Itse pyrin olemaan aina ystävällinen ja kohtelias kaikille. Mulla ei ole mitään taka tarkoituksia sillä.
Se on vaan pelkkä etiketti, jota noudatan.
Joskus kun tervehdin kassaneitiä ystävällisesti, niin käy niin että hän ei tervehdi takaisin. Sitten tulee sellainen akward hiljaisuus. Kokeeko jotkut teistä tervehtimisen lähentelynä, kun tervehdin vaan käytöstapojen orjana?
Onko mussa jotain vikaa?
12
2514
Vastaukset
- unohdakokojuttu
So what, mitä tuota märehtimään, eihän tuolla ole mitään merkitystä elämässä. Käytä seuraavan kerran itsepalvelukassaa.
- Siun
Ei ole sinussa vikaa, kohteliaisuus on hyve, jota Kaikki ei hallitse, ole vain iloisesti sitä mitä,olrt☺
Jos pidän hissin ovea avoinna, jotta naisihminen ehtisi mukaan, tämä yleensä päättääkin kuntoilla ja käyttää portaita.
Niin hurmaava minä olen...- joojoojoooooooo
Jos kassaneiti ei vastaa tervehdykseen, on kassaneidillä päässä jotain vikaa. Kohteliaat, sivistyneet ihmiset tervehtivät, ja jos joku kassaneiti ei tervehdykseen vastaa, niin kassaneiti on asiakaspalveluun sopimaton reppana. Sellainen pitää erottaa.
- Niinniinn
Just meinasin tulla kirjoittaa, että kaikki vaan ei omaa asiakaspalveluasennetta, eivätkä osaa tervehtiä.
- tervehtijä31231
Voi olla mahdollista, mut on kanssa niitä jotka tervehtii toisen naaman perusteella
- pieceofcake
Vaihda kauppaa jos palvelu ei miellytä.
- 9876543456
Olen huomannut naisenakin saman. Varsinkin kun useimmiten hymyilen samalla kun tervehdin, niin jotkut kassat katsovat hyvinkin pitkään ennenkuin tervehtivät. Ja sitten on tosiaan niitä moukkia, jotka eivät osaa tervehtiä ollenkaan.
Liian suuri osa kassoista on sellaisia, jotka eivät puhu mitään. Ei maksa yhtään ylimääräistä vaihtaa asiakkaan kanssa muutama sana. Tiedän, että ne samat jutut saa sanoa sataan kertaan, mutta kuitenkin. Olen ollut itsekin kassana. - tervehtijä31231
Luulen että joillakin kassoilla se johtuu huonosta itsetunnosta ja itseinhosta. Yksinkertaisen eleen välttely tai vieroksuminen on aika passiivis-agressiivista käytöstä heiltä.
- Linja-autonkuljettaja
Asiakaspalvelutyössä huomaa myös, että jotkut "asiakkaat" eivät kykene vastaamaan linja-autonkuljettajan tervehdykseen, vaikka kuljettaja toistaa tervehdyksen monta kertaa. Ihmettelen, miksi niin tyhmät ääliöt himoitsevat linja-autokyytiä, jos äly ei riitä tervehdykseen. Yleensä sanon sellaisille: "Omituinen, kun ei osaa tervehtiä." Onhan matkustajalla oikeus tietää, mitä kuljettaja hänestä ajattelee.
- Eiinenii
En koe tervehtimistä minään ahdisteluna eikä varmasti kassalla olevat naisetkaan siinähän on ihan normaalia tervehtiä ja kassalla olevan pitäisi tervehtiä asiakasta.. ehkei vaan aina jaksa sanoa noin 8 tunnin työpäivän aikana jokaiselle ”moi! Hei! Moi!”
- tottasanon
On selvää, että kohteliasuus ei ole mitään ahdistelua, vaan jopa ahdistelun vastakohta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231863
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001650Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511225Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491108Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797