Vaitiolovelvollisuus tapetilla

niijooo

Vaitiolovelvollisuus on tehty ihmisten oikeuksia tukevaksi laiksi. Onko sitä kuitenkin oikeus rikkoa tarpeen tullen? Missä menee raja jolloin vaitiolovelvollisuudesta tulee enemmänkin haittaa kuin hyötyä?
Ihan arkielämässäkin on hetkiä jolloin pohditaan salaisuuksien jakamista ja sen oikeutta/vääryyttä. On kuitenkin lukuisa määrä ammatteja, joiden olemassaolo riippuu vaitiolosta. Jos turpa ei niin sanotusti pysy tukossa, ammatilla ei ole virkaa. (esim. terapeutti)
Kuvitellaan tilanne jossa nuori käy terapiassa ja hän kertoo viiltelystään. Jos terapeutti päättää kertoa nuoren vanhemmille siitä, että nuori satuttaa itseään, onko se eettisesti oikein? Olisiko väärin jättää kertomatta? Entä jos olisit itse tämä kyseinen nuori, mitä mieltä olisit asiasta? Toisaalta jos olisit vanhempi, olisiko sinusta väärin jos terapeutti pimittäisi lapsesi terveyttä koskevaa tietoa?

3

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lawetorder

      Olipas taas väite, että oikein ihmisoikeuksien tueksi, huuoooh.

      No ei se mitään, jos ymmärtää väärin.

      Vaitiolovelvollisuudella on pidemmät perinteet kuin ihmisoikeuksilla, jo hippokrateenvala velvoitti vaitioloon, eli lääkäri ei saanut puhua potilaistaan tai potilaan sairauksista kohdistaen määrättyyn henkilöön, keskenään lääkärit voivat jo aikaa sitten vaihtaa tietoja sairauksista, oireista ja hoidoista, mutta niin ettei potilaan henkilöllisyys ilmentynyt.

      Googlettaa voisit hippokrateen vala, vaitiolovelvollisuus, etc etc, ehkä vieläkin opit sitten lisää.

    • Jäähyväisetoikeudelle
    • KukaValvooValvojia

      Minähän ikäinen manaaja oikein on. Manaaja ei varmaan muista vuotta 1986 kun Palme bluffi tehtiin. Minä olin 13 kun Kennedy murhattiin ja 19 kun Kuuhuijaus tehtiin. Kennedy taitaa olla ainoa oikeassti tapahtunut tapaus, vaikka sen aivot hukkuivatkin johonkin ja ampujista ei ole tietoa, mutta minä ainakin uskon että Kennedy kuoli siihen kun hänen aivonsa lensi pellolle. Ei voi sanoa etteikö hänellä olisi ollut aivoja alkujaankaan niin kuin monesta muusta, mutta joku mysteeri sekin on että aivot lähtivät kävelemään obduktiosalista, missä ruumiinavaus tehtiin.

      Kuuhuijauksesta on alettu puhumaan oikeastaan internetin ja keskustelupalstojen tullessa markkinoille. Minä kuulin siitä tai luin vasta varmaan noin 19 vuotta sitten ensi kerran baaritiskillä kapakassa. Netissä siitä kirjoiteltiin enemmän aikaisemmin. Milloin ensimmäistä kertaa en tiedä.
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/182473/montako-kertaa-on-kayty-kuussa

      Oswaldin kuuluisaa kuvaa, missä tuo huutaa kun luoti osuu mahaan, aloin kummastella jo kauan. Kirjoitin siitä salaliitto palstalle eilen ja sitten tämän ketjun vuonna 2012 https://keskustelu.suomi24.fi/t/10516944/oswald-salaliitto
      Mutta vasta eilen opin että ampuja ei ollutkaan Jack Ruby ja epäilykseni vahvistui että on muitakin jotka epäilevät että sekin on teatteria paukkupatruunoineen. Ja koska Palmen murhaa verrataan aina Kennedyn murhaan niin jännä sattuma on se että ne molemmat tapahtuivat 11.21 joskin toinen aamulla ja toinen illalla. Minua ihmetytti myös miksi pariskunta käveli ja viivytteli niin kauan tullakseen murhapaikalle. Filmin päätyttyä kello 23.00 ja 21 minuuttia kului johonkin. Haluttiinko bluffille symboolinen aika 11.21. Sekä Palmen että Oswaldin murhathan on bluffia.

      Thereisamanwithagun

      11.3.2018 22:24
      https://www.youtube.com/watch?v=htsGbNmwScc Jos otoksia on otettu useampia niin hmm........
      https://www.youtube.com/watch?v=d89goIzHDQg Kohdassa 5:05 sanotaan kuolinaika 11.21
      https://www.youtube.com/watch?v=wLqXmZbn79A Valehtelisiko esim. hän. Salaliittoihinhan kuuluu että mukana olleet ovat kaikki jossain juonessa mukana. Ehkä jokainen tekee vain oman osansa ja pitää turpansa kiinni siitä että joku totena esitetty asia onkin valhettta.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/10516944/oswald-salaliitto
      Oswald salaliitto ei ole saanut kovinkaan paljon jalansijaa niin kuin Kuu huijaus tai 9/11. Palmestahan on salaliitto mutta se koskee vain sitä että poliisit olisivat murhan takana. Sitten on se salaliitto ettei kukaan olisi tapettukaan.

      Mä en oikein tiedä miksi näitä minun paljastuksiani poistetaan. Ketä suojellaan? Teitä lukijoitako. Kyllä luulisin että lukijat kestävät kuulla minkälaisen totuuden tahansa ja asiathan koskevat asoita joista on kulunut jo iäisyys.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe