Otetaanpa naiset tuollainen mieltäylentävä arvonimi kuvaamaan ikäviä miehiä :)
Miespuolinen kurppa = Kyrppä
20
185
Vastaukset
- kurppaxlerppu
Tai lerppu.
- kaikysyäsaa
Mitäs nimittelyä tällainen on?
- ätmirytmiiin
Haha, eka johon kalahti.
- Teknodonna
Tää on kyllä paha.
Toi lerppa oli jo aivan superb, mutta jotenkin liian datamainen, ja saa siten arvotonta arvonnousua osakseen.
Mun mielestä asia pitää jättää kellumaan, niin siitä voisi jotain joskus syntyä.
(Hihitystä)- Teknodonna
Mjoo
Miehen perusominaisuus on eräänlainen sosiaalisessa tapahtumakentässä saavutettava hedelmätön 'irrallisuus'. Tämä on äärimmäisen tärkeä pointti lerppamiestä määriteltäessä.
Lerppamies on individualisti, mutta tarvitsee individualismilleen muita lerppamiehiä. Eli naiseen verrattuna lerppamies on kuin käänteinen nainen samassa kontekstissa.
(Hihitystä) - Teknodonna
Teknodonna kirjoitti:
Mjoo
Miehen perusominaisuus on eräänlainen sosiaalisessa tapahtumakentässä saavutettava hedelmätön 'irrallisuus'. Tämä on äärimmäisen tärkeä pointti lerppamiestä määriteltäessä.
Lerppamies on individualisti, mutta tarvitsee individualismilleen muita lerppamiehiä. Eli naiseen verrattuna lerppamies on kuin käänteinen nainen samassa kontekstissa.
(Hihitystä)Eli siis siinä missä kurppa munii, niin lerppamies tyrii.
(Hirn) - mansikkakakkua
Teknodonna kirjoitti:
Eli siis siinä missä kurppa munii, niin lerppamies tyrii.
(Hirn)Eli on mulkvisti! X´D
- kurppaska
Asia kehitteille.
- smsmsmsmsm
Moni mies on henkisesti pisupää. Juuri nuo sarjadeittaajat ja valehtelijat, itsestään liikoja kuvittelevat. Miten täälläkin kolahti johonkin heti henkilökohtaisesti? Kuuluu ilmeisesti kohderyhmään.
Sain nauraa. - Silikoonimummo
Mites olis rupsu? En ymmärrä,mistä tulee aina toi sanonta siiderivalas? Aikas outoa,kun ei nähdä sitä kommentoijien ulkonäköä? Eikö vois keksiä jotain muuta omaperäisempää..
- nvnnvnv
Koska älyllinen kapasiteetti ei yllä uuden ideointiin.
- ruprup
Rupsu kuulostaa falskaavalle peräreiälle.
- lurpahta
Kyrppä kuulostaa kyl ihan sopivalle. Lerppu lienee myös lähellä totuutta. Otetaas vaan käyttöön vaiks molemmat!
- pienethuvit
Kyrppä on hyvä sana. Se jotenkin naurattaa.
- lurpahta
pienethuvit kirjoitti:
Kyrppä on hyvä sana. Se jotenkin naurattaa.
Juu niin tekee. Ja passaa oikein hyvin aiottuun tarkoitukseensa. :)
- kaisanoasaa
Kyrppä on hyvä nimitys. Siitä kun ottaa kirjoitustaidoton tuon yhden p-kirjaimen pois, niin se on kyrpä.
Kun taas nainen on kurppa. Ja jos siitä ottaa kirjoitustaidoton yhden p-kirjaimen pois niin se on kurpa eli ei yhtään mitään. Tuo termi on kyllä jo vakiintuneesa käytössä. Hieman enenmmän tunteella jääkiekkoon suhtautuvat käyttävät tuota termiä erään Suomalaisen jääkiekkojoukkueen kannattajista. Eiköhän tuo kuitenkin asiayhteydestä selviä kumpaa ryhmää tarkoitetaan.
Miksi muuten kirjoitustaidoton aina ottaisi toisen p-kirjaimen pois; voihan joskus poistua myös r.- luonnontiedettä
Kurppakin on vakiintuneessa käytössä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki712762Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752318Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752168Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22065Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51474Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101429- 781142
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81060- 691057
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191013