Kokoomukselta puuttui oma ehdokas

Hassut.vaalit

Silti mm Orpokin tuli kokoomusta kehumaan, kuin heillä Niinistö on ehdokkaana.
Myös Kyllönen -vasuri, kehui Niinistöä, kuin on heihän linjoillaan.

7

124

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0495787

      Kyllösen yritys esiintyä voittajana vasemmiston julkisen häpäisyn jälkeen kertoo vain hänen säälittävyydestään. Ennen vaaleja ei todellakaan sanonut olevansa Niinistön kanssa samoilla linjoilla.

      Ja kokoomus teki kristillisten kanssa aivan oikean ratkaisun, kun ei lähtenyt vaaleihin omalla ehdokkaalla vain hakemaan julkisuutta, kun tarjolla oli Niinistön kaliiberia oleva valtiomies.

      • kokoomukselainen

        mahtavaa.kohta mennään lakkoon.työllisyyskokeilun takia.nyt kaikki kokoomukselaiset lakkoon.saadaan kaadettua työllisyykokeilu hömppä.hölmöläisten keksimä,työttömien kyykytys.vasta satavuotta sitten saatiin paremmat edut,ettei nälkäkuolemalla saatu tapettua kaikkia kokomukselaisia.nyt lakkoon kaikki kokommukselaiset ja kaadetaan hölmöläisten työttömien kyykytys.


    • hihhihhihhihhii

      Tv-toimittaja kysyi Orpolta, että mites Kokoomus ainoana Nato-myönteisenä puolueena valitsi ehdokkaakseen kannattaja-yhdistyksen Sauli Niinistön, joka ei ole kannattanut kampanjassaan Nato-jäsenyyttä. Orpo mutisi jotakin siihen malliin, että asia voisi tulla ajankohtaiseksi lähivuosina.

      Muutenkin pisti huvittamaan, kun Niinistö palasi Säätytalolta kannattajayhdistyksensä vaalitilaisuuteen, niin mitäs kukkia Saulille tuupattiin kimppu kouraan. Ruiskaunokkeja? Mistäköhän olivat kannattajayhdistyksessä keksineet valita juuri tuon kasvin?

      Taisi eilen illalla olla kansassa aika monta sellaista, joka ei tiennytkään olevansa kokkare.

    • Finlandssvenskar kannatti Niinistön kampanjaa kaikin tavoin. RKP uhrasi oman ehdokkaansa Nils Torvaldsin nostamaan Nato kysymyksen keskusteluun.
      Kansa saatiin näin näkemään, etti Niinistö ollut Naton kannalla. Hän ei kuitenkaan torjunut sitä kovin sanoin.

      Ansa laukesi odotetusti ja miinaan astuivat Väyrynen ja Huhtasaari. Kansa mielsi heidät liian Venäjä mielisinä eivätkä äänestäneet.

      Finlandssvenskar myös äänestivät Niinistöä. Esimerkiksi Larsmo 87%.
      Fondit myös tukivat Niinistön kampanjaa valtavalla rahallisella satsauksella.

    • mielenkiintoinenmaa

      Suomalaiset ..koko maa, (????jopa Suomen Lappilaiset) ... äänesti Presidentiksi henkilön joka sanoi ettei ole "puoluesidonnainen", vaan jonkun "kannattajayhdistyksen" nimissä.,

      Eduskuntaan nousi puolue, jota ei suomalaiset ole äänestäneet. He vain päättivät yllättäen olla kuulumatta puolueeseen ja perustivat oman puolueen ja valitsivat itse itsensä.

      Mistä tämä kertoo?

      • lisää_kakkaa

        Samaan listaan voisi lisätä Isäntämaa-sopimuksen Naton kanssa. Ja vain vaivaiset 3/4 suomalaisista on Naton suhteen kriittisellä kannalla. Asiaa ei edes tuotu eduskunnan käsiteltäväksi.

        Tämä kertoo suomalaisen demokratian nykytilasta, jossa valtaa pitävät puolueet pyrkivät viemään omat tavoitteensa hallituskaudellaan läpi varsin kyseenalaisinkin keinoin. Montako kertaa olemme jo päässeet todistamaan sitä, kun hallituksen hankkeet törmäävät perustuslakiin ja siitä huolimatta härkäpäisesti yrittävät viedä niitä eteenpäin? Hallituspuolueiden edustajat tietysti yrittävät kääntää tätä asiaa ajateltavaksi niinpäin, että sitä pidettäisiin merkkinä toimintakykyisestä hallituksesta, jolla on tahtotilaa laittaa maan asiat kuntoon. Aivopesultahan tuo enemmänkin vaikuttaa. Menee varmaan helposti läpi sellaisille, jotka eivät ole niin kiinnostuneita/valveutuneita ajattelemaan asioita syvällisemmin.


    • Kokoomus säästyi kampanjan aiheuttamista kustannuksista..
      RKP teki mahtavan rekrytoinnin. Vaivaiset 1,5 milj € ja hakemus Natoon valmis allekirjoitettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      373
      1486
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      81
      1019
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      88
      920
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      738
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      39
      707
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      57
      691
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      608
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      604
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    13. 45
      557
    14. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      50
      555
    15. 32
      531
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      479
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    Aihe