Tykkäsin nuorempana juoda alkoholia

ex-kännikala

Sitten minulle kehittyi niin hyvä viinapää, ettei enää huvita.

Minulla oli nuorena aina alemmuuskompleksia siitä, ettei viinapääni ole riittävän hyvä ja miehelle kelvollinen. Kun olin 18-vuotias, laatta lensi jo 8 kolmosoluen (0,33l, 4,7%) jälkeen. Tosin painoinkin siihen aikaan ainoastaan n. 67 kg ja olen 181 cm pitkä.

Sellaiset 3-4 vuotta tuli sitten juotua melko aktiivisesti, koska halusin kehittää viinapäätäni, ja hommassa tuntui olevan mieltä. Ennenpitkää sain juotua verrattain 10 annosta alkoholia oksentamatta, pikkuhiljaa karaistuin juomaan 12 annosta, nykyään pystyn juomaan 15-20 annosta alkoholia ilman laattaamista tai edes mitään järkyttävää krapulaa.

Nykyään ei kuitenkaan enää huvita juoda tuollaista määrää alkoholia tai edes alkoholia ylipäätään. Kun viinapääni on nykyään niin hyvä, niin ei alkoholin nauttiminen tuo enää sellaista euforian tunnetta kuin joskus aiemmin. Samoin sitä jotenkin tuntee, että on tavallaan tullut saavuttaneeksi sen, mitä on tavoitellut, kun on onnistunut kehittämään itselle riittävän hyvän viinapään. Ei sitä silloin huvita enää juoda.

Joskus 21-vuotiaana tykkäsin käydä keskellä viikkoakin iltapäivällä/alkuillasta juomassa 1-3 isoa tuoppia olutta. Yhtenäkin kesäisenä keskiviikkoiltapäivänä istuin silloisen kotilähiöni baarin terassilla ja join peräkkäin monta Irish Coffeeta, jolloin vanhempi naistarjoilija alkoi jo toppuuttelemaan, koska pelkäsi, että juon huolimattomuuksissani itseni huonoon kuntoon. Nykyisin ei tulisi enää mieleenkään lähteä kello neljän maissa jonnekin pubiin nauttimaan alkoholia.

10

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hullu_ukko

      Toimisipa minunkin pää tuolla tavalla.

    • Juoppo.juopompi

      Miksi lopettaa nyt kun kuntokäyrä näyttää vielä ylöspäin? Huippukuntoinen äijä voi juoda yhdeltä istumalta semmoiset 30-35 ravintola-annosta, siihen sulla on vielä matkaa.

    • Normimies-

      Voin juoda kopan kaljaa eikä tule krapulaa. Enkä edes juo kuin kerran kuukaudessa tai vähemmän.

    • .. Tääkin juttu on Lähinnä Geeneistä kiinni, että tuleeko KaameKapula vai ei.. Joillakin Elimistö tuottaa enemmän KapulaAineita, kuin taas toisilla.. Eli niitä juttuja, jotka sen olon aiheuttaa.. ;P

      .. Mut joo.. Yhtä Myrkyllistä ViisastenJuoma on Kaikille.. KapulanTaso ei siihen vaikuta Yhtikäs Mithään.. ;P

      • hullu_ukko

        Geneettistä tai ei meillä velipojan kanssa menee sillä tavalla, että minä voin vetää illassa litran kossun lanttaamattomana huiviin kärsimättä aamulla mistään krapulasta ja velipoika on aina sitten kaks päivää kipeenä ryyppyillan jälkeen.


      • hullu_ukko kirjoitti:

        Geneettistä tai ei meillä velipojan kanssa menee sillä tavalla, että minä voin vetää illassa litran kossun lanttaamattomana huiviin kärsimättä aamulla mistään krapulasta ja velipoika on aina sitten kaks päivää kipeenä ryyppyillan jälkeen.

        .. Jeps.. Katsoin asiaa käsittelevän Dokkarinkin, jossa asiaa testattiin Just Veljeksillä.. Oliskohan olleet vielä Kaksoset.. En muista olivatko Identtiset.. Tuskin.. ;P

        .. Mun muistaakseni ne KapulaAineet pystytään mittaamaan nykyisin verestä.. Sellainen muistikuva mulla on, että näitä mittauksia heille tehtiin testauksen lomassa.. ;P

        .. Googgelilla löytyy varmaan helposti tietoa tästä(kin) asiasta.. Ite en nyt jaksa.. ;D


    • omolvmosvomsv

      No vissiin tuo hyvä viinapää on suhteellista, eihän 15 paukkua ole kuin reilu kossupullo. En itsekään ole juonut vuosiin, mutten ole absolutisti. Ei vaan viitsi minnekään kuppiloihin lähteä kykkimään, eikä kukaan pidä mitään hyviä pippaloita, niin mieluummin on ottamatta.

    • Dissident

      Ihan hyvä pohtia tuollaisia asioita. Aika hyvä aloitus minun mielestä.

      Ja pidäkin tuo ajatus ja huomaaminen itsestäsi voimissaan. Sehän on aivan loistava hoksaaminen itsestäsi. Ole ylpeä siitä.

    • lihavihatipunen

      Se on hyvä, että on tavoitteita elämässä...kuten hyvän viinapään kehittäminen. Vai onko?

    • Totuus-

      12 kaljasta tulee jo kaamea krapula. Varmaan siksi koska juon aika harvoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1672
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1597
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1507
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1396
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1362
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      895
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      882
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      427
      861
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      827
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      815
    Aihe