Sauli Niinistö ilmoitti lehtijutun mukaan olevansa Natoon liittymistä vastaan presidentin vaalihaastattelussa, mutta kun äänistä oli laskettu 80 %, niin Sauli perui puheensa ja sanoi ettei koskaan ole kieltänyt Suomelta Natoon liittymistä.
Eikä kukko ehtinyt kiekua kertaakaan.
Niinistö söi sanansa ääntenlaskun aikaan
16
320
Vastaukset
- luotettavaniinistö
tein saman havainnon. tuo on varmasti jo jonkinlainen maailmanennätys. ei varmasti koskaan ole vaalilupauksia syöty näin nopeasti. pitäisikö ilmoittaa guinnessin ennätysten kirjaan: kaikkien aikojen nopein vaalipetos paljastui ehdokkaan suusta jo ennen vaalien lopputulosta?
- zxcvuty
Niinistö nimenomaan sanoi vaalien alussa, ettei hän kannata Natoon menemistä tällä hetkellä, eikä hänen tarvitsekaan syödä omia sanojaan, jos kokoomus seuraavaksi hallituksessa haluaa Natoon ja tekee siitä ehdotuksen hallituksessa ja lisäksi muut hallituksen puolueet suostuvat siihen, Niinistöhän allekirjoittaa vain lain, vaikka itse muka olisi sitä vastaan, näinhän ne muutkin kasalaisia kuristavat lait hän on allekirjoittanut kantaa ottamatta kokoomuslaisena presidenttinä, onnea kaikille vaan, jotka äänestitte Niinistön presidentiksi.
- idioottitäänestituota
Mitä minä sanoin teille,saa-tanan tunarit 62% kannattajien pöljyys ,eli niinistö kusi silmään 62% suomalaisista samantien,joukossa tyhmyys tiivistyy ,eli nai silmään 62% suomalaisita.
Onneksi tiesin tämän enkä kuulu noihin pöljiin idioottiäänestäjiin porvaristoon.- Jombevaari
En kuulunut minäkään tuohon pöljien joukkoon. Itsenäinen ajattelukyky on tallella.
- VAAVI
JAAHA ETTÄ TÄMMÖSET KINKERIT OLI. NÄKÖJÄÄN PITÄÄ OLLA RIKOSREKISTERI, RIKOSTAUSTA ESM VERONKIERTO, KONKURSSIA, RATTIPALOJA, PAHOINPITELYJÄ. ILMAN TÄTÄ SALDOA TURHA PYRKIÄ VALTION HUIPPU VIRKOIHIN POLITIIKKAAN.
- nato_on_museo
Eli 62,7 % suomalaisista on miljonäärejä.
- eiainaoikein
Ei hän ole syönyt sanojansa. Koskaan ei Niinistö ole kieltänyt Natoa, mutta sanonut ettei se ole juuri nyt ajankohtainen ja täytyy myös seurata maailman tilannetta. Lähes kaikki ehdokkaat oli tuota mieltä. Poikkeus Nils, Nato kyllä ja heti. Vasemmiston Kyllönen ei koskaan Natoon. Hänelle riittää ritsapyssy jos meille hyökätään.
- suomionsuossa
Höpö höpö silmään kustu äänestäjä.
Luuletko sinä Väyrysen menevän natoon?ei taatusti mene,sinä silmään kustu äänestä et edes tajunnut suomen liittymistä liittovaltioksi.
Sinunlaisia kusettetuja oli paljon,teitä justiin silmään täydellisesti,koska te ette mitään mistään koskaan ymmärtäneet,äänestitte suomen suohon täydellisesti.
Nato kysymys nostettiin vaalikamppailuun teemaksi Torvaldsin avulla.
Nils ei oikeasti Natoa kannata, mutta se oli ansa. Väyrynen ja Huhtasaari astuivat miinaan ja vaatustivat Natoa voimakkaasti. Kansa mielsi heidät Venäjä mielisinä.
Niinistön venkoilu oli RKP:n johdon kanssa ennalta sovittu. RKP:n trio olikin eturivissä Vanhalla onnittelemassa Ninistöä onnistuneesta taktiikasta.- sadsddadasd
Ties vaikka dementia ukkoa vaivaisi. Täytyy nyt seura, jos hän alkaa sytytellä
Norttia filtteripäästä, niin asiaan on puututtava. sadsddadasd kirjoitti:
Ties vaikka dementia ukkoa vaivaisi. Täytyy nyt seura, jos hän alkaa sytytellä
Norttia filtteripäästä, niin asiaan on puututtava.Vähän käytetty presidentti pistettiin kierrätykseen. Kokoomus säästyi kampanjoinnilta, eikä rahaa tarvittu.
Viisas valinta., mutta kuka tarvitsi ja suostui maksamaan?
- huuhaatapuhetta
Hölmöhän on se, joka poliitikon sanaan luottaa.
- Joppasjotakkii
Sauli,jonka nimi Tiitisen listalla on nopea käänteissään.
70-90-luvulla hän oli idänmiehiä. - yhyypäs
Äyy yy vöyy ää natoo!
- rangaistus
Niinistö on EPÄLUOTETTAVA ja vallanhaluinen. Vaarallinen yhdistelmä.
Jospa se kuusi vuotta lyhenisi jollain tavalla lyhyemmäksi. Toivon hartaasti. - sameon
Kyllähän Niinistö pienelle "takinkäännölle" näyttävän muotoilun teki. Vain Niinistö itse tietää, varmistiko hän tällä Nato-vastaisen kansan presidentiksi pääsemisen. Se tarkoittaisi varman päälle
toimimista Väyrystä vastaan. Väyrynen presidennttinä olisi saattanut johtaa arvaamattomiin seurauksiin, joista Venäjän vaikutusvallan kasvu olisi todennäköisin.
Niinistö tekisi 100-vuotiaalle Suomelle parhaimman palveluksen toisella kaudellaan saattamalla Suomen Naton jäseneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161