Olen 26-vuotias nainen. Tapasin noin kuukausi sitten erään miehen ja olen nyt todella ihastunut häneen. En ole ennen tätä ollut noin kahteen vuoteen kiinnostunut kenestäkään kunnolla. Mutta nyt tuntuu, että kolahti ja kovaa. Olemme yökyläilleet muutamia kertoja toistemme luona kuukauden ajan. Jokaisella kerralla sovimme tapaamisista etukäteen ja vietimme aikaa selvinpäin, ei ole ollut siis mitään baarista yhdessä kotiin -iltoja. Mies on viestitellyt lähestulkoon joka päivä minulle jotain. Ja kun olemme viettäneet aikaa yhdessä, meillä on ollut aivan ihanaa. Mies on pidellyt kädestäni kiinni jne. Kaikki merkit viittaavat siihen, että hän on minusta kiinnostunut.
Ongelmani on kuitenkin se, että vaikka kuinka yritän nauttia tilanteesta ja elää hetkessä, niin en kunnolla pysty siihen. Pelkään liikaa, että homma kaatuu ja saan yhden pettymyksen lisää muiden perään. Kaikkein eniten pelkään sitä, että hän löytää jonkun toisen naisen, jonka kanssa tulee paremmin juttuun ja alkaa seurustelemaan. Näin on käynyt jo kaksi kertaa aiemmin tapailemieni miesten kanssa. Se tuntuu pahalta ja itsetunto saa siinä pienen kolahduksen. Haluaisin antaa aikaa vähän lisää ja katsoa rauhassa miten asiat itsestään kehittyy, mutta minusta tuntuu, että en kertakaikkiaan pysty siihen. En mieti enää päivisin mitään muuta kuin, että mikä tämä meidän juttumme on. Ja se raastaa minua.
Siispä kaipaan nyt neuvoja! Onko liian aikaista kysyä kuukauden tuntemisen jälkeen "missä mennään?" Miten sen voisi hienovaraisesti tai vähän kierrellen/vihjailevasti kysyä? Vai kysynkö vain ihan suoraan? Itse ajattelen näin, että, jos mies ei halua minusta mitään enempää niin mieluummin otan pienemmän pettymyksen nyt vastaan, kuin pahemman kuukausien tapailun jälkeen. Vai jätänkö kysymättä ja katson vielä jonkin aikaan eteenpäin? En haluaisi nyt säikäyttää miestä pois, jos jutulla voisikin olla mahdollisuus.
Miten otan selvää miehen tunteista minua kohtaan?
3
1621
Vastaukset 3
- Nki1
Olet vielä nuori,eikä sinun kannata olla epätoivoinen,mutta väkisinkään ei kannata mitään ruveta vääntämään. Kyllä sinulla on oikeus tietää,että missä mennään ja mitä toinen sinusta haluaa? Ei kannata tuhlata omaa aikaansa juttuun,jos se ei toimi. Ehkä itsetuntosi on kokenut kolauksen,mutta joku voi sinustakin tykätä semmoisena,kuin olet.
- TotuusSattuuQC
"Siispä kaipaan nyt neuvoja! Onko liian aikaista kysyä kuukauden tuntemisen jälkeen "missä mennään?""
Ei ole liian aikaista mutta en siltikään etenisi ihan noin. Jos kysyt mieheltä että "missä mennään" niin sysäät kaiken vastuun suhteen tilasta ja etenemisestä miehelle. Hän voi häkeltyä ja miettiä mikä on ns. "oikea vastaus" eli et välttämättä saa rehellistä vastausta.
Parempi tapa on että olet itse ensin niin rehellinen kuin osaat. Kerrot mitä itse tunnet ja mitä ehkä pelkäät tai toivot ja sitten annat miehen kertoa miten hän tuntee.
Toki voi olla että miehellä ei ole vastaavia tunteita sinua kohtaan tai hän ei halua sen enempää. Mutta jos näin on et voita mitään sillä että venytät asiaa pidemmälle. Totuus tulee ilmi ennemmin tai myöhemmin. Hyvä pysyvä suhde ei voi koskaan perustua mihinkään muuhun kuin siihen että olette avoimia toisellenne ja kerrotte mitä tunnetta ja mitä suhteelta haluatte. Jos sellainen puhe ei suhteessa onnistu tai aiheuttaa vaikeuksia, suhteella ei ole kyllä tulevaisuutta. - eveliina88-
Hienoa jos uskallat ottaa asian suoraan puheeksi. Lähes kaikki joutuu nykyisin noihin tilanteisiin jossa samanaikaisesti tapaillaan muita ja pakkeja tulee, vaikka kaikki on mennyt hyvin ja hauskaa on ollut molemmilla.
Itse päätin, etten aio enää olla se joka odottelee tajuaisiko mies haluavansa jotakin vakavampaa. Tapailen itsekin useita ja jos mies ei ilmaise haluavansa mitään vakavampaa tai vaikuta riittävän kiinnostuneelta en myöskään kiinny häneen.
mikäli et halua/uskalla ottaa asiaa puheeksi yksi keino on ehdottaa ulkomaan matkaa loppukesälle tai alkusyksylle, kun olet niin loman tarpeessa jne. mikäli mies ei näe teillä tulevaisuutta hän ei halua sitoutua rahallisiin investointeihin jotka onnoin pitkän ajan päässä. Kesä varsinkin on aikaa, kun moni viihtyy sinkkuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398