Uusi vuosi ja uudet kujeet! Kertokaapa kokemuksia miten Pellon kunnan omistama osakeyhtiö Pellon Serviivi Oy toimii?
Pellon Serviisi Oy
Kentiespello
414032
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Hyvin se toimii.
Hyvin se toimii kun rahoittaa sitä tarpeeksi, omilla tulolla toiminta olisi loppunut heti alkuunsa.
Näin se vain on että tyhmin idea mitä kunnassa on saatu aikaan samasta pussista rahat tulee TOISET laskuttaa toisia kilpaa Vihreäpysäkki pitäis myydä yrittäjille liian kallis kunnan yllä pidettäväksi Taikka sitten nostaa vuokrat sille tasolle että peittäviä edes kulut Kyllä VuutJevlillä on vara maksaa vuokrat ja työntekijät itse
Kunta ostaa ja myy palveluita Serviisissa. aivan sama olisi tilanne jos yhtiötä ei olisi, ne palvelut on jokatapauksessa tehtävä.
Tämä samainen Serviisi on täynnä ammattitaidottomia pellejä. Pellon pellet surkeat päättäjät ja ahneet vuokranantajat. Asunnot on umpisurkeita. Ainoa mitä hyvää Pellosta löytyy on tie mikä johtaa pois täältä. Hyvästi jää oi Pello, kateus ja Serviisi mukavine ihmisineen. Ikävä ei tule enkä kaipaa tätä niin huonosti hoidettua velkaista kriisikuntaa. Pitäisikö oppi hakea jostain muualta. Serviisi käyttää ilmaista työvoimaa säälimättä. Älkää hyvät ihmiset suostuko pompoteltaviksi.
Kunnan tappio olisi pienempi jos Serviisin ei olisi. Serviisi vie viimeisetkin tuhat pesästä. Serviisin konttorissa on valot poissa aika ajoin, mitäs siellä puuhataan?
Tulkaa hyvät ihmiset kattomaan ja keskustelemaan, niin ei tarvitse arvailla eikä vääriä tietoja levitellä.
Vero kikkailua serviisin homma,kunta saa verovähennykseksi ostetut palvelut,ei tarvi tyhjästä maksaa palvelun tuottajalle jos olisit kunnan palveluksessa silloin palkka juoksee vaikka istumalla
Sehän on sitten vielä parempi. Lisää yhtiöitä.
On hieno Pellossa osataan verokikkailu näyttöä on yhellä mummelila pallo jalassa Ottakaa se töihin saahan lisää konttori rottia kunnan talolle Alkaa näyttää plussa talous,,!
Pello Serviisi on kaikkien aikojen hienoin idea mitä Pellossa on tehty ja nähty. Firma elää omaa elämäänsä kunnan ulkopuolella. Siis kuntalaisten vaaleilla valtin kunnan toimielinten ulkopuolella. Siihen yhtiöön ei pysty mikään. Yhtiö elää omaa salaista elämäänsä, eikä yhtiön elämä kuulu kellekään varsinkaan pellon kuntalaisille. On vain ajan kysymys milloin kunta tuhoaa itse itsensä. Ja se on menoa silloin alaspäin lujaa. Vauhti on kova.. Liukuu, liukuu..... Osoite tuntematon!
Kunta tillaa palvelut ja serviisi laskuttaa. Siinä se on se tukeminen. Taija alijäämät olla serviisistä lähtösin.
Eikö se kunta annan lainanimikkeellä serviisille rahaa,niin serviisi saa koron laittaa verotukseen,sellaista kälmien touhua,kun tulot serviisi pitää miinuksella,muttei joka toimialalla tuntuu uskottavalta.Ainakin yhen tutun firma elää kaksois elämää
Kuulin huhun että sosiaali elättien työpaikka,niin ettei leimautuisi kanta väestöön
Sulla tuli kirjotusvirhe tuohon nimimerkhiin. Senhän pittää olla entinenliimanhaistelija.
Purkakaa se yhtiö. Sillähän siittä pääsee. Mikhään soon sitte seuraava haukuttava. Nekatiivista porukkaa joila on pipo liian pikkunen.
Tai huppu :D
Serviisi tarkottaa palvelua.
Kunta tuottaa palvelunsa yhtiönsä kautta. Mitä pahaa siinä on, se on osakeyhtiö ja toimii sen mukaisesti.
Onhan hyvä homma serviisi,mutta koska kilpailuttaa kunta serviisin tekemät työt yksityisille firmoille,varmaan tulisi halvemmaksi kuin maksaa serviiisin isolle henkilökunnalle palkkoja, jos ei töitä ole joka päivälle.Kannattais kohdella yksityisiä yrittäjiä samanvertaisesti,varmaan säästöä tulisi paljon kunnalle jos ei tartte tukea omaa yritystä jotta työtä riittäisi kaikille ja samalla maksaa kunnan velkoja työmiesten ja naisten palkoista
Kellä sielä ei ole joka päivä töitä?
Tehokkuutta pitää kunnan hommissakin hakea vaikkei yhtiötoimintaa olekaan. Paljon haukutut tuttujen suojatyöpaikatkin kilpailutetaan. Aina löytyy kaikkien asioiden haukkujia ja kehujia. Riippuu vain siitä kenen joukoissa seisot. Serviisi on hyvä ja kehittämisen arvoinen suunta kunnan asioiden hoitamiselle talouden raameissa.
Voi Herranen aika mitä puhetta. Herää pahvi todellisuuteen. Nyt ei eletä nuijasota aikaa
Kilpailutetaan vain. Mikä yritys Pellossa tuottaa Serviisin keskuskeittiöön verrattavan määrän ruokia ym. Olisko esityksiä?
Eihän se pellolainen yrittäjä tarvi olla.Varmaan niitä yrittäjiä on täälläkin,mutta ei lähde valmisruoka puolen tuotteiden myyjiksi kun,nykyisin ruokahävikki on suuri, kun paljon tehdään niin maku kärsii,eikö se amica ole sen ketjun vetäjä,työ vaan tehdään kunnalla,ainaski ennen oli,vai muistanko väärin.Miksi kunta ei kilpailuta,uusi yrittäjähän jatkaa samoissa tiloissa,samaten kuin laboratorio jossa on yksityinen omistaja.Nyt kunta voi säästää laboratorio kokeissakin.
Pääasia että käsitesi on käytösä.
Silloinen kunnanjohtaja kumppaneineen lupasi että yhtiöittäminen ja organisaatiomuutos säästää kuntalaisten rahoja miljoonia vuodessa ja heitä toiset usko. Kuinkas kävikään? Miksi ei laiteta vastuuseen vaan työntekijöitä taas rangaistaan pakkolomilla uhkaamalla?
Höh. Pellon kunnan taloutta ei ole hoitanut kukaan vuosikymmeniin. Olipa yhtiötä tai ei samat palvelut on tuotettava. Ei ne ilmaseksi tule. On vain luulo että yhtiö on kaiken pahan alku.
Hyvä. Juuri noin se on. Kyllä ne palvelut maksaa kunnankin tuottamaan.
Kunnantie 4 puhuu
Koska tulee palvelut yleiseen hakuun kunnalla,kiinteistöhuolto esimerkiksi?
Ei koskaan
Kukhaan se tekis aloitheen että Pello liitethään heti Rovaniehmeen. Loppus nämä käninät kunnasta ko sitä ei ennää ole.
Ei semmosta alotetta kannata tehhä. Velka Rovaniemi. Näkipä sen ko maalaiskunta liitethiin kaupunkhiin. Syrjäkyliltä loppu ne vähäsetki palvelut ja verorosentti on korkea.
Joko se serviisin pyörittämä firma menee konkkaan pysäkillä?
Hyvät oli pikkujoulut Oulussa, sai tytöt huomiota ja lämpöä, oikeata servvisiä . Jaksavat taas hymmyillä ja lappaa juoruja 🤗
Onko yhtiö purkulistala?
Ei ole listala.Hyvä yhtiö ja toimiva järjestelmä, toinenkin samanlainen voitais perustaa. Ensin moittivat,mutta nyt on hyvä.
Pikku pomoja tullu vain lisää tyhjän päiväsiä virkoja vähemmälläni pärjää tulis säästöjä,,
Sais tuon siivouspuolen laittaa omaksi yhtiöksi,kunnan tilojahan ne siivoaa,eli syö omasta pussista,menkööt äkäslompoloon tai leville siivoamaan niin saatais tuloa serviisille,Met yläviisat pelataan vain korttia .
Teemme oman parlamentin,joka valitsee työntekijät ja siivoustyön valvonnan ja tyhjän ajajille koitama saada että ostavat omat benssat.Parlamentin alustava kokous on kahvihuoneella,jossa valitaan parlamentin kuusi osakasta