Sinne kalastusmatkailubisnes,luontobisnestä,matkailubisnestä.Rahtareille rahtipiste ja saunatilat kuten muuallakin päin on.
Nuorten erätapahtumien keskukseksi poropuisto tai partiolaisten loma-alueeksi.
Jotain elämää pitää saada ja kokeilla uutta.
Poropuistosta Elämyskeskus
6
682
Vastaukset
- olisinhanminä
No kun se joku osuuskunta on sen vuokrannut, eikait sinne mitään voi laittaa. Pitäisivät edes auki silloin kun ihmiset kulkee, mutta kun pitää lomailla.
- jkkjk
Kuulostaa hyvältä idealta. Nykyään se on näin matkailijan näkökulmasta niin kuolleen näköinen paikka, ettei sinne tohdi mennä. Onko siellä edes mitään toimintaa ... monesti olen vain ohi ajanut.
Sieltä voisivat myydä vaikka kaikkia Sallan palveluja: pororetkiä, koirasafareita yms. mitä siellä nyt onkaan. Olisi hyvä jos voisi kaikki loman palvelut ostaa samasta paikasta. Salla voisi panostaa elämyksiin, esim. kalastus- tai luontoretki jolla tehtäisiin nuotio ja paistettaisiin makkaraa (tai sen kaltaista tofu-valmistetta) ja keiteltäisiin kahvit tai vihreät teet voisi olla todellinen elämys monelle matkailijalle, vaikka paikallisille se olisi ihan tavallista touhuilua. Mitä yksinkertaisempia asioita, sitä ihmeellisempia elämyksiä ne voivat nykyihmiselle olla. Jo pelkkä rauhallisempi elämisen tahti siellä Sallassa on minulle jo luksusta. - Tutustumaan
Kannattaisi käydä joskus tutustumassa , eikä vaan ajella ohi. Silloin tietäisi, että melkein kaikki nämä kuuluvat jo tarjontaan. Ei tarttisi kirjoitella omiaan. Hiljaisempina aikoina vietellään ne vähäiset lomat, niinhän sitä tehdään muuallakin.
- krhsjk
Poropuistosta löytyy kyllä kaikki edellämainitut palvelut. Ei sinne mitään lisää tarvi meidän mielestä. Ja aina on saanut hyvät ohjeet ja neuvot kun ollaan vaellukselle tai kelkkailemaan lähdetty. Siitä voi syyttää ittiään jollei noihin Sallan matkailun kotisivuihin osaa tutustua ja etukäteen tutkia mitä on tarjolla.
- nytirti
Jos poropuistoon jotakin investoidaan, ei vuokralla oleva jotos niitä investointeja tee vaan sallan kunta eli sallalaiset veronmaksajat. Jotenkin tuntuu ettei enään yhtään kuntalaisten rahoja matkailuun. Eikö riitä että olemme mukana mm hissien ja rinteiden pyörittämisessä, latujen ja kelkkaurien maksajana (yli 200 tuhtta vuodessa) mökkikylissä, pyöräteissä, latukahviloissa, holidey clubin kyljessä, poropuistossa yms. Väki vähenee ja veroeurot myös. Kunnan tulisi pyrkiä irti kaikesta matkailuun liittyvästä. Jos matkailu on hyvä bisnes sallassa kyllä yksityiset sitä pyörittää. Jos matkailu taas on huono bisnes kannattaako sitä kenenkään pyörittää.
- Heikki62
Menossa katsomaan viikolla 9
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1243754Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72865Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312809Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322383Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82364- 391778
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611145"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821079Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361050Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761030