Niin rupee työntekijät vaihtumaan. Työpaikoilla lojuu laiskoja. saamattomia ja osaamattomia työntekijöitä pilvin pimen, mutta työnantaja ei pysty heitä irtisanomaan koska kai laiskuus ei ole riittävän painava syy irtisanoa.
Irtisanomissuoja pois
8
177
Vastaukset
- thoselazydays
Työtehtävien (työvelvoitteen) laiminlyönti on peruste, mutta ensin pitää ymmärtääkseni antaa varoitus tai pari. Laiskuus on niin väljä sana, että se ei voi olla peruste. Epäilemättä veteliä ja ponnistelemaan haluttomiakin ihmisiä on töissä, mutta heille tulee todennäköisesti lähtö ensimmäisenä. Paitsi tietenkin johtajille.
- PieniPiruVasempaan
Työpaikoille pitää jättää vain vittumaisimmat komentelijat töihin. Sitten 4e/h palkalla orjavoimaa komenneltavaksi. Töistä ei tarvitse pitää, eikä sinne tarvitse helpolla päästä että työmatkoihin saisi mennä vaikka 8 tuntia päivässä. Tuskainen orjatyöläinen on parasta maailmassa.
Oppiipahan laiskat työttömät tavoille :D- eikannataluulla
Tekisi mieli jäädä työttömäksi ja joutua tuollaiseen paikkaan missä kuvitellaan itsestään likkoja et pystyy komentelemaan. Mahtais Ketuttaa kun huomataan että mua ei pysty komentelemaan kukaan kuten ei ole tähänkään päivään asti ja pomoillekkin uskallan sanoa vastaan ja pitääkin sanoa jos on aihetta.
- NäinJuuri_
Ap:lle pitäisi antaa potkut ihan vaan pärstäkertoimen vuoksi. Oppiipahan sitten tavoille.
- sshhwr
Työharjoittelija tuli töihin ja hänellä oli lääkärintarkastus.Keskellä hallia muiden kuvatessa harjoittelija joutui ottamaan vaatteensa pois ja pyllistämään.Lääkäri tunki wc-harjan harjoittelijan perseeseen.
Videot meni homosivuille joista ilmoitettiin harjoittelijan vaimolle.
Kävi niin kivasti että harjoittelijan soppari irtisanottiin,tuet poistettiin,vaimo otti eron ja nyt se työtön on kauppojen nurkilla työntelemässä wc-harjaa perseeseensä ruokapalkalla. - jäitkiinnihaha
Eli olet homo koska fantasioit tuollaisesta. Turha selittää vastaan mitään.
- Hhghj
Kyllä kuule työnantajalla on niin monta keinoa irtisanoa työntekijä, että ei jaksa kaikkia edes mainita. Juurikin eräässä kiinteistöhuoltofirmassa potkivat pitkään yrityksessä olleen työntekijän pois koska oli selkeästi yritykselle liian kallis (kiinteistönhoitajana sähkömies ja oli sähkömiehen palkalla). Yritys irtisanoi työntekijän ja eikös mennyt kuin 1-2 kuukautta kun firma palkkasi hänen tilalleen uuden.
- fgryreuy
Ai että irtisanomissuoja? Jos olet jonkin aivovammaisen henkilökohtaisena avustajana ja alat lopulta panna hanttiin ja alat vaatia, että palataan takaisin siihen, mitä työsopimuksessa oli sovittu, hän näköjään voi 'irtisanoa' sinut miten sattuu. Ei puhettakaan mistään irtisanomisajoista, irtisanomisajan palkasta, varoituksista, syistä, työsuhteen purkulomakkeista, työtodistuksista jne. Ja eikun vaan uutta avustajaa kinuamaan hoivafirmalta tai kunnalta. Ja näin avustaja joutuu työttömyystoimiston hampaisiin ja vaarana on parin kuukauden karenssi. Tietysti voi yrittää selittää koko sopan yksityiskohtaisin raportein, mutta siinä tulee paljastaneeksi aika paljon hoidokin yksityisasioista: mielentilasta, holhoojan tarpeesta, alkoholismista, ja mikä kenelläkin viiraa.
Suostuisitteko itse käymään monen kymmenen kilometrin päässä työssä kaksi tuntia aamulla, viideksi tunniksi kotiin, ja taas pariksi tunniksi töihin illalla? Tai suostuisitteko työtehtäviin, jotka ovat suoranainen loukkaantumisriski itsellenne tai ulkopuolisille? Minä tein sitä toista kuukautta. Kun lopulta tein stopin, vammaisen suupielet lerpahti ja hän alkoi mököttää. Ei kutsunut töihin, ei antanut tunteja, lopulta käski lähteä laputtamaan. Ja heti uutta uhria kehiin. Ihme systeemi. Eivät vammaiset osaa edes arvostaa meidän varoillamme annettua apua. Miksi siis ollenkaan auttaa? He aiheuttavat muille köyhille todellisia sudenkuoppia. Ja työntekijä on vielä heikommilla kuin hoidokki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847