Kannattaako yrityshaluisuudesta mainita

työtöntyönhakija

Kannattaako työtä hakiessa kertoa, että tavoitteena olisi joskus saman alan oma yritys? Vai otetaanko se negatiivisesti, koska aiheuttaa kilpailua ja työntekijä ei välttämättä ole niin pitkäkestoinen?

3

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MainitseIhmeessä

      Tottakai kannattaa! Mainitse ehdottomasti, että esim. olet perustamassa kilpailevaa tilitoimistoa! Kannattaa myös mainita, että olet kääntämässä yrityksen omat asiakkaat sinun asiakkaiksesi.

      Mainitse pois vaan ehdottomasti. Katsovat, että olet tarpeeksi kilpailukykyinen ja motivoitinut työntekijä, josta pitää kynsin hampain pitää kiinni ja estää työllistymästä kilpaileviin yrityksiin! Olet silloin haluttua työvoimaa!

    • työtöntyönhakija

      Luulen, että olet sarkastinen, mutta tuo loppu voisi osittain varmaan ollakin totta ainakin joissain yrityksissä.

    • Firmanpuolesta

      Miksi kukaan haluaisi koluttaa sinusta itselleen kilpailijaa?
      Työnantajat hakevat työläisiä jotka ovat luotettavia, ahkeria, lojaaleja ja innokkaita “puhaltamaan samaan hiileen” firman hyväksi. Tuollaisita tekijoistä kaikki hyötyvät! Tekijä itse tietenkin eniten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4949
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1519
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1411
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1153
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      967
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      151
      824
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe