Tunnen, kun ruoka menee alas ja mietin kuinka paljon taas söin kaloreita. Käytin vähän aikaa Painonvartijoiden tietokoneohjelmaa, ja kauhistuin kuinka paljon syömäni ruoat vievät pisteitä.Tämän jälkeen syöminen on tuntunut niinkuin rikokselta.
Syön joka päivä karkkia ja muuta hyvää, aina kauhee syyllisyyden tunne.
Silti syön ja syön...
Pelkään että lihon ja muutun isoksi.
Vielä paino pysynyt samassa jopa pudonnut, vaikka syön liikaa. Haluan laihtua!! Tunnen itseni rumaksi ja lihavaksi.... Hävettää kun ihmiset miettii että oon läski ja ruma..
Syön joka päivä karkkia ja muuta hyvää, aina kauhee syyllisyyden tunne.
Silti syön ja syön...
Pelkään että lihon ja muutun isoksi.
Vielä paino pysynyt samassa jopa pudonnut, vaikka syön liikaa. Haluan laihtua!! Tunnen itseni rumaksi ja lihavaksi.... Hävettää kun ihmiset miettii että oon läski ja ruma..
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paljonko painat?Entä pituus?
Aivan liikaa... pituus 164 ja paino 54-55 (vaihtelee) ja oon tosissani, haluan laihtua...
Painitaan "vähän" eri sarjoissa. Mä olen 160 cm pitkä ja painoa 88 kg!!
Aika naurettavaa poraamista! Tiedät takuulla itekkin olevas normaalipainoinen, joten kasva aikuiseksi, ja mieti, mitä nyt oot oikeen taas hakemassa. Anoreksiaan täällä ei kannusteta, mutta toisalta täällä olevista ihmissistä moni kärsii ihan oikeista paino-ongelmista, että nyt järki käteen!!!
Kuulostaa melkein jo syömishäiriöltä... Olet todellakin täysin normaalipainoinen. Jokaisen kropasta löytyy kasapäin kaikenlaista, mistä itse kukin ei tykkää, mutta lihava Sinä et nyt ainakaan missään nimessä ole!!! Joten syö kuin ennenkin, mutta jos on löysää lihaa, niin liikunta auttaa. (Tosin paino silloin nousee, kun lihaskudos kasvaa...)
Liikun noin 3-4 tuntia viikossa. Käyn salilla ja jumpissa. Liian vähän liikun suhteessa syömisiin. Kerran pystyin pitämään laihikseni ja paino tippuikin, mutta sen jälkeen on ollut ihan mahdotonta laihduttaa.
syö kunnon ruokaa niitten mässynjen sijasta
Lopeta syömästä sitä karkkia. Niin helppoa se on.
Pitäisitkö ihmistä vajaana jos hän sanoo pelkäävänsä pääkipua ja sen jälkeen kuitenkin tunnustaa lyövänsä päätä seinään joka päivä?
Jos et osaa alkeellista syy-seuraussuhteiden selvittelyä niin olisi aika opetella.