Joo aloitetaampas pieni tarina jolla purkaa tätä asiaa. Eli hiljattain viime vuoden puolella ajauduin oudon tapahtumasarjan kautta asumuseroon. Ennen tapahtumasarjan alkua olin ollut yli 12 vuotta parisuhteessa naiseen josta tuli myös aikanaan vaimoni ja poikani äiti. Suhteessamme ja liitossamme oli ylä- ja alamäkiä kuten kaikissa parisuhteissa jossain vaiheessa on. Toki suhdettamme sävytti monenlaiset vastoin käymiset kuten ostetun talon lattia rakenteiden laajat homevauriot, anopin yllättävä kuolema, pitkä lapsettomuus ja raskaat lapsettomuus hoidot sekä pienen metsäpalstamme täydellinen tuhoutuminen 2011 tapaninpäivänä. Sen lisäksi suhdettamme myös haittasi minun pitkä työttömyys. Monesta asiasta kuitenkin selvittiin ja asiat alkoivat olemaan pikku hiljaa paremmin ja yhteispelillä oli selvitty, niin ainakin luulin. No kuitenkin viimevuoden Marraskuussa sitten vaimoni alkoi olla poissa paljon ja kotonakin oli hyvin etäinen sekä muissa maailmoissa. Asia selvisi minulle hieman myöhemmin ja hupsista vaimoni olikin rakastunut naiseen ja halusi nyt muuttaa hänen kanssaan yhteen. Toki minä tiesin vaimoni bi-henkisyydestä ja olinkin sanonut ajat sitten että, jos haluaa kokea naisten välistä rakkautta niin saa minun puolestani niin tehdä. En kuitenkaan uskonut siihen että, se kokeilu kun sattui kohdalleen niin rikkoisi perheen. Yritin kyllä asiassa järkevää ratkaisua puhua ja kertoa todellisista tunteista mutta, hän oli päätöksensä tehnyt. Ei sitä ketään väkisin voi pitää. No nyt olen yrittänyt selvitä päiväkerllaan eteenpäin ja asioita pohdittuani olen tullut tulokseen että, ei kannata jäädä odottamaan ihmeitä vaan on aika siirtyä eteenpäin ja yrittää pojan takia säilyttää välit. Toki tämä on ollut raskasta henkisesti ja toivon että, ihmiset oikeasti miettisitte ennen eroa et, onko asioille jotain tehtävissä varsinkin jos on lapsia. Toki on tilanteita jossa eroaminen on parempi, itse koen nyt niin et ongelmiin joita meillä oli olisi voinut tehdä jotain. Mutta sehän ei pelkästään ole minusta kiinni. Toki nyt minulle on herännyt kaipuu läheisyyteen ja naisen kosketukseen mutta löytyykö sellaisia naisia jotka avoimen ystävyyssuhteen pohjalta voisi niitä tarjota. Aika sen näyttää. Tämä nyt oli sellainen kokemus minkä halusin jakaa ja jos se auttaa jotakuta tai laittaa pohtimaan mikä on tärkeää niin se ajaa asiansa. Tsemiä elämään ja lapseni ovat minulle tällähetkellä tärkeimmät.
Parisuhde-elämän mullistus
Kosketa_minua
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809