Kokemuksia tutkimuksista

Nataniel

Hei. Oon pian 18 vuotta täyttävä transpoika. Oon vähän yli vuoden ajan käyny sosiaalityöntekijällä 2-3 viikon välein. Alun perin kävin siellä sosiaalisten tilanteiden pelon, ahdistuksen, masennuksen ja lapsuuden traumojen takia, mutta nykyään käynneillä puhutaan enemmän tai vähemmän tästä sukupuolikokemuksesta. Kerran kävin psykologilla, joka totesi, että on parempi kun mä odotan siihen asti että oon 18 ennen kuin se lähettää lähetteen, mihin mä suostuin, koska en ois kyllä olis ollu valmis vielä (siitä on nyt n. puoli vuotta). Masennusta mulla ei enää oo, mutta ahdistusta on aina silloin tällöin aika mojoviakin määriä. Ahdistuksen ja sosiaalisten tilanteiden pelon mä koen osakseni mun luonnetta, enkä asiaksi, jota voisi millään tapaa poistaa. Elän niiden kanssa, ja nykyään elän ihan hyvinkin, ne ei häiritse mua sillä tavalla enää kun oon hyväksynyt ne. (Mulla on 6 sisarusta, joilla on kaikilla sama vaiva.)
Mä olin itsetuhoinen, viiltelin ja mulla oli aikomuksena tappaa itseni, mutta nykyään mä en koe itsemurhaa asiaksi jota mä haluaisin tehdä enkä koe tarvetta viillellä enää ollenkaan. (Se mikä auttoi, oli muille kertominen sukupuolikokemuksesta, hiuksien leikkaaminen ihan "poikatukkaan" ja poikien vaatteiden käyttäminen sekä yläkropan lihasten kasvattaminen. Eli aloin rakastaa itteäni vihaamisen sijaan.) Minkä kanssa en elä hyvin on dysforia. Netissä esiinnyn poikana ja mun kaverit kutsuu mua pojaksi. IRL kaverit (joita on huikeat 3) käyttää mun syntymänimeä, mikä ei oikeastaan haittaa mua. Mun nettikaverit käyttää musta "he/him" pronominia ja kutsuu mua Nateksi.

Elän vanhempien luona, oon lukion toisella luokalla ja lukion jälkeen aion pitää välivuoden, jonka aikana ajattelin keskittyä mun sukupuolenkorjausprosessiin ja pelien sekä sarjakuvien tekemiseen. (Tarkotuksena on myös käydä ns oikeissa töissä...) Psykologilla käyn seuraavan kerran sitten parin kuukauden kuluttua, jolloin saan lähetteen, ja tutkimuksiin menisin sitten ensimmäisen kerran syksyllä... eli sitten kun mulla on yo-kirjoitukset...

Nyt oon ainakin sataprosenttisen varma siitä, että mä oon transpoika, mutta koska mulla on se sosiaalisten tilanteiden pelko ja ahdistus sekä oon hirveä introvertti, niin mulle on tosi rankkaa kuvitella, että jotkut ihmiset päättää siitä oonko tarpeeks poika vai en. Niin mä mietin millaisia kokemuksia teillä on, varsinkin teillä, joille sosiaaliset tilanteet on vähän vaikeampi asia...

9

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeputiti

      Ei ne päätä siellä ootko poika vai et. Ne tutkii transpolilla, että oletko siinä kunnossa ja "järjissäsi" että pystyt itse määrittämään sukupuolesi oikein, eikä sukupuoliristiriita johdu jostain muusta. Samaan syssyyn he myös arvioivat oletko tarpeeksi hyvässä kunnossa, että voit aloittaa prosessin. Jos et ole, syystä tai toisesta, niin sitten ohjaavat oikeaan paikkaan hoitamaan asian kuntoon, kunnes olet siinä kunnossa että voit aloittaa hoidot.

      • Nataniel

        Toi oli hyvin lohdullista kuulla, kiitos


    • 23423423423423

      Kyllä ne arvio sun sukupuolta. Paperit täyttyy kaikenlaisesta paskasta kuinka miehekäs tai feminiinen olet. Auta armias jos et ole stereotyyppi 50 luvulta niin ongelmat alkaa. Sekepäistä porukkaa siellä henkilökuntana aina ja väki vaihtuu tasaseen tahtiin

      • Jeputiti

        Lol. Ei kyllä omalla kohdalla ollut näin ja olen ihan äskettäin saanut hormoonihoidot käyntiin. Taysissä kävin, en tiedä mikä homma helsingissä on. Enkä tosiaan ole mikään 50luvun esimerkki sukupuolestani. Tiedän myös, että agenderkin on sieltä saanut paperit ja hoidot, ja heidänhän ei pitäisi kaiken logiikan mukaan istua kumpaakaan stereotyyppiseen rooliin. Mutta hei... Hyvä jakaa täysin perustelematonta tietoo ihmisille. Oma kokemukseni Tay:sin henkilökunnasta (aina toimitavoista ja asenteesta) on hirveän positiivinen. Kovasti muistuttavat että vaikka ei jostain syystä hoidot vielä alkaisi, niin kyse ei ole siitä, että ihminen lähetettäisiin pois. Ihminen ohjataan ongelman mukaan oikeaan paikkaan hoitamaan ensin tarvittavat asiat kuntoon ja sitten transpolin hoidot etenevät taas. Jos olet fyysisesti ja henkisesti suht hyvässä kunnossa niin mitään estettä hoidolle ei yleensä ole. Transsukupuolisuudesta johtuvat dysforiat, masennus ja ahdistus saavat kulkea rinnalla, kunhan nämä ongelmat katsotaan joko tarpeeksi lieviksi tai homma on muuten hallinnassa, esim sinulla on vaikka hyvä hoitokontakti olemassa mielenterveyspalveluihin.

        Aloittajalle suosittelen, että joko otat yhteyttä setaan ja sitä kautta esim kokemusasiantuntijaan tai jos kotikunnallasi on jotain toimivaa trans-tukiryhmää. Meillä on ja osapuolet ovat kokeneet hirveän hyväksi kun pääsevät ihan vain puhumaan ja saavat vertaistukea muilta, joilla kullakin vähän eri kohta prosessia menossa.


      • Nataniel

        Taysiin mäkin oon menossa. Mä oon jotenkin saanu sellasen kuvan, että tyypit tykkää taysista enemmän kun tuosta Helsingin xd

        Mä en tiennyt että setalla on sellainen, pitääpäs tehdä tutkimusta siitäkin. Asun niin pellolla, että täältä on aika vaikea löytää tukiryhmiä lol, mutta mun paras kaveri on myös ei-cis (se ei oo vielä ihan varma että mikä se on) niin on ainakin jotain tukea :) (sekä sille että mulle)


    • 2323423423sdfg

      Hyvin harvalla on mitään hyvää sanottavaa noista paikoista. Omissa ihan ekan käynnin papereissa on ulkonäköä arvioitu. Mutta aivan sama. Hetun takia sinne on nöyrryttävä menemään, mutta muuten sitten eteenpäin visalla.

      • Nataniel

        Mä oon nyt ollu vuoden tuolla sossulla 2-3 viikon välein, ja kyllä nekin on kirjotellu sinne mun elekielestä ja ulkonäöstä, että ei se mitään uutta olis. Mutta niin, pakko mikä pakko


    • syyvaiseuraus

      Oletko varma, transpoika, ettei sukupuolikokemukseesi ole vaikuttaneet ne lapsuuden traumat?
      Onko kaikilla sisaruksillasikin ahdistusta? Kuulostaa siltä, että olette joutuneet häirityiksi kasvuprosessissanne.

      • Nataniel

        Oon varma, oon mä tätä jo niin kauan pähkäilly. (Tai no, kauan ja kauan, on siitä melkein 4 vuotta.) Koska synnyin konservatiiviseen äärikristitty perheeseen, niin asia nyt ei ollu kaikkein helpoin asia hyväksyä tai edes ajatella. On se kamalaa ensin ajatella että "kaikki homot ja transut joutuu helvettiin" ja huomata sitten olevansa itse se, kuka joutuu helvettiin. (Onneks en tuohon roskaan enää usko)
        Kaikilla sisaruksilla on jonkin asteista ahdistusta, ja isosisko ja isä on sairaseläkkeellä masennuksen takia. Kyseessä on sekä geneettiset tekijät että, no, mun perhe ei ollut ihan kaikkein paras paikka missä kasvaa. Mutta sekin on aika puhki kaluttu juttu sossulla. (Siis ihan ensimmäinen syy, miksi mä ylipäätään menin sossulle.) Kun siitä oltiin puhuttu tarpeeks ja mun vointi parani, niin sitten vasta mä aloin puhua mun sukupuolikokemuksesta.


    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45419
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      34
      11278
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      215
      10916
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8548
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1807
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe