96 000 allekirjoitusta työttömien

Aivopesastu

Aktiivimallin kumoamiseksi. Kansalaisaloite....

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hillaton
    • Mädättäjät
    • vätyksiälöytyyjuu

      Näkyy tuon verran olevan niitä pitkäaikaistyöttömiä, jotka ei töihin kaipaa.

      • selitystäää

        Myös ne vastustavat uutta mallia, jotka oikeasti haluavat töihin. Nythän töihinpyrkijöitten määrä lisääntyy ja työnsaantimahdollisuudet huononevat.


      • 3434

        Joopa joo, vielä puuttuu semmoiset 5,4 miljoonaa....


    • tollottoverit

      Sehän on Toverien Ralf Sund ollut pääarkkitehtinä tässä touhussa. Tällälailla ne meidän toveri plössöt hoitaa työttömien asioita

    • Miten-uskotte

      jonkun yksityisyrittäjän, joka työskentelee yksin firmassaan suhtautuvan kenties satoihin työnhakija ilmoituksiin kuukaudessa? Onko työnhakupaikkaa hakevalle vastattava, ettei hakija joudu karessiin.
      Ei heillä ole aikaa kirjoitella vastuksia ja lähetellä niitä vastauksiaan työkkärin pakottamiin, työttömien työnhaku pyyntöihin.
      No miten käy jos sitä työpaikkaa ei saakkaan, sadoista hauista huolimatta? Karessiko siitä pamahtaa, ja se on vain siitä syystä ettei kenelläkään ole ollut varaa palkata ketään?

    • Helvettiin

      Juhana vartiainen ja Petteri orpo ovat sitä mieltä että työttömien pitää muuttaa kolmen kuukauden välein työn perässä. Siis kiertolaiselämää pitää ruveta elämään jokaisen työttömän jos aikoo saada korvauksia. Pitää ostaa iso teltta ja kahvipannu ja ei kun menoksi. Kai sinne hesan Kauppatorille voi telttakylään pystyttää? Eduskuntatalon puistossa on myös hyvin tilaa telttaleirille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe