Ok, tiedän Pascalin kolmion periaatteen ja sen miten binomin positiivinen kokonaislukupotenssi (a b)^n voidaan kehittää polynimiksi ko. kolmion avulla.... Mutta... voisiko joku vääntää rautalangasta/valaista miten hahmottaisin seuraavan jutun parhaiten tuosta kolmiosta:
Otetaan esimerkiksi rivi 5/taso 4, ensimmäinenhän on taso 0. Eli, nelialkioisella joukolla on :
- 1 sellainen joukko, jossa ei ole yhtän alkiota (tyhjä joukko)
- 4 yksialkiosta joukkoa
- 6 kaksialkioista joukkoa
- 4 kolmialkioista joukkoa
- 1 nelialkioinen joukko
Siis, miten nämä alkiojoukkojen määrän niin kuin teoriassa voisi nähdä kyseisestä kolmiosta...
Toivottavasti kysymykseni oli edes jotenkin ymmärrettävissä.. :) Kiitos jos joku ymmärsi ja viitsii vaivauua selittämään..
Perusjuttu Pascalin kolmiosta ja kombinatoriikasta
11
987
Vastaukset
Eiköhä se sieltä iha silemilä nävy.
- Pascal-juttu2
Siis tarkoitan, että jos otetaan vaikka, se, että tolla ko. rivillä on 6 kaksialkioista joukkoa, mistä näen että 6:lla onjuuri 2 alkiojoukkoa? :o
Ai et, jos sulle o annettu joku luku, ni missä kohis se o pascali kolmios? Kahesha se o ainaki eli sillä rivillä missä se o toka ja tokavika.
- Pascal-juttu3
0 rivi : 1 (Pascalin kolmion kärki/ylin)
1 rivi: 11
2 rivi: 121
3 rivi: 1331
4 rivi: 14641
Kerrotaan, että rivi 5 tarkoittaa seuraavaa: Nelialkioisella joukolla on:
1 sellainen joukko, jossa ei ole yhtään alkiota
4 yksialkioista joukkoa
6 kaksialkioista joukkoa
4 kolmealkioista joukkoa
1 nelialkioinen joukko
MISTÄ TULEE NOIDEN ALKIIDEN JOUKKOJEN MÄÄRÄ? Miksi esim. on 6 KAKSIalkioista joukkoa, mikesei vaikka 6 KOLMEalkioista joukkoa? (En näe missään tuota numero 3:sta tuossa kolmiossa?) Mistä noiden joukkojen määrä tulee, mistä tiedän, että niitä on 3, näkeekö sen tuosta v***n numerokolmiosta mistään? - Pascal-juttu4
Siis en näe missään tuon 6:n kohdalla KAKKOSTA (ei kolmosta niin kuin tuossa yläpuolen viestissä vanhingossa laitoin), mistä tiedän, että KAKSIALKOISIA JOUKKOJA ON 6?
- jokukoku
Se on rivin indeksi, kun lähdetään laskemaan nollasta.
- Pascal-juttu5
Ei.... Mä arvasin, että tämä mun kysymys on niin outo ettei sitä kukaan tajua.. Yritetään vielä...
RIVI 4 NUMERO 6: Matinkan kirjassa sanotaan, että se tarkoittaa, että on 6 kaksialkioista joukkoa.
Mistä tulee tuo alkiojoukon tyyppi, että ne ovat kaksialkioisia joukkoja? (miksei esim. kolmialkioisia joukkoja?)- jokukoku2
1
1, 1
1, 2, 1
1, 3, 3, 1
1, 4, 6, 4, 1
Kutonen on rivin 4 toinen eli indeksissä 2 kun aloitetaan indeksointi nollasta. Siis siitä se kakkonen tulee.
Toistan: se tulee siitä kuinka mones luku rivillään on!
- Ohman
2^n = (1 1)^n = C(n.0) C(n,1) C(n,2) ... C(n,n-1) C(n,n) missä C-luvut ovat binomikertoimet.
n= 2 : 1,2,1
n= 3: 1,3,3,1
n= 4: 1,4,6,4,1
jne. huomannet,että nämä ovat juuri Pascalin kolmion rivejä.
Nyt n:n alkion joukosta voidaan ottaa
nolla alkiota C(n,0) = yhdellä tavalla
yksi alkio C(n,1) = n:llä tavalla
kaksi alkiota C(n,2) = n!/(2! (n-2)!) = n(n-1) / 2 :lla tavalla
jne. Eli noita k:n alkion osajoukkoja on aina C(n,k) kappaletta.
Huomannet, että n:n alkion joukolla on juuri 2^n osajoukkoa. Ja binomikertoimilla (Pascalin kolmiolla) saadaan esiin eri suuruisten joukkojen lukumäärät.
Selvisikö?
Ohman- Ohman
eri suuruisten osajoukkojen..
Ohman
- Pascal-juttu6
No kyllä selvis! Ja Suuri Kiitos! En vain tajunnut, kun missään ei tarkemmin kerrottu taustaa, todettiin vain että tämä on näin, ja jäi vaivaan. Yes! Nyt voin jatkaa eteenpäin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251238
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89904- 90845
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede20769- 93717
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282702- 109636
- 32603
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet116519