Mistä lyhyelle naiselle toppahousuja tai ulkoiluhousuja? Naisten ns lyhyissäkin malleissa lyhin sisämitta on noin 70cm ja siinäkin on yli 5senttiä mulle liikaa mittaa. Lahkeissa yleensä vetoketjua tai lumilukko joitten takia myös vaikea lyhentää. Olen S kokoa ja muotoa löytyy takamuksesta joten lasten osastolla kun löytyy sopiva mitta niin on aivan liian pieni koko muuten.
Myös onko Helsingissä mitään kauppaa missä myytäis 'petite' vaatteita lähinnä housuja ois kiva kokeilla enne ku ostaa? Netistä löytyy jo aika hyvin mutta en jaksaisi tilata ja palautella kun niin harvat housut kaupoissaki on lantiolta ja vyötäröltä sopivia..
Ulkoilu- ja toppahousut lyhyelle
3
2643
Vastaukset
- Anonyymi
Olen aikaisemmin ostanut lasten pituuksilla, toki en mitään pienempiä kokoja, mutta nyt pitäis suosiolla siirtyä ehkä naisten 34 kokoon, kun tänhetkiset tuulihousut alkaa jo hieman kiristämään. Jos ostan tuulihousuja, jotka esim. 170 cm tai 34, niin käyn aina lyhennyttämässä niitä onpelijalla. Jos ostaa lasten puolelta, niin niissä on se yksi vika, että haaraväli on usein liian lyhyt ja lantiolla ei tarpeeksi tilaa, mulla kun lantio on vyötäröä leveämpi. Pitäis etsiä uudet tuulihousut, ehkä otan naisten kokoa 34 ja käyn lyhennyttämässä, onpahan sitten sopivan mittaiset ja ei kinnaa, ainakaan liikaa lantiolta ja takapuolesta =)
- Anonyymi
Mistä ihmeestä saan lyhennettyjä housuja. Olen 185 cm pitkä naisihminen, mutta en löydä lyhennettyjä housuja. Siksi pukeudun hameeseen.
- Anonyymi
Itse en edes ole kovin pieni vaan lantio 85cm, ja tällä hetkellä koon 152 tuulihousut käytössä. Alle mahtuisi helposti farkut kun ovat väljät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1751990- 1721721
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691588Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241393Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys991372- 1001037
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1541028Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731027Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228856Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56800