Mies haluaa kertoa lapsillemme lehtolapsestaan

tollikko

Lyhyesti, kun voimat ei riitä enempään...
Miehelläni on 6-vuotias lehtolapsi. Yhteiset lapsemme ovat 8- ja 10-vuotiaita. Nyt mieheni haluaa kertoa yhteisille lapsillemme tästä syrjähypystä. Ja haluaa, että hänen kaikki hänen lapsensa tuntevat toisensa ja ovat siskoja ja veljiä, parhaita ystäviä.
Mä ihan totta sekoan. Eihän tässä oo järjen häivää, eihän?

10

3426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikuisestimuistuttaa

      Piikki lihassa ja mielessä. Ei toimi.

    • meneterapiaan

      Eroa miehestäsi! et rakasta häntä. Et rakasta myöskään lapsiasi, kun yrität pimittää heiltä tiedon sisaruksestaan. Kyllä lapset haluaa tietää, jos niillä on biologisia sisaruksia ja mielestäni heille se tieto täytyy suoda. Kyllä niillä lehtolapsillakin on oikeus isäänsä ja sisaruksiinsa, samoin kun "onnellisen avioliiton(?)" lapsilla.
      Tällä pimittämisellä teet hallaa vain itsellesi-lapset syyttävät todennäköisesti sinua, kun he kuitenkin saavat asian tietää joskus.

      • siun

        Aika tylyä tekstiä kirjoitat..
        Jos sinun puolisolles oli sana tilanne, eli Lehtolapsi hieman yhteisiä nuorempi,,
        Niin tarkoittaako se sitä ettet rakasta puolisoa tai omia lapsia... no ei tietenkään..

        Tilanne on vaikea, menkää puhumaan pariterapiaan, sellaiselle, jonka luona molemmat tulette kuulluksi, ja käykää keskenään tuo syrjäytymisen ja sen hedelmän syntynyt lapsen tilanne läpi, ja kun tulette yhteiseen päätökseen mitä teette niin sen jälkeen teette sen mukaan...

        Mut muista tuo lapsi, ei ole voinnut valita tilannetta missä hän on syntynyt, ja keiden kautta... puoliso ja hänen äitinsä ei ole viattomia, mut tuo lapsi on..

        Siun ja voimia vaativaan tilanteeseen,
        Muista taivas kuulee rukoukset, erityisesti ne jotka Jeesuksen nimessä lausutaan..


    • oppeliini1

      Voisitko sinä ja miehesi yhdessä tavata ko lapsen äidin? Voisitteko yhdessä keskustellen selvittää milloin olisi parasta esitellä lapset toisilleen.
      Saatta olla että ko lapsen äiti ei halua lapsensa tavata teidän perhettä. Silloin asiasta ilmoittaminen lapsille (kaikille) on syytä jäättää tuonnemmaksi kunnes lapset ovat isompia ja pystyvät ymmärtämään enemmän.
      Saattaa hyvinkin olla etteivät lapset /vanhemmat halua jatkuvaa yhteydenpitoa, vaan kenties tavata muutaman kerran vuodessa?
      Tai jos, esiteltyä lapset toisilleen, lapset tulevat juttuun keskenään, he saattavat hyvinkin toivottaa uuden sisaruksen perheeseenne. Silloin voitte sopia kuinka usein (joskus viikonloppuisin tai juhlapyhinä muiden sukulaisten kokoonnnuttua).

      On useita vaihtoehtoja tuoda tuo asia esille ja lastenne tietoisuuteen. Vanhempien on huollellisesti puntaroitava kaikki ehdot ja toimittava sen mukaan.

      Tuo että isä haluaisi nyt heti, tuoda lapsen kotiinne ja uskoa että kaikki on yhtä suurta onnellista perhettä, ei välttämättä toimi. Vaikka kuinka hän sitä haluaisi.

    • samuelkerubi

      Mies on perheen pää, joten tottele ja koita sopeutua tilanteeseen. Ole miehellesi alamainen ja kuuliainen kaikessa, sillä hän pitää huolen kyllä vaimostaan, perheestään ja lapsistaan.

    • 3KriminaaliaJoSiittäny

      Kannattais miehes vedellä muijia persiiseen, meinaan ettei enempää rikollisia tule sukuun..

    • tiukkatyyne

      Jospa miehes tahtoo kaks vaimoo.. onko siitä siihen? vaikee paikka tuo on, varsinkin, kun tuo ikäpuoli on noinpäin.. jos se lehtolapsi oli vanhempi, ei olisi ongelmaa, mutta nythän sua on petetty, ties kuinka usein, ja sä oot tyytyväinen, kun saat edes rippeet.. Ei kun hankkiudut tiineeksi naapurin Väiskille, niin näät, mitä miehes siitä tykkää :)

      • uusioperhe

        Tuo oliskin hyvä. Jos kertoo, sitten säkin haluat lapsen vieraan kans,


      • nokikeppi.vaan.asialle
        uusioperhe kirjoitti:

        Tuo oliskin hyvä. Jos kertoo, sitten säkin haluat lapsen vieraan kans,

        Juu, ja mustan miehen kans ;)


    • luottamusfaijaanmeni

      Voin kokemuksesta kertoa, salassa siitetty sisarus ei kiinnosta pätkääkään meitä muita sisaruksia vaikka tietoon tuli, emme tapaa, emme ole yhteyksissä mitenkään. Jatkamme kuin häntä ei olisi olemassakaan. Kiitos vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1676
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1606
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1520
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1398
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1363
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      897
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      883
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      437
      870
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      291
      830
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      815
    Aihe