Kyse olikin tuontiautosta, liike ei kertonut

71182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nii+se+kannattaa+tosiaan+ilmoittaa+heti.+Jotkut+yrittävät+myydä+tuontiautoja+jopa+samoilla+hinnoilla+kun+suomiautoja.+Tuontiauto+pitää+kuitenkin+hinnoitella+alemmaksi+kun+vastaava+suomiauto+ja+kertoa+että+kyseessä++ei+suomiauto.+Jotta+asiakas+voi+välttää+tarvittaessa+tälläisiä.+Tuontiauto+on+aina+riski..30-50%+on+mittarit+ruuvattu+näyttämään+parempia+lukemia.+Ja+kun+menet+aikanaan+myymään+sitä+tuontiautoa+et+saa+siitä+paskan+vertaa+verrattuna+vastaaviin+suomiautoihin..tuonti+status+muuttuu+yllättäväksi+esteeksi+jopa+siinä+liikkeesä+josta+sen+ostit.

Äänestä

käsittääkseni kaikki autot on tuontiautoja.?

Äänestä

Lautakunnan vastauksessa pitäisi olla paremmat perustelut, muutakin kuin:
"Lautakunta toteaa, että tieto käytetyn auton maahantuonnista on ostajan kannalta merkittävä tieto, joten se on kerrottava ostajalle."
mllä tavalla merkittävä tieto?
mikä on hinta verrattuna suomi-autoon? jos on hinnoiteltu alemmaksi?
joissakin aikaisemmissa tapauksissa ratkaisu on päinvastainen?
esim. ostaja on nähnyt ja koeajanut auton ja ostanut sellaisena kuin se on?

Äänestä

Tekosyy ämmille, aina itketään ihan kaikesta, kasvakaa aikuiseksi, ja ottakaa vastuu ostoksistanne ja jatkakaa surkeaa elämäänne , tai nariskaa ja myrkyttäkää itsenne hengiltä aina ja iankaikkisesti, koittakaa kestää itseänne ?

Äänestä

Tuontiauto on huono viimeistään siinä vaiheessa kun yrität siitä päästä eroon kilpailukykyisellä hinnalla. Ei onnistu muutakun autojobbarihäkkikauppiaan mielestä.

Äänestä

"Ei onnistu muutakun autojobbarihäkkikauppiaan mielestä."
Talousnerolle; Kuka myy autojobbarihäkkejä? Haluaisin ostaa yhden, kerro nyt mistä voin ostaa?

Äänestä

Olen nimimerkin "eivaikutamitään " kanssa samaa mieltä, että aikuistukaa!
Käytetyn kaupan kohde on kyllä itse huolella läpikäytävä - myyjän puheisiin
kun ei enää voi luottaa.
Minulla on tammikuussa-11 ns. itse maahantuomani -09 loppuvuoden auto.
Olen aivan itse tehnyt tämän päätöksen, enkä valita tekemääni päätöstä
millään lailla. Tuontiautoa on vain varauduttava pitämään vähän kauemmin,
että sen hinta tasoittuu.
Auton km-lukema on nyt 182T ja ostaessa 35T, eli vajaat 22T keskimäärin
vuodessa. Autosta tarjotaan vaihdossa uuteen tai lähes uuteen 13T, mutta
sillä hyvityshinnalla kunnossa olevasta ja kertaheitolla 05/2017 katsastetusta
autosta ei vielä kannata luopua .
En tosin ole nähnyt mitään kunnon syytä sille, että tuontiautosta ei saa päivän
hintaa, vaan usein otetaan muka "varmuuden vuoksi" ns. 20 pinnaa pois.
Auto on lisäksi huollettu vuosittain merkkikorjaamolla, eikä sitä ole huollossa
hyljeksitty tai käsitelty muista autoista mitenkään poikkeavasti.
Kun auto täyttää 10 v syksyllä -19 sen km-lukema lienee n. 215T.
Odotan pääseväni ilman suuria korjauksia siihen, sen jälkeen voin antaa sen
vanhimmalle lapsenlapselle 18v-lahjaksi. Voi toki olla, ettei se nykynuorisolle
enää kelpaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kril kirjoitti:

Mites tää ny näin meni
https://www.is.fi/autot/art-2000005547046.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu