Naiset kesä juhlissa

miksiseonmuotia

Miksi eritysesti tytöt/naiset tykkäävät olla kesällä juhlissa ilman sukkia?

14

1844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos kesällä juhlat pidetään taivasalla, niin eihän etiketin mukaan sandaaleissa ja kesämekossa kulkiessa edes saa olla sukkia jalassa.

      • Sukkiksetjalkaan

        Höpön löpö! juuri etiketin mukaan naisilla on aina sukat juhlissa vaikka olsi 100 astetta. Suomalaista moukkamaisuutta olla ilman. sitäpaitsi on myös kehitetty sukkahousuja juuri sandaaleihin, niissä kärki auki.


    • Hullumuoti

      Nykyisin näyttää nuoret, niin naiset kuin miehetkin kulkevan talvellakin ilman sukkia. Pakkasella housun puntista näkyy pakkasesta punoittavat paljaat nilkat.

      • Zmla

        No mitäs vikaa? :)

        Sukat on ihan turhat. Nykyiset kengät on niin lämpimät että ei sen takia tarvi ja sitä paitsi jotkut ohuet sukat ei edes lämmitä yhtään mitään. Näön vuoksi niitä vain pidetään, kun niin kuuluu tehdä.

        Minä olen ympäri vuoden paljaat jalat kengissä, kauhistelkaa ihan vapaasti niin paljon kuin mieli tekee, mutta minä se vain nautin paljaista varpaista...


      • Hurjalta_näytti
        Zmla kirjoitti:

        No mitäs vikaa? :)

        Sukat on ihan turhat. Nykyiset kengät on niin lämpimät että ei sen takia tarvi ja sitä paitsi jotkut ohuet sukat ei edes lämmitä yhtään mitään. Näön vuoksi niitä vain pidetään, kun niin kuuluu tehdä.

        Minä olen ympäri vuoden paljaat jalat kengissä, kauhistelkaa ihan vapaasti niin paljon kuin mieli tekee, mutta minä se vain nautin paljaista varpaista...

        Mahdoinko nähdä sinut äskettäin? Pakkasta viitisen astetta, jalassa ohuet vajaapituiset leggarit (peitti juuri ja juuri pohkeet). Nilkat ja vähän säärtäkin paljaana. Matalista kesälenkkareista ei pilkistänyt edes varrettomia nilkkasukkia.

        Minä en ainakaan nauti palelevista paljaista varpaista ohuissa kengissä.

        Mutta muoti kiertää. Omassa nuoruudessani nailonit jäätyi sääriin.


      • siistiJaFiksu
        Zmla kirjoitti:

        No mitäs vikaa? :)

        Sukat on ihan turhat. Nykyiset kengät on niin lämpimät että ei sen takia tarvi ja sitä paitsi jotkut ohuet sukat ei edes lämmitä yhtään mitään. Näön vuoksi niitä vain pidetään, kun niin kuuluu tehdä.

        Minä olen ympäri vuoden paljaat jalat kengissä, kauhistelkaa ihan vapaasti niin paljon kuin mieli tekee, mutta minä se vain nautin paljaista varpaista...

        Voi sinuakin idioottia, sukat suojaa kenkiä jalkahieltä ja kaikenlaiselta lialta. Sukkia pitäisi vaihtaa päivittäin, ainakin kesällä, tarvittaessa useamminkin. Sinun kengät haisevat varmasti kammottavalta. YÄK!
        Kenkien kanssa, samoin nahkaisten sandaalien pitää olla sukat, jotkut muovisandaalit on eri asia, ne voi heittää vaikka pesukoneeseen.


    • Moee

      Itse olen nuori nainen ja olen kesällä aina paljain varpain juhlissa. En tajua, miten joku pystyy pitämään kuumalla hellesäällä sukkia jalassa. Se näyttäisi myös todella hölmöltä pitää mekon kanssa sukkia. Kesällä kuuluu olla paljain varpain, on ihana olo kun jalat ovat polvista alaspäin paljaana. Olen myös talvella usein ilman sukkia kylässä koska tunnen oloni mukavammaksi varpaat paljaana.

    • eipitäisi

      Veikkaan että uusi ajatus:pitää saada olla niin vapaa ja luonnonmukainen. Kattokaa kuninkaallisia ym. ei varmasti kulje juhlissa ilman sukkahousuja. Arki on eri asia!

    • m.wurst

      ja tämä asia vaivaa mieltä niin, et sitä täytyy pohtia jo tammikuussa..?
      etiketin mukaan kai pitäisi käyttää ohuita sukkahousuja/sukkia, mut monenko tavallisen ihmisen juhlat nyt muutenkaan menee ihan ja täysin etikettisääntöjen mukaan?

    • beenthere

      Sukkahousut ovat keinokuitua ja epämukavat ja kuumat. Kuin alapäänsä muovipussiin panisi. Ei kiitos.

      • tyftutfytfjy

        Onhan niitä avosukkahousujakin, jos ei halua käyttää sukkanauhoja ja pitkiä sukkia. Minä ainakin puen helteellä juhliin stay-upit. Eipä ole "muovipussissa" (yllättävän hyvin tuo neulos silti hengittää).


    • Cardius

      Apua aina on kylmä,jos kesällä on paljain säärin, se on ok.Varpaat myös kaipaa tuuletusta.

    • nahkaleggingsit

      Kesäiseen aikaan tarkenee hyvin ilman sukkia ja helteellä voi olla vaikka kuinka hyvä sillei...ilman sukkia. Mutta, kun nämä likat ja teinit käyttäisi edes talvi aikaan kunnollisia sukkia...tuollainen muodin oikku kuuluu lämpimiin maihin...ei Suomen talveen !

    • Paljasjalkatyttö

      Mulla on sukattomat jalat varhaisesta keväästä pitkälle syksyyn. Olen muutenkin kotioloissa aina paljain jaloin ympäri vuoden. Varpaiden täytyy hengittää. Mikään asia maailmassa ei saisi minua käyttämään sukkahousuja tai sukkia kesällä. Kesäjuhlissa on peep toe korkkarit tai korkosandaalit.
      Paljaat varpaat herättää kyllä huomiota tietyissä tilanteissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1681
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1622
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1535
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1402
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1364
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      898
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      441
      879
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      832
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe