Vaikka olenkin ollut töissä nyt 9kk tänä vuonna valmistumisen jälkeen, niin koska olen alle 25 vuotias enkä hakenut opiskelemaan, saan kuitenkin puolen vuoden karenssin:) Olisi pitänyt heti kun opinnot loppuu ottaa loparit päiväksi ja ilmottautua työkkäriin, koska siitä päivästä kun ilmoittautuu, alkaa karenssi vasta porskuttamaan. Vituttaa.
Noh, mulle kerrottiin toimeentulotuesta, ja mietin nyt että kuinka paljon rahaa voi tilillä olla että sitä myönnetään. Multa löytyy vielä 2700e, niin pitääkö mun eka tuhlata ne ja sitten vasta pistää hakemusta, vai mikäköhän se varallisuuden raja on?
Toimeentulotuki
5
76
Vastaukset
- näinkamullameni
Mä olen käsittänyt, ettei saa olla yhtään säästössä. Sun pitää käyttää eka omat rahat pois.
- odottaakofuengirola
no niin mä vähän pelkäsinkin. Kiitti vastauksesta
- TiliotteetPyydetään
Sinulla ei saa olla yhtään rahaa, eikä omaisuutta.
Siitä lukemaan
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2014/20141301
https://www.finlex.fi/fi/laki/smur/2000/20000812 - Sossupummi-
Minulla on kotona kaikki rahat eli noin 24000. Tilillä ei kannata pitäää yhtään jos hakee toimeentulotukee. Ne pyytää tiliotteen 1-2 kk ajalta. Ehdotan että nostat rahasi kotiin ja sitten haet toimeentulotukee .15 kk päästä.
- Sossupummi-
Siis 1,5 kk päästä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626057Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813566Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242721- 212199
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85127281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201236- 261127