän varalle. Mutta pysyvätkö virkamiehet kunnan kiihtyneen, jo epätoivoisenkin päätöksenteon vauhdissa?
SK listasi uusimmassa jutussaan vanhat ja uudet synnit. Uusia tuli kasapäin ennen vuotta 2018, kippis niiden muistolle ja onnea käräjille.
Keskeisenä teemana Hynysen jutussa oli korruptio. Miten se on mahdollista? Ei täällä sellaista ole, se on jossain muualla ei meillä. Me päätämme asiat sulassa sovussa, niin me on aina tehty ja hyvin on pärjätty.
Toisena teemana oli koskemattomuus. Turha tänne on etelästä tulla sanomaan miten meidän pitää elää ja olla. Rinnekin täällä pullikoi ja laitoimme ukon etelän junaan. Tutkia pitäs sen hommia ja jättää meidät rauhaan.
Ihan mielenkiintoista olisi jos toimittajat kurkistaisivat hieman maton alle. Miten on miehitetty vaikka Levin keskeisiä hallituspaikkoja.
https://www.finder.fi/Liikuntakeskuksia+vapaa-aikakeskuksia/Levi+Events+Oy+Ltd/Sirkka/yhteystiedot/537592
https://www.finder.fi/Matkatoimistoja/Levin+Matkailu+Oy+Keskusvaraamo/Sirkka/yhteystiedot/193227
https://www.finder.fi/Hiihtokeskuksia+laskettelukeskuksia/Levin+hiihtokeskus/Sirkka/yhteystiedot/253818
Pekka Viljasen mukaan.
Suomalainen korruptio on palvelus palveluksesta -politiikkaa.
Sitä voi miettiä samalla kun katsoo hallituspaikkoja tuossa ylempänä. Olisiko siinä jopa pieni totuuden jyvä, vai onko se etelän propagandaa?
Miksi päätetään päättömästi?
Korruptio, se on poissa täältä perältä!
27
488
Vastaukset
- UudetVaalit
Harmi ettei ole varaa maksaa SK:n tilausta. Katsoisin vaikka yhden mainosvideon jotta saisin lukea jutun ilmaiseksi.
- miepä-tiiän
Googleen: Ampparit.com ja sieltä hakusanaksi Kittilä, niin johan saat lukemista Kittilästä
- Samatäällä
Olisko tuosta joskus apua.
https://yle.fi/uutiset/3-10002803
Kittilän kunta aikoo kokeilla sosiaalista luototusta
- valtion_virkamies
Eiköhän se SKn juttu ole ihan ilmainen lukea.
- toiseltapaikkakunnalta
Joissakin kirjastoissa olen nähnyt lehteä. En ole paikkakunnalta, joten en tiedä, onko siellä ?
- leevileviltä
Kittilässä Suomen Kuvalehti on varmaan kielletty. On senverran ns.korruptiota kumminkin.
"Korruptio Suomessa on toimivallan väärinkäyttöä, jonka tavoitteena on yksityisen tai ryhmän oikeudettoman edun saavuttaminen. Korruptiossa vastuullisessa asemassa oleva henkilö (esimerkiksi virkamies tai poliitikko) lahjotaan antamaan lahjojalle etua säännösten vastaisesti."
- Oikeusvoittaa
Suomen Kuvalehden linja jatkuu ennallaan. Taas kerran vihjailevaa ja asiatonta kirjoittelua Kittilän päättäjistä ja virkamiehistä. Samat asiat kerrataan jälleen kuin uutisina. Hyökkäily jatkuu Levin yrittäjiä kohtaan, uskotellaan ja annetaan ymmärtää, että taustalla olisi jopa korruptiota. Näihin syyllisiksi arvellaan arvostettua sisarusparia. Häpeämätöntä kirjoittelua. Nyt alkaa yhä enemmän vaikuttaaa siltä, että syytteet tulevat kaatumaan. Kaikki kunnan päätökset on tehty demokraattisesti toimielimissä lakien mukaan. Muutaman muotovirheen hallintooikeus on löytänyt ja ne on korjattu myöhemmin kunnallisen lainsäädännön mukaan. Eiköhän viisain päätös uudelle vuodelle olisi, että luovuttaisiin näistä järjettömist ä ajojahdeista luottamismiehiä ja rehellisiä yrittäkiä kohtaan.
- Oikeusvoittaa
Suomen Kuvalehden linja jatkuu ennallaan. Taas kerran vihjailevaa ja asiatonta kirjoittelua Kittilän päättäjistä ja virkamiehistä. Samat asiat kerrataan jälleen kuin uutisina. Hyökkäily jatkuu Levin yrittäjiä kohtaan, uskotellaan ja annetaan ymmärtää, että taustalla olisi jopa korruptiota. Näihin syyllisiksi arvellaan arvostettua sisarusparia. Häpeämätöntä kirjoittelua. Nyt alkaa yhä enemmän vaikuttaaa siltä, että syytteet tulevat kaatumaan. Kaikki kunnan päätökset on tehty demokraattisesti toimielimissä lakien mukaan. Muutaman muotovirheen hallintooikeus on löytänyt ja ne on korjattu myöhemmin kunnallisen lainsäädännön mukaan. Eiköhän viisain päätös uudelle vuodelle olisi, että luovuttaisiin näistä järjettömist ä ajojahdeista luottamismiehiä ja rehellisiä yrittäjiä kohtaan.
- oikeaoikeus
Se älähti johon kalikka kalahti hekokeko sinun "oikeutesi" ei koskaan voita
- onpapöljä
PR hän se siellä trollailee. Oikeusvoittaa nimin.
- sutkitlinnaan
"Oikeusvoittaa" on näitä Palosaaripalvojien etuairuita. He ovat uskossaan vahvoja ja tinkimättömiä. Muotovirhe on muotovirhe, eikä näinollen aiheuta toimenpiteitä, ellei se kohdistu syytteessä oleviin tai mahdollisesti tulevia syytteitä saaviin kittilän kuntapäättäjiin. On se niin mukava kuunnella Leviuutisia karvalakki silmillä itsekseen hyreksien.
Näin on jämpti. - Luntatulee
”Oikeusvoittaa” kirjoittaa täsmälleen samalla tyylillä kuin keskustan
fb-sivuilla! En nyt viitsi kirjoittaa nimeä, mutta vaaleatukkainen vähän
nuuskakairalaisittain ” knapsun ”-oloinen ”henkilö”! Perkeles! - voikoollamahd
sutkitlinnaan kirjoitti:
"Oikeusvoittaa" on näitä Palosaaripalvojien etuairuita. He ovat uskossaan vahvoja ja tinkimättömiä. Muotovirhe on muotovirhe, eikä näinollen aiheuta toimenpiteitä, ellei se kohdistu syytteessä oleviin tai mahdollisesti tulevia syytteitä saaviin kittilän kuntapäättäjiin. On se niin mukava kuunnella Leviuutisia karvalakki silmillä itsekseen hyreksien.
Näin on jämpti.Tällä lailla.
"Suomalainen on sellainen joka vastaa kun ei kysytä, kysyy kun ei vastata, ei vastaa kun kysytään, sellainen joka eksyy tieltä, huutaa rannalla ja vastarannalla huutaa toinen samanlainen: metsä raikuu, kaikuu, hongat humajavat.
Sellaisella suomalaisella on aina kaveri, koskaan se ei ole yksin ja se kaveri on suomalainen. Eikä suomalaista erota suomalaisesta mikään, ei mikään paitsi kuolema ja poliisi." - Torvi4
Likimain tuolla lailla:
https://www.doria.fi/bitstream/handle/10024/10986/TMP.objres.921.html?sequence=1
- valtion_virkamies
Eikös se kuitenkin ole niin, että virkamiehet (pl.Törnberg, Kurula, Ylinampa) ovat toimineet lain mukaan oikein ja yrittäneet saada luottamushenkilöt ts. valtuutetut myös noudattamaan lakia siinä kuitenkaan onnistumatta. SK on tehnyt suuren palveluksen julkaisemalla erittäin ansiokkaita artikkeleita, jotka ovat totuudenmukaisia. Mielenkiinnolla odotan kunhan SK saa haltuunsa viimeisimmän kunnanjohtajavalinnan perustelumuistion.
- Kaulustyöläinen
"Eikö se kuitenkin ole niin, että virkamiehet (pl.Törnberg, Kurula, Ylinampa) ovat toimineet lain mukaan oikein ja yrittäneet saada luottamushenkilöt ts. valtuutetut myös noudattamaan lakia siinä kuitenkaan onnistumatta. "
Mitä edellinen tarkoitti? Sarkasmia, brittihuumoria vai ihan omaa ajattelua?
Sitten voisikin kysyä onko nämä henkilöt kj:n tontille täyspäisten valitsemia?
Ehdolla oli muodollisesti ja erityisesti kokemuksellisesti vankempia mutta valittiin toisin. Miksi, no taisivat olla hyviä hyppäämään narua...ja kuka sitä pyörittää? Kunnalliseen päätäntävaltaan on sotkeutunut elinkeinotoiminta joka pystyy vaikuttamaan ehkä jopa omiin intresseihin sopivia "yhteisiä" toimitapoja/päätöksiä. On mahdollista että sopiva valittiin näiden "hyveiden" takia, pätevämmät eivät olleet sopivia. Liiketoiminta ympäristö vaikuttaa myös paikalliseen mediaan, ja miten? Millä printtimedia elää, mainoksilla tietenkin. Ole siinä paikalliset kytkennät tunteva journalisti ja täräytä etusivun juttu! Tuskin tapahtuu, seuraukset voi arvata.
SK:n reportaasit on historiallinen dokumentti siitä kuinka media voi vaikuttaa ja saa aikaan jopa lain, Lex Kittilän.- oikeuskunniaan
Ei ole yllätys että Lex Kittilä hermostuttaa trolleja.
SK 26.10 2016
"Rajala on pyrkinyt vaikuttamaan myös Kittilän kuntarajojen ulkopuolella valtakunnallisiin päättäjiin, jotta Lex Kittilää ei säädettäisi.
Lex Kittilä mahdollistaisi valtiolle puuttumiskeinoja tilanteessa, jossa kunta on ajautunut syvään kriisiin keskellä kunnan päätöksentekoa koskevaa rikostutkintaa.
Rajala oli mukana viisikossa, joka vieraili toukokuun 2016 alussa muun muassa eduskunnassa ja keskeisissä ministeriöissä lobbaamassa lakiesitystä vastaan." - vation_virkamies
Niin, tarkoitin lähinnä hj Mäkisen tehneensä kaikkensa saadakseen luottamushenkilöt oikealle polulle. Ex-kj:t ovat sitten virkamiehinä oma lukunsa. Väärin valittuja ja epäpäteviä...
Tuolla ylempänä joku puolusti vimmaisena omiaan vaikka SK kertoo asian oikean laidan. - leevileviltä
pl. tarkoittaa pois lukien
"Eikö se kuitenkin ole niin, että virkamiehet (pl.Törnberg, Kurula, Ylinampa) ovat toimineet lain mukaan oikein ja yrittäneet saada luottamushenkilöt ts. valtuutetut myös noudattamaan lakia siinä kuitenkaan onnistumatta. "
- Kittilä-kittiläläisille
"Laki ja laki", siitä sitten jaksetaan jankuttaa. Lakihan on niin kuin se luetaan. Kittilän tapa on Lapin tapa - miksi yksi kunta on pitänyt ottaa silmätikuksi. Levin rahavirtojen takiako vain? Hyvähän se vaan on, että ihmiset tuntevat toisensa ja asiat järjestetään kunnan kannalta parhain päin. Nämä syytteet tulevat kaatumaan. Sitä paitsi kuntalaiset ovat edustajansa vaaleissa valinneet asioistaan päättämään.
- houhouhoudiin
Onpa trulli taas hermona.
- leevileviltä
Taitaa herra luottaa liikaa könkään mahtiin. Loppupeleissä se sitten nähdään. Sitäpaitsi saatte ehkä uudet vaalit kun aikanne kiukuttelette. Silloin tippuu porukkaa pois päättäjistä.
- Torvi4
Tutustuppa vähän tuohon. Kuntalakia pätkä. Koskee nyös Kittilää.
Virheellinen menettely luottamustoimessa
Luottamushenkilö hoitaa tointaan virkavastuulla ja häneen sovelletaan rikoslain (39/1889) virkarikoksia koskevia säännöksiä.
Jos luottamushenkilön voidaan todennäköisin perustein epäillä syyllistyneen toimessaan virkarikokseen tai muuten menetelleen siinä velvollisuuksiensa vastaisesti, kunnanhallituksen on vaadittava asianomaiselta selitys sekä tarvittaessa ilmoitettava asiasta valtuustolle. Asiasta on viipymättä tehtävä rikosilmoitus, jos kysymyksessä on ilmeinen virkarikos.
Valtuusto voi tutkimuksen tai oikeudenkäynnin ajaksi pidättää luottamushenkilön toimestaan. Ennen valtuuston kokousta voi pidättämisestä väliaikaisesti päättää valtuuston puheenjohtaja. Pidättämispäätös voidaan panna täytäntöön heti.
- Kaulustyöläinen
Tuon tulkitsemiseen tarvitaan Kittilässä ostettua oikeusapua jotta rikoslaki saadaan väritettyä sopivaksi.
Kuntaliitto juristeineen ei anna sopivia menettely ohjeita.
Tämän leikin maksumiehet tiedetään, avoin piikki vain kasvaa. Täysin järjen vastaista peliä jota kukaan ei suostuisi omalla rahalla pelaamaan.- niinsevainon
Kuntaliitto juristeineen ei voi antaa sopivia menettely ohjeita, koska kuntaliitto vastaa siihen mitä kysytään. Vastakin Petrus ilmoitti laittaneensa kysymyksen kuntaliitton lakimiehille. Mäkinen kysyi Petrukselta mikset antanut virkamiehen valmistella kysymystä, niin asia olisi tullut kerralla käsiteltyä.
- esaiasz
Hyvin menee,mutta menköön.
- Helppo-homma
Virkamiehet ne vasta epäluotettavia on, osaavat kysyä inhottavia, saati tuovat kunnanhallituksen päätettäväksi ikäviä asioita.
Kunnanhallitus on useaan otteeseen selvinnyt niistä kätevästi. Siivotaan kokouksen aluksi esityslista, ja kas ei tarvitse käsitellä laillisuuden valvontaa jne.
Pois silmistä, pois mielestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809