Moikka kaikki! Kyselisin vain, jospa jollain olisi aikaisempaa kokemusta tatuoinnin hankkimisesta alle 18-vuotiaana. Itse olen tällä hetkellä 17 ja tulin mielenkiinnon johdattelemana pyytämään apua, jos joku osaisi auttaa hyvän tatuointipaikan löytämisessä (jotka olisivat siis valmiita tatuoimaan myös alaikäisiä). Netissä olen lukenut useista tatuointiliikkeistä, jotka ovat tatuoineet alaikäisiä vanhempien luvalla/vanhemman läsnäollessa. Tästä ei koituisi kohdallani minkäännäköistä ongelmaa, sillä molempien vanhempien lupa on jo saatu. Vielä siis sopivaa liikettä odotellessa. Ainoana miinuksena on että itse asustelen Satakunnassa ja liian monet tatuointiliikkeet näyttää sijaitsevan Uudenmaan suunnalla. Plussaa olisi, jos joku vain osaisi suositella Satakunnasta/sen läheisyydestä löytyvää liikettä. Vielä tähän loppuun että toivoisin kaikilta asiallisia vastauksia enkä millään haluaisi saada vain negatiivistä palautetta esimerkiksi ikääni liittyen. En ole tatuointia ottamassa vain hetken mielijohteesta, vaan ollaan sitä jo koko porukalla pohdittu yhdessä. Enkä myöskään edes haaveilisi tatuoinnin otosta alle 18-vuotiaana ellen tietäisi jo etukäteen että tatuoinnin saaminen alaikäisenäkin on täysin mahdollista.
Suuret kiitokset kaikille jo etukäteen :)
tatuoinnin hankinta 17-vuotiaana
5
1356
Vastaukset 5
- Tatuuboi
Otin 15-vuotiaana ekan leiman. Kaksikymppisenä se jyrättiin piiloon.
Kunhan olet valmiina kantamaan sitä, niin neulan alle vain. - Bodysuit
Nuorella ihmisellä iho elää ja muuttuu vielä, hyvinkin 18-vuotiaaksi asti. 17-vuotiaana otettu tatuointi on todennäköisesti sotkua muutaman vuoden päästä. Kypsyttele ideaa, malta odottaa pari vuotta ja anna sitten mennä.
- Datsme
Ite otin ekan tatuointini 13v olen nyt täyttämässä 17v ja toisen tatuoinnin otin 14v (olin täyttämässä siinä kuussa jo 15) ja ei ole sotkunen yhteen tatuointini. Ja seuraavassa kuussa olis tarkotus ottaa 2 uutta leimaa kaulaan ja ranteeseen, että ei se tatuointi leviä kaikilla. Tottakai mahdollisuus on että leviää, mutta eipä ne nyt yleensä leviä.
- p3310v2
Periaatteessa yksikään alan ammattilainen ei tee alaikäiselle (en sano etteikö poikkeuksia olisi/tehtäisi) mutta pääsääntöisesti se menee näin ammattilaisten kohdalla ettei alle 18v. edes vanhempien luvalla. Annan tähän saman neuvon kuin täysi-ikäisellekin että tutki tatuoijien portfolioita (facebook/instagram) ja kun löydät sinun silmääsi miellyttävää kuvaa tuottavan artistin niin googlaile vähän taustatietoja ja jos ei sieltä löydy mitään isompaa älämölöä hänestä niin mene juttusille, ei tämän vaikeampaa.
shiet en tienny et suomes voi ottaa tatuoinnin alle 18
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831520
- 841322
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9721Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.104613Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30601Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45567