S-market "huijaa"?

S_Market_Huijaa

Palautin suuren määrän pantillisia tölkkejä S-marketin automaattiin.

Ostin ostokset ja maksoin osan ostoksista pullopanteista saamallani kuitilla.

Yllätys oli suuri, kun huomasin, että bonusta ei kertynytkään siitä summasta, minkä maksoin panttikuitilla.

Tämähän johtaa siihen, että jatkossa otan panttikuitin osoittaman summan käteisenä enkä maksa centin hyrrääkään ostoksista ko. kuitilla. Sen sijaan ostan panttikuitin summalla vaikkapa Koivuniemestä tai Lidlistä tavaraa.

Kiusa se on pienikin kiusa. Hävetkää S-market ja kaikki kepulaiset S-ryhmän takana.

Köyhään eläkeläistä kusetatte tässäkin asiassa!

25

1424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkusielu

      Kylläpä on jollakin tässä maailman tilanteessa "suuret murheet", voi hyvänen aika sentään.

      • Kepu_Kusettaa

        Kyllä minuakin v***taa kepulaisten kusetukset. Joka s***tanan asiassa ihmisiä vedättämässä.

        Uskokaa jo, että se on kepulaisilla geeneissä.

        Älkää menkö S-ryhmän liikkeisiin....


      • S_oikeassa
        Kepu_Kusettaa kirjoitti:

        Kyllä minuakin v***taa kepulaisten kusetukset. Joka s***tanan asiassa ihmisiä vedättämässä.

        Uskokaa jo, että se on kepulaisilla geeneissä.

        Älkää menkö S-ryhmän liikkeisiin....

        Jos tarkemmin ei siihen boonuksia kuulukkaan. Olethan kertaalleen jo saanut boonukset ostaissasi pullot. Jos noin vähästä alkaa hiertämään paras silloin tosiaan on siirtyä Lidliin.


      • S_Market_Huijaa
        S_oikeassa kirjoitti:

        Jos tarkemmin ei siihen boonuksia kuulukkaan. Olethan kertaalleen jo saanut boonukset ostaissasi pullot. Jos noin vähästä alkaa hiertämään paras silloin tosiaan on siirtyä Lidliin.

        Mistä tiedät, mistä liikkeestä minä olen ne pullot ostanut?

        Äly hoi, tyhmiä riittää Kemijärvellä. Pelle, opettele ajettelemaan!


      • 9873446
        S_Market_Huijaa kirjoitti:

        Mistä tiedät, mistä liikkeestä minä olen ne pullot ostanut?

        Äly hoi, tyhmiä riittää Kemijärvellä. Pelle, opettele ajettelemaan!

        On sinua kyllä niin pahoin huijattu, kannattaisiko varata ihan terabeutille aika. Olisi hyvä keskustella taloudellisesta menetyksestä.


      • Valistunut

        Alkosta ei saa bonuksia (mutta %on pullon sisällä!).
        Alkon pulloista (tyhjistä)saa lidlin pullopalautusautomaatista hyvityskuitin,joka kelpaa;alkoon ja lidliin!
        Mitä opimme tästä?
        Käymme alkossa ja lidlissä!


    • tissipersepillu

      Uitossa ynseimmät,välinpitämättömimmät ja teennäisimmät myyjät mitä ikinä olen nähnyt. Selkeä kepu putiikki.

      Kauppapaikassa niin reipasta ja kaunista myyjää,että ei tarvi miettiä mihin kauppaan suuntaa.

    • Ihanakauppa

      Kepulainen en ole, mutta S-marketissa asioin ja myyjät ovat mielestäni asiallisia ja ystävällisiä. Jos joku muuta väittää, niin kyllä pitää olla jo ittessä vikaa.

    • todettu_on
    • Retardit

      Kyllä nyt on kyse ihan ostajan omasta tyhmyydestä. Itselleni on ollut selvää, että bonus lasketaan loppusummasta ja korttia kannattaa vilauttaa, kun summa on suurimmillaan eli ennen pullokuitteja, lahjakortteja ym. joka laskee lopullista hintaa.
      Kaikenlaisia pösilöitä sitä onkin.

      • reetartti

        ään.....öööön......mgmmmmään...komppaan...ja sä kanssani ooot pösilööö!!!


    • TynnyrissäköPietty

      Kenelle tämä oli uus tieto, eikö näin ole ollut jo iät ajat kaikissa ketjuissa joissa on joku bonuskortti? Jestas.

      • S_Market_Huijaa

        Ei ole kepulaisilla moraalia, kun pitää tuosta bonus-summastakin huijata. V***taa tukea jotain Matti Vanhasen vaalirahastoa.

        Kiertäkää S-market kaukaa!


      • Muista-pyllistää

        Koillismaan osuuskauppa=kuusamolaisten kauppa!
        Onko kemijärviläisillä edes avaimia uittoon?
        Lestat hoitaa täälläkin hommat ja hala-lihaa myyvät (kiduttamalla tapettuja lehmän lihaa)!


    • panttiVantti

      Tuskimpa pullojen panttimaksut kuuluvat bonus palautusten piiriin. Jotta pullot eivät jäisi luontoon jätteiksi on panttimaksu keksitty. Pantillahan ei ole mitään tekemistä myynnin kanssa elikkä saat saman hinnan takaisin mitä olet maksanutkin. Kauppahan ei käytä näitä pulloja uudelleen nehän murskaantuvat heti palautuksen jälkeen.

    • Aina-mielessä

      S-ryhmä: Lakupiipuista ei saa enää S-bonusta - syynä tupakkalaki

      Perjantai 30.12.2016 klo 12.31

      S-ryhmä ei maksa tupakkatuotteista tai tupakkajäljitelmistä enää vuoden 2017 alusta lähtien bonusta.

      Vuoden 2017 alussa uudistuva tupakkalaki vaikuttaa myös tupakkajäljitelmiin.
      Uusi laki tuo myös muita muutoksia tupakkatuotteiden vähittäismyyntiin.
      Muutoksen myötä tupakkaa myydään S-kaupoissa entistä harvemmilla kassoilla.

      Lakupiippu lasketaan vuoden 2017 alusta lähtien tupakkajäljitelmäksi, joten siitä ei saa antaa hintahyvitystä.
      Lakupiippu lasketaan vuoden 2017 alusta lähtien tupakkajäljitelmäksi, joten siitä ei saa antaa hintahyvitystä. (RAIJA SUOPAJÄRVI)

      Bonuskielto koskee tupakkatuotteita, tupakan vastikkeita, tupakointivälineitä, tupakkajäljitelmiä, sähkötupakkaa ja nikotiininesteitä.

      Syynä muutokseen on 15. elokuuta 2016 voimaan astunut tupakkalaki, joka kieltää hintahyvityksen tarjoamisen ja maksamisen.

      S-ryhmä vahvistaa tiedotteessaan, että tupakkajäljitelmiin lasketaan muun muassa Kipparin piippu -makeinen eli tuttavallisemmin lakupiippu. Bonusta maksetaan edelleen grillisytyttimistä ja tulitikuista.
      Saako bonusta kumeista ja liukuvoiteista?

    • piuua

      olet oikea alän lahja suomen maalle, vai puretko poron plaaeja laphin jänkhällä vaan... me täältä etelästä tullaan ja sun sossumaksut maksetaan.

    • kustu_

      ja taas kepu petti ja kusetti pahasti

    • juoppomari

      Minä palautin pulloja Koivuniemelle. Mukana oli muista kaupoista ostettuja, jotka kone vei, mutta ei hyvittänyt niistä mitään. Kassa sanoi, että muiden kauppojen pulloista ei hyvitetä. Sen jälkeen olen ostanut ja palauttanut pullot Lidl*ìin, siellä muuten hyvitetään kaikista pulloista.

      • 653427

        Höpö höpö jälleen. Eräässä kaupungissa jossa on useita Lidlin kauppoja. Unohdin antaa hyvityslippua kassalla seuraavana päivänä tarjosin kuittia toiseen Lidliin ei käynyt.

        Elikkä panttikuponki kävi vain siihen pisteeseen mihin pullot oli palautettu.


      • Lukutaitoinen

        Kemijärven alkoon käy!
        Lue kuitin alareunasta!


    • tannerilainen

      Pitäsköhän äänestää syvästi sairastunutta pääministeriehdokasta,Antti Rinteen SDP:tta....Esikunta saa,siis nuoret päättää asioista,kun Antti joutuu sairauden vuoksi lepäämään.Nuorten ääni kuuluu,toivottavasti tauti on pitkä ja pitää vanhuksen poissa päivän agendalta ja pitkään!
      Tietysti SDP:ssa voidaan valita uusi,terve johtaja ja sitten em.ei enää päde mut seurataan.....

    • Ohi-S-marketin

      Vien tyhjät pullot Lidliin,kaikki pullot käy,jopa fairipullokin meni (ei kuitenkaan korvausta,koska eihän sitä oltu perittykään).Kuitilla saa hyvityksen:Alkostakin!
      Näin se palvelu pelaa!
      S-market on :Halai-lihan kauppa!
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Halal
      Halal-teurastus

      Halal-liha tulee teurastaa leikkaamalla eläimen kaulavaltimo auki terävällä veitsellä. Jotta liha olisi halal, tulee teurastajan olla muslimi. [2] Muut eläimet eivät saa nähdä lajitoverinsa teurastusta, vaan teurastamisen on tapahduttava eri paikassa kuin teurastusta odottavat eläimet ovat.lähde? Eli siipikarjaakaan ei saa laittaa jaloista köytettynä liukuhihnalle, vaan lintu kerrallaan on otettava erilleen muista teurastettavaksi.lähde? Välittömästi sen jälkeen eläimen veri valutetaan ulos.[2] Tällainen teurastustapa poistaa eläimen veren nopeasti sen elimistöstä, jolloin sen liha säilyy syömäkelpoisena. Perinteisessä halal-teurastuksessa eläimen pää käännetään teurastuksen ajaksi kohti Mekkaa ja teurastuksen aikana lausutaan rukous.[2] Šaria-laki ei varsinaisesti kiellä eläimen tainnuttamista ennen teurastusta, mutta tainnutuskäytäntöä sovelletaan muslimiyhteisöissä vaihtelevasti. Eläimen teurastaminen ilman tainnutusta on kielletty Suomen eläinsuojelulaissa. Laissa sallitaan tähän kuitenkin poikkeuksena teurastus, jossa uskonnollisista syistä verenlasku aloitetaan yhtä aikaa tainnutuksen kanssa tarkastuseläinlääkärin läsnä ollessa.[3] Suomessa eläimen tainnutus tehdään käyttäen pulttipistoolia (pultin isku päähän). Eviran sääntöjen mukaan pulttipistoolin käyttäminen on pelkkä tainnutusmenetelmä ja vaatii mahdollisimman pian kuoleman varmistavan menettelyn.[4] Poikkeuskäytäntö on sallittu vain teurastamoissa, jolloin toimenpidettä valvoo teurastamon tarkastuseläinlääkäri.
      Kielletyt ruoat

      Islamissa kiellettyjä ruokia ovat esimerkiksi:

      Sika
      Veri
      Kuristetut eläimet
      Iskemällä tapetut eläimet
      Villieläimen osittain syömän ruhon osat
      Lihansyöjät ja petolinnut
      Haaskat
      Itsestään kuolleet eläimet
      Alkoholi ja muut päihteet

      Kaikkia näitä voi kuitenkin nauttia viimeisenä keinona hengenhädässä.
      Kossua;hengenhädässä?!

    • Rasisti-kysyy

      Saako S-marketista ostettua;laktritsa-piippuja?
      Onko ne karkkihyllyssä,vai tupakki-hyllyssä?
      Pitääkö olla yli;18-v?

    • Kirkasta

      Saako ostetusta vedestä boonusta?
      Sitähän voidaann käyttää pontikan tislauksessa,tai kiljun teossa (alkomahooli hoi!)?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      409
      2048
    2. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      111
      2034
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1136
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      918
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      740
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      43
      698
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      108
      681
    8. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      666
    9. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      10
      645
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      30
      609
    Aihe