HUUHAA poeka kaulanen

mistäsamporahaa

Jakoiko ilmaiset nakit kaikille lappalaisille annetusta äänestä! Onko hän mielestäsi pohjimmiltaan asiakaslähtöinen K-kauppias. Minun mielestäni ei ole.

37

3532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venlakungen

      Joo mutta voitti himoitun palkinnon ja näkkyy muutenki pärjäävän keskivertokolarista paremmin monessa asiassa.

      • ent.lappilainen

        ja paskat


    • Älyvapaakauppias

      Ei mennyt Venla patsas oikealle ihmiselle.Sampon ohjelma ala-arvoinen,esitellään paskasta kotia ja ukko on pellenä kaupalla.

      • Sonnöin

        Kuka kolarilainen pystyy parempaan? Tiesin että heti se kolarilainen kateus alkaa herätä henkiin ☺️


      • 452765

        Ihan sukulainen oon.


    • Patsaspuistoon

      Kuulin tänään kylän hiihtoladulla, että jotkut touhuaa sampon kunniaksi venlapatsasta myllyojan puistoon. Ilmeisesti tehtäisiin jäästä ensi alkuun ja valaistaisiin kauniisti.kesällä sitten kunnon patsas kolarin omalle pojalle. Vaatinee vielä kunnanhallituksen sinauksen asialle, mutta ilmeisesti vain muodollisuus.

    • Hyvähyvähyvä

      👍👍👍👍Puhut asiaa ☺️

    • ahneutta

      Suomea kierrellessä jäävät mieleen maan kalleimmat ostopaikat!
      Eräs niistä on Jounin kauppa Äkäslompolossa, kahta kertaa en ovea avaa.
      Liekö kyseisen herran puoti?
      Vain norjalaiset pistävät Nordkapissa paremmaksi!

    • Venlaforever

      Ylläs ja Sampo menestyy,kateelliset kolarilaiset syö koiranoksennusta.

      • venlanever

        eipä sieltä sampon kaupasta muutakaan saa


      • Jouninkaupallepeukku

        Kauppaan on vallan loistava ☺️


    • sorsa69

      Sampo tekee mitä haluaa ja toiset mitä osaavat.

      • öhhööööö

        on sitten ärsyttävä patu


    • Kklll

      Joko Sampoa kiusanneet opettajat näyttäneet nokkansa kaupassa?

      • opettajako

        Tuskimpa on kiusannut kukaan.


    • Aavehihtaja

      Varmaan koko #yhteinenkolari# kannustaa Ylläksen Sampoa kun Selviytyjät alkaa Nelosella klo 20.30??.Ja vielä Venla-voittaja,jeee.
      Vitsi vitsi-tuo pitäisi olla: #yhteinenkolarikk#-viimeinen lähtijä,sammuta valot.

    • jänkäkoira

      Eihän sampo ole ku keskon renki😂😂😂

    • Hyvähyvähyvä

      Kyllä se on paljon enemmän kun perus kolarilainen☺️

    • Manofthesnusland

      Hyvähän se on että sampo yrittää. Katheellisia riittää ko joku vähän koittaa menestyä. T: koulukaver

    • Vakiostaja

      Ei ole Sampo ja Jounin Kauppa Keskon renki,kauppa ja tontti on omat.Velkaa toki on mutta se maksetaan ajallaan pois.

    • Rohkihyä

      Jounin Kaupassa on just oikeat ja monipuoliset valikoimat Ylläksen n.20.000 turistille ja tuhannelle paikalliselle asukkaalle.Nytkin Sampo ja Minttu työllistää kymmeniä ihmisiä ja piha täynnä autoja ja maksukykyisiä asiakkaita.
      Sampo sai Venlan ja esiintyy parastaikaa kahdessa erittäin suositussa tv-ohjelmassa.
      Kolarin kirkolla autioituminen jatkuu ja se on kolarilaisille ihan oikein.

      • muistappa

        ottaa iltalääkheet......erityisesti se nesteenpoistoon tarkotettu on tärkeä


    • parempityöllistäjä

      Tapojärvelle patsas kolariin.

    • SKLtilaaja

      Kyllähän kylähulluja tarvitaan, mutta Sampo on jo liikaa, voitaisiin lahjoittaa jonnekin etelään!

    • Sonnäin

      Se iski taas kolarilainen kateus🤔Ihmettelen ihmisessä sairasta kateutta. Hyvä Sampo 👍👍👍

      • sulle

        kans.....nesteenpoisto kohale.....kuittailet joka saitila jotaki pöljää


      • NoEipä

        ... sinunkaan kommentit päätä hivele, vaikka ovatkin älykkyydessään ällistyttäviä.


    • Lappi_lainen

      Lapissa tarvitaan matkailua, kaivosteollisuutta, maa- ja metsätaloutta sekä poronhoitoa. Luonnonvaroja on hyödynnettävä harkiten, mutta tehokkaasti, jotta pystymme säilyttämään edes nykyisen elintasomme. Emme voi tuudittautua valtionosuuksien, Kelan ja työttömyyskorvausten varaan.

      Matkailupuolella on paljon näennäisvihreää ympäristöajattelua. Ymmärretään luonnon säilyttämisen tärkeys, kunhan se säilytetään naapurin mailla. Oma tontti pitää saada kaavoitettua mahdollisimman täyteen.

      Ihmiset hakeutuvat sinne, mistä löytyy monipuolisia palveluja, toimiva liikenne ja turvallinen sekä viihtyisä, kohtuullisen väljä ympäristö. Ylläksellä kaikkea ei ole vielä menetetty. Vaikka Äkäslompolo onkin slummiutumassa, sitä ei ole ehditty pilata niin pahoin kuin muutamia muita keskuksia. Voimme yhä säilyttää kylämäisen väljyyden.

      Hannukaisen kaivos herättää tunteita ja vääristeltyjä ympäristö- ja turvallisuusuhkia. Kaivostoiminta 10 kilometrin päässä tunturikeskuksesta on samanlainen turvallisuusuhka kuin 10 kilometrissä lentävä matkustajakone. Kaivoskiviä tulee niskaan harvemmin. Ihmisten pitäisi ymmärtää, miksi teollisuustyöpaikkoja tarvitaan ja malmi pitää louhia sieltä missä sitä on.

      Harva vastustaa kehitystä ja elintason kasvua. Pohjanlahti olisi saastunut, jos kaivokset olisivat niin pahoja kuin aktivistit väittävät. On tärkeää, että vaaroja nostetaan esille. Luonnonvaroja ei saa käyttää holtittomasti, ei kaivos- eikä matkailuteollisuus. Ruotsin Lapissa kaivoksia on ollut sata vuotta. Malmia on jalostettu ympäri Suomea jo vuosisatoja. Teollisuus on kehittynyt luonnon kannalta parempaan suuntaan osin Talvivaara-kohun ansiosta. Myös matkailuteollisuuden kannattaisi ottaa oppia siitä, miten luonto ja ihminen voivat olla sovussa samalla paikkakunnalla.

      Hyvän käsityksen kaivosalueen, matkailun ja muiden toimialojen ympäristövaikutuksista ja mittasuhteista saa ilmakuvista ( https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/karttapaikka/ ). Niissä näkyvät raadollisesti laskettelurinteet, metsähakkuut, laittomat kaatopaikat ja pikkulampien rehevöityminenkin. Hannukaisen kaivoksen pinta-ala on sama kuin Ylläksen rinnealueiden tai isohkon metsähakkuun. Kaivosmontut eivät näy naapurikuntiin kuten raiskatut rinnealueet. Laskettelukeskusten ympärille ei vaadita maavallia näköesteeksi.

      Luonnon kannalta olisi parasta, jos Lapissa ei olisi yhtään kaivosta, eikä matkailukeskusta. Lappilaisten kannalta se olisi huono ratkaisu, sillä etelän leipäjonoissa on jo tungosta ilman lisäväkeäkin.

      • SinänsäEiVarmaan

        ... kannata valtion rahoittaa kaivosta, minkä tuotantomäärät on pienet ja maailmanmarkkinahintojen rasittama.

        Pienten kaivosten aika on ohi tässä maailmassa. Tuotantovolyymit pitää olla massiiviset, että pärjää hintavaihteluista huolimatta.


    • Hyväsampo

      Kyllä kolarilaiset pitäisi olla ylpeä samposta ,kun katsoo Selviytyjät Suomi ohjelmaa. Kukaan muu kolarilainen ei pystyisi samaan. Olette vaan kateellisia kuten aina.

    • peukutpystyyn

      Asia on todella näin, kuten Lappi_lainen kirjoittaa - voiko tuotaa asiaa paremmin selkeyttää. nyt asenteet ja luulot pois siirytään kehittämään matkailua. Hattu nostan Selvä Pyyn Ilkalle ja Marralle. Hallitsette pian koko Ylläksen matkailua tuolla asenteella.

    • Muoniomies

      Ylläksellä yritetään ja yleensä pärjätään.
      Kolarissa vain valitetaan ja kadehditaan,jokainen näkee eron kylissä.
      Sampo on osoittanut sitkeää yrittäjyyttä ja ennakkoluulottomuutta noustessaan velkataakan alta.

    • Uuskolarilainen

      Ei helvetti😂 katteelliset huutelee😂 tehkää itte perässä kaikki mitä Sampo on tehny ja saavuttanu ja kitiskää sitten😂

    • kairanmies678
      • Sonnäin

        👍Sampolle


    • Yrittäjätäti

      Hyvä Sampo,näytä niille.Kolarin slummikylä elää EU-ruoka avustuksilla,ainoa harrastus sairas kateus.

      • Ykkönen

        Samaa mieltä. Hyvä Sampo 👍


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      315
      5585
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5119
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4186
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3861
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3524
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      106
      3187
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      79
      3051
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2207
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2148
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2098
    Aihe