Aktiivimallin kumoamiseksi. Kansalaisaloite....
96 000 allekirjoitusta työttömien
Aivopesastu
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tässäkin hyvä aloite hillotopille https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/26168315_1437866103008689_4748987309293822817_n.jpg?oh=4fcbe66d47a4a57623351d2004ef845e&oe=5ABFDF94
Meidän täytyy rakentaa muuri, nykytilanne on turvaton ja epäreilu maamme asukkaille
Näkyy tuon verran olevan niitä pitkäaikaistyöttömiä, jotka ei töihin kaipaa.
Myös ne vastustavat uutta mallia, jotka oikeasti haluavat töihin. Nythän töihinpyrkijöitten määrä lisääntyy ja työnsaantimahdollisuudet huononevat.
Joopa joo, vielä puuttuu semmoiset 5,4 miljoonaa....
Sehän on Toverien Ralf Sund ollut pääarkkitehtinä tässä touhussa. Tällälailla ne meidän toveri plössöt hoitaa työttömien asioita
jonkun yksityisyrittäjän, joka työskentelee yksin firmassaan suhtautuvan kenties satoihin työnhakija ilmoituksiin kuukaudessa? Onko työnhakupaikkaa hakevalle vastattava, ettei hakija joudu karessiin.
Ei heillä ole aikaa kirjoitella vastuksia ja lähetellä niitä vastauksiaan työkkärin pakottamiin, työttömien työnhaku pyyntöihin.
No miten käy jos sitä työpaikkaa ei saakkaan, sadoista hauista huolimatta? Karessiko siitä pamahtaa, ja se on vain siitä syystä ettei kenelläkään ole ollut varaa palkata ketään?
Juhana vartiainen ja Petteri orpo ovat sitä mieltä että työttömien pitää muuttaa kolmen kuukauden välein työn perässä. Siis kiertolaiselämää pitää ruveta elämään jokaisen työttömän jos aikoo saada korvauksia. Pitää ostaa iso teltta ja kahvipannu ja ei kun menoksi. Kai sinne hesan Kauppatorille voi telttakylään pystyttää? Eduskuntatalon puistossa on myös hyvin tilaa telttaleirille.