Nenän laajentuneet ja tukkeutuneet ihohuokoset

Täppynen

Kokeillaanpa onnea täältä.

Minua vaivaa nenänalueen laajat ja tukkeutuneet ihohuokoset joissa möhnää - tai mitä ovatkaan? Ne jotka näyttävät mustapäiltä mutteivät ole vai miten se nyt meneekään?
Eniten ehkä vaivaa nenän sivuilla oleva iho joka punoittaa, se saa yleisilmeen näyttämään niin nuhjulta. Kai tuota ihovaivaa on myös vähän leuassakin.

En hae nyt ihmeellisiä pikaohjeita jolla poistan nuo NYT-HETI, vaan olisin valmis kokeilemaan miltä iho näyttäisi säännöllisellä hoidolla. Eli saisiko tuota pidettyä vähän kurissa, olisiko moiseen reseptiä? Internetistä ei oikein selkeitä ohjeita löytynyt... Jotain naamio ja muita mönjä -ohjeita löytyi joitain, mutta ei oikein täsmällisiä ja pidempiaikaisia hoito-ohjeita, enkä muutenkaan saanut noista oikein selkoa.

Kivoin olisi jos mahdollisimman helliä "kotikonsteja" tai luonnontuotteita tms. ohjeita saisi. :) En oikein tykkää läträtä kemikaaleilla. Ja nimenomaan täsmähoitona noille ihon alueille, nenään ja leukaan.

Tietoa:
- En hoida naaman ihoa mitenkään erityisesti millään. Käyn joka aamu suihkussa.
- En meikkaa (korkeintaan pari kertaa vuodessa juhliin)
- Ihoni pysyy muuten kunnossa e-pillereillä, vain jokunen näppy putkahtaa silloin tällöin ja ne eivät minua haittaa (ilman pillereitä pukkaisi finnejä koko ajan!)

8

4851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täppynen

      Nyt kun tarkemmin katso, niin ei ne ihohuokoset oikeastaan niinkään laajentuneilta näytä? Mustiä pisteitä kuitenkin on - nenä täynnä! Yh.

    • Täppynen

      No nyt löysin suhteellisen selkeän ohjeistuksen, vihdoin. Miltä kuulostaa teidän mielestä?
      https://www.voice.fi/muoti-ja-kauneus/a-53255

      1) Käytä puhdistusainetta, joka sisältää bentsoyyliperoksidiä. Mikäli ihosi on herkkä, niin puhdistusainetta, joka sisältää salisyylihappoa.

      ^ Kuinka usein? Mihin aikaan olis järkevä, aamulla/illalla? Suosituksia mönjiin jotka sisältää noita?

      2) Levitä iholle kerran päivässä lääkevoidetta, joka sisältää joko bentsoyyliperoksidiä tai salisyylihappoa.

      ^ Lääkeaine kuulostaa siltä, että sitä pitää etsiä apteeksita? Ehdotuksia, suosituksia?

      3) Mikäli näet mustapäitä vielä kaksi viikkoa puhdistusaineen ja voiteen käytöstä, kokeile kasvoharjaa. Jos sinulla on hyvin öljyinen iho, voit harjata ihoa päivittäin. Kuivaihoisten kannattaa käyttää harjaa vain kerran viikossa.

      4) Käytä puhdistusliuskoja. Käytä bentsoyyliperoksidiä tai salisyylihappoa sisältävää voidetta muutamana iltana ennen kuin kokeilet liuskoja.

      ^ Kuinka usein liuskoja sitten käytetään?

      5) Käyttämällä savinaamiota kerran viikossa noin 10-15 minuutin ajan vähennät ihosi öljyisyyttä.

      ^ No tää oli selkeä. Tosin savinaamioitakin on niin paljon erilaisia, suosituksia?

      6) Viimeinen oljenkorsi: Mikäli puolitoista kuukautta kuluu, etkä vieläkään näe tuloksia, varaa aika kosmetologilta.

      ^ Yes, sir!

    • tyttö50

      Minulla myös nenässä laajentuneet ihohuokoset. Niissä on vaaleaa talia. Sitä kertyy ja puhdistan sen pois mekaanisesti puhtailla desifioilla kynsillä.
      Sen jälkeen pesen ihon hyvin ja levitän perusvoiteella. Perusvoiteessa ei ole paljon rasvaa.
      Tiedän että tätä menetelmää käytetään kuorinta puhdistuksessa. Väline oli kuitenkin tietenkin hoitoinstrumentti. Jos en tee tätä itse, joutuisin menemään jatkuvasti kerran kuussa kuorinta puhdistukseen. Tähän ei ole varaa.
      Olen huomannut että hormoneilla on asian kanssa jotain merkitystä. Millään hoidoilla en ole saanut laajenneita ihohuokosia "pienennettyä".
      Vaikka puhdistus kuulostaa rajulta, sen voi tehdä varovasti. Höyryttää ihon ennen mekaanista puhdistusta.
      Mulla on niin, että en voi olla puhdistamatta huokosia. Erite joka sieltä tulee on voimaita rasvaa joka haisee pahalle.
      Puhdistus auttaa n kerran kuussa.

      • Täppynen

        Kiitos vastauksesta. Itse en ole ikinä noita postanut kynsin tai muuten (vielä). No ehkä joskus finniä puristaessa on mennyt samalla.
        Epäilyttää hieman, etten saa puristettua niitä tarpeeksi syvältä ja kokonaan pois. Lisäksi eikö kun puristan toista ulos, painan toista sisään?

        Siis tokihan ne jollain konstilla täytyy putsata, muuten ei puhdasta tule. Jos välineet on puhtaat ja varovaisesti tekee, niin eiköhän se ole ihan ok...

        Itsellänikään ei ole varoja (tai muutenkaan innostusta) mennä puhdistuttamaan jatkuvasti muualla. Eipä nuo ihonhoitotuotteetkaan tosin ihan halpoja ole, mitä katselin.

        Lisää vastauksia vain tulemaan, jos on näkemyksiä! :)


    • EtSanna
      • Täppynen

        Mielenkiintoista, kiitos! Kyllä tuota voisi ehdottomasti kokeilla, hinta ei tosiaankaan paha.

        Koska olen vasta aloitteleva ihonhoidossa, tahtoisin kuitenkin ensin opetella rutiinin nenän puhdistuksella jollain putsariaineella, maskeilla jne. :)
        (Mä en ihan tosissaan hoida ihoani mitenkään, paitsi rasvaan silloin kun tuntuu esim. kädet tai jalat kuivalta eli lähinnä joskus harvoin talvisin. Et niitä neuvoja tulemaan, pliis!)


    • Täppynen

      Nostan.

    • WithDeli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9733
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      140
      9337
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6769
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      198
      5178
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4919
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      144
      3734
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2571
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      2539
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2403
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2232
    Aihe