Iranilaiset Suomessa

Maahanmuutto_masentaa

Pääsääntöisesti miehiä. TV1:ssä näytettiin iranilaisten mielenosoitusta Helsingissä tänään. Melkein kaikki miehiä, nuoria, keski-ikäisiä ja vanhempiakin miehiä. Naisia kolme, ainakin yksi näytti aivan suomalaiselta, oli varmaan jonkun iranilaisen mies. Miehiä oli ainakin viitisenkymmentä. Ja puolueellinen YLE tietenkin haastatteli kahta mielenosoittajaa niin, että toinen oli nainen! (+ kolmas iranilainen (mies) oli studiossa). Paremmin mielenosoittajia edustanut otos kahdesta olisi tietenkin ollut kaksi miestä! Haastateltu nainen oli vanha ja tukeva.

Milläköhän keinolla ovat nämä henkilöt livahtaneet sisälle? Tässä oli taas todiste siitä, että iranilaistenkin maahanpäästäminen huonontaa suomalaisen miehen elämää. Kaikki omaehtoisesti sieltä tänne tunkijat ovat miehiä. Muutama nainen joukossa, tulee miehensä mukana.

Tilanne on nyt suomalaisen miehen kannalta paljon huonompi kuin 1980-luvulla (mutta 1950-luvulla tilanne oli huomattavasti parempi kuin 1980-luvulla) . Mutta tilanne nyt 2010-luvulla on suomalaisen miehen kannalta paljon parempi kuin mitä tilanne tulee olemaan 2040-luvulla, ja niin edelleen.

15

172

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rudel

      Totta kai iranilaisetkin ymmärtää hyväntahtoisia idiootteja käyttää hyväkseen.

      • vjgbvnuhjbvc

        Näkevät kuinka kiitoksen kipeitä nämä meidän "idiootit"ovat niin käyttävät hyväkseen.


    • airani

      Menisivät mielenosoittelemaan Iraniin. Mitä vaikutusta täällä ja ketä kiinnostaa?

    • nbvjkihggghjghju

      No mikä estää suomalaisia miehiä menemästä Iraniin hakemaan nainen?

      • Iranissa (lukuun ottamatta rikkaiden alueita) naiset onkin valmiiksi pakattu mustiin jätesäkkeihin, joten ovat valmiiksi kuljetuskelpoisiksi pakattu.

        Ei pidä ostaa sikaa säkissä, sanotaan. Naisista ei mainita mitään.

        Oikeasti, iranilaisia on Suomessa varsin paljon opiskelijoina. Jopa naisia.


      • siksi-

        Siellä ei lorttoja ja hyödyllisiä idiootteja ole tai jos on, niin niitä ei kuunnella.


      • Maahanmuutto_masentaa

        "No mikä estää suomalaisia miehiä menemästä Iraniin hakemaan nainen?"

        Niin, tilannehan on tämä, että ulkomaalaisia miehiä virtaa ihan itsekseen Suomeen ilman, että naisten pitää tehdä mitään. Mutta jos suomalainen mies haluaa ulkomaalaisen naisen, se pitää itse mennä "hakemaan" Suomeen ulkomailta. Se, että naisen saisi kiinnostumaan muutaman päivän lomalla niin paljon, että nainen suostuisi muuttamaan pois maastaan tuntemattoman miehen luo, on erittäin vaikeaa. Matkoja pitäisi tehdä paljon, ja yksikin matka esim. Iraniin maksaa aika paljon. Ja tulevaisuudessa lentoliikennettä EU:ssa ja EU:sta tullaan rajoittamaan "ilmastonmuutoksen" takia. Nyt jo lippujen hintoja nostaa se, että lentoyhtiöt joutuvat ostamaan päästöoikeuksia EU:n päästökaupasta. Ja kun lentoliikenneyhtiö käyttää päästöyksikön, se on jostain muusta toiminnasta pois. Päästöyksikköjen määrä laskee joka vuosi.

        Monella ei pätkätyöhelvetissä esim. kerry lomia, jolloin voisi lähteä naista etsimään ulkomailta. Ja ei sille naiselle noin vaan saa oleskelulupaa.

        Iranin ja monen muun valtion kohdalla vaikuttaa myös se, että islam suoraan kieltää naista menemästä ei-muslimin kanssa naimisiin (tai seurustelemasta). Miehelle sitä vastoin on sallittua mennä naimisiin ei-muslimin kanssa.


      • uytyuhghjhghyhh

        Jos miehillä olisi tuollainen asenne ollut aina niin mihinkään ei oltaisi päästy tai kehitytty. Mikä siinä on että helposti saatu mukamas on arvokkaampaa, pitäisi vissiin urheilukisoissakin alkaa jakaa mitalit paskemmasta päästä.

        Jos vertaa vaikka helposti saatavaa thaikkua ja vaikeammin saatavaa Iranilaista naista, niin isommalla vaivalla kuitenkin tod.näk. saa yhteisen kielen yms..


      • Maahanmuutto_masentaa
        uytyuhghjhghyhh kirjoitti:

        Jos miehillä olisi tuollainen asenne ollut aina niin mihinkään ei oltaisi päästy tai kehitytty. Mikä siinä on että helposti saatu mukamas on arvokkaampaa, pitäisi vissiin urheilukisoissakin alkaa jakaa mitalit paskemmasta päästä.

        Jos vertaa vaikka helposti saatavaa thaikkua ja vaikeammin saatavaa Iranilaista naista, niin isommalla vaivalla kuitenkin tod.näk. saa yhteisen kielen yms..

        Mikä asia viestissäni ei pidä paikaansa?

        Asennettani siitä ei voi päätellä.


    • EdesUnissa

      Väheksymättä aloittajan huolta, niin juuri iranilaiset ovat sellainen muslimimaa josta suomeen on tullut myös melkoisesti naisia. Vajaa 60% on miehiä ja reilu 40% iranilaisista on naisia. Luulen että taustalla vaikuttaa Reza Pahlevin hallinnon kumoaminen, jossa naisilla oli kohtuullisen tasa-arvoiset oltavat muslimaaksi. (Iranilaisethan eivät ole arabeja, vaikka vuosisatojen saatossa joutuivat kääntymään islamin uskontoon, siksi puhun muslimaasta)

      Sitäpaitsi en koe muitakaan arabeja uhkana meille miehille. Paremminkin he ovat uhka naisille, mutta se on riittävä syy miksen heitä kaipaa tänne.

      • Maahanmuutto_masentaa

        ikä 15-19
        Miehet 1 312
        Naiset 357
        kielenä persia/farsi
        vuonna 2016

        Vanhemmissa on tasaisempaa, mutta kuitenkin selvä enemmistö miehiä.

        25-29
        miehet 799
        naiset 641

        Jokainen ulkomaalainen, joka seurustelee suomalaisen naisen kanssa, on suomalaiselta pois. Esim. siskoni seurustelee ja asuu alaikäisenä (heh) Afganistanista tulleen turvapaikanhakijan kanssa. Jos häntä ei olisi tänne päästetty, hän veisi yhden suomalaisen miehen markkinoilta. Silloin minulla olisi yksi vihollinen vähemmän päihitettävänä.

        Mielenosoituksessa oli mukana ihmisiä, jotka eivät näy tilastoissa (prosessissa, laittomia, eivät vielä 2016 mukana tilastoissa). Lisäksi mielenosoitus todennäköisesti kiinnosti enemmän miehiä kuin naisia. Politiikka yleensä kiinnostaa miehiä enemmän kuin naisia.


      • nbvjkiuhggjjbhvbbj

        Mikä voitto se on jollei ole vastustajia? Juuri ätmin logiikkaa, hävitessään syytetään vastapelaajia eikä itseään.


      • Maahanmuutto_masentaa

        Ei ole kuin yksi "logiikka", kaikille yhteinen.

        "Häviöön" ja "voittoon" vaikuttaa markkinatilanne. Kysyntä ja tarjonta.

        Jos ei ole paikassa X miehiä tarpeeksi ja siksi löytää naisen, niin kyllä se on voitto, vaikkei ketään naisen metsästyksessä voittaisikaan (ja jättänyt naisettomaksi).

        Hävitessä on ihan OK syyttää takatuulta mäkihypyssä, jos kärkimiehet pääsivät vastatuuleen samalta puomilta. Tai Kainuun takametsässä kertoa naisettomuuden syyksi sen, että täällä ei yksinkertaisesti ole vapaita naisia.

        Täällä(kin) on paljon matemaattis-loogisesti tyhmiä.


    • Römpsän_ukko

      Laadukas suomalainen mies saa aina suomalaisen naisen, jos haluaa. Riippumatta maahanmuutosta. Katso siis peiliin, jos ei flaksi käy.

      • Maahanmuutto_masentaa

        Olen katsonut peiliin ja naamani on ruma. Maahanmuutto vaikuttaa minuun enemmän kuin laadukkaampaan.

        Markkinatilanne vaikuttaa kuitenkin kaikkiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1699
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1664
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1576
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1368
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      453
      904
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      890
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      845
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      820
    Aihe