Jos olet kauan aikaa (esim. vuoden) kirjoitellut netissä jonkun kanssa ja toivoisit suhdetta, mutta tapaaminen ei koskaan onnistu, niin siinä vaiheessa pitäisi hälytyskellojen jo soida. Tekosyitä voi olla esim. pitkä välimatka, elämäntilanne, äkilliset vastoinkäymiset joita ilmaantuu juuri silloin kun pitäisi tavata. Yksi huono merkki on, jos tyyppi kertoo omasta elämästään ensin yhtä ja sitten toista. Esim.hänen enonsa nimi on ensin Seppo ja myöhemmin Timo. Kysyttäessä antaa selityksen, että eno on oikealta nimeltään Timo, mutta käyttää Seppoa lempinimenään. Tai enon nimi on Seppo Timo ja häntä kutsutaan vuorotellen kummallakin nimellä.
Pitkät nettisuhteet
8
328
Vastaukset
- epookh
Entä sitten? Eikö esim: pari kk ole myös jo aika pitkä aika jos aina löytyy joku syy ettei voi tavata?
- 0087e
Pari kuukautta on vielä normaalia. Minullakin meni pari kuukautta ennen kuin suostuin tapaamaan, koska matkarahat olivat vähissä ja ensitapaaminen jännitti niin paljon, että en aluksi uskaltanut tavata. Mutta jos tapaaminen lykkääntyy vuositolkulla, niin silloin on syytä epäillä kusetusta.
- livesuhde
Jospa ne pitkät nettikirjoittelu suhteet on varattujen ihmisten tai ainakin toinen on varattu. Jos todella haluaa tavata en kulkuneuvoja joilla pääsee pitkänkin matkan jos todella haluaa , tunteista sen on kiinni . Kauan kun kirjoittaa lemmenlurituksia ne jo voi tuntua todelta. Minulle ei riitä tuollainen . Nettisuhteet vie osan mennessään jos livessä ei ole kaikki hyvin. Varmaan monta liittoa tämän päivän nettisuhde on särkenyt.
- kastanjetti
Ei kai kukaan kirjoittele vuotta toivoessaan suhdetta? Vai onko jommalle kummalle osapuolelle tarkoituskin vain kirjoitella eli yhteistä tavoitetta ei ole olemassakaan. Olen sinkku ja nopean toiminnan nainen. Jos viestittely sujuu ja kuva kiinnostaa (myönnän olevani pinnallinenkin), tapaaminen pitää olla kuukauden kuluessa.
Välimatkat Suomessa ei ole pitkiä, joten se ei ole este, tuskin matkojen hintakaan. Aikanaan kun ottaa bussilipun tai matkan junaan, saa todella edullisesti. Itsekin olen matkannut kympillä 400km junalla.
Olen sikäli tarkka ja muistan asiat eli valheesta jää hyvin pian kiinni. Sitten ei tarvitse selitellä.- mudw
Onhan noita köyhiäkin ihmisiä olemassa. Halpa bussi- tai junalippu voi olla liian kallis köyhälle. Ja jos toinen asuu Kemissä ja toinen Helsingissä, kyllä se melko pitkä köröttelymatka on.
- dlloorr
mudw kirjoitti:
Onhan noita köyhiäkin ihmisiä olemassa. Halpa bussi- tai junalippu voi olla liian kallis köyhälle. Ja jos toinen asuu Kemissä ja toinen Helsingissä, kyllä se melko pitkä köröttelymatka on.
Se pitää ottaa huomioon heti alussa, ei saa ryhtyä minkäänlaiseen suhteeseen jos tietää että ei voi koskaan lähteä toisen luona käymään pitkän välimatkan takia.
Mulle pitkä välimatka oli yli 200 km vaikka ei ollut rahasta kiinni vaan ajankäytöstä välimatkoihin, liian harvoista tapaamisista välimatkan vuoksi ym. - välimtakat
Jos ei heti alussa ole rahaa matkustaa, niin se ei pakosti tarkoita ettei koskaan ole rahaa. Ja jos tutustuminen johtaa seurusteluun, niin sitten tietysti muutetaan samaan asuntoon tai ainakin samalle paikkakunnalle.
- leopatra
Kivoja miehiä oli nettideiteillä, mutta välimatkaa 300-400km. Harmi. Nyt olen ulkoistanut itseni deittisovelluksista. Jospa ihan tuossa tavallisessa elämässä osut sitten kohdalleni.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475345Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "602042Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181750Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 141445
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301397Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171087Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771048Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60887