AKT uhkaa taas kerran pysäyttää Suomen satamat viikon päästä. Tämä on varsinaista terrorisointia, jossa pari liiton puhemiestä uhoaa ja päättää jostain syystä kiristää yhteiskuntaa ja liiton suuri hallitus vikisee perässä daa daa-ta. Kallista yhteiskunnalle. Kallista ay-liikkeelle. Tällä kertaa lakko on sdp:n masinoima hyökkäys hallitusta vastaan, kuten sata vuotta sitten. Tällä kertaa henkistä väkivaltaa. Aktiivimallin kansalaisaloite on menossa Eduskuntaan. Se on oikea ja laillinen tapa vaikuttaa. Työrauhan aikana työstä kieltäytyminen on laitonta lakon nimestä riippumatta. Työt eivät ole lakossa, vain jotkut vastuuttomat ihmiset. Lakkoon "pakottaminen" rikkoo perustuslain sananvapautta ja liittymisen vapautta. Satamatoimintojen haittaaminen voi viedä liikennettä muualle. Siitä on näyttöä. Metsäyhtiöt kertovat, että Keski-Euroopan lehtitalot empivät ottaa paperia Suomesta, kun AKT ja välillä Merimiesunioni estää kuljetuksia. Epävakaisuus siirtää hankintoja toisille toimittajille ja suomalaisten yritysten tehtaita siirretään asiakkaiden luo. Työpaikat vähenevät. Laittakaa omat ojennukseen!
AKT:n toimet maksavat työpaikkoja
jäitähattuun
8109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessa on nykyään Euroopan vähiten lakkoja. Kreikkassakin on joka viikko joku lakko menossa. Yleislakkojakin vähän väliä.
Suomessa ei tiedetä nykyään lakkoilusta mitään. Takavuosikymmeninä meilläkin lakkoiltiin vähän väliä.
Miksi ei ATK saa uhota?.
Hallitus uhosi ja kiristi kiky sopimuksella, sekö oli oikein?.
"Metsäyhtiöt kertovat, että Keski-Euroopan lehtitalot empivät ottaa paperia Suomesta"
Jos sulla meni löysät housuun niin riittääpähän enemmän paprua siivota sotkusi?
"AKT:n toimet maksavat työpaikkoja"
"Laittakaa omat ojennukseen"
Toivottavasti myös Sipilän hallituksen ja EK:n vastuulliset pistää omat riidankylväjät ojennukseen. Kekkonen ei päästänyt kokoomusta hallitukseen ja rauha säilyi pitkät ajat. Orpo-piru riitelee kuulemma nykyään kaikkien kanssa, niin hallituksen muiden jäsenien kuin koko kansan kanssa?
Sipilän hallituksen työllisyyspolitiikka on epäoikeudenmukaista erityisesti pitkäaikaistyöttömiä ja muita vaikeasti työllistyviä kohtaan. Kaikista heikko-osaisimpien asema heikkenee entisestään hallituksen työllisyyspolitiikan myötä.
EK:n trolli paniikissa. Spämmää samaa sontaa joka palstalle :D
Ministerien palkat puoliksi.
Kansanedustajien palkkiot puoliksi.
Tässä alkaa jo pohjanmaalaisellakin ottaan päähän tämä hallituksen ja ek:n kurmottaminen. Olisi jo aika tehdä sille stoppi?
Eiks oo ihan kauheeta hei ?? Aina vaan ollaan lakossa. Ihme että suamessa on viälä joku töissä kun joka lakko, työnantajan miälestä, viä satoja, ellei tuhansia työpaikkoja.