Halosen sukua...

Onkohan Kemijärven Halosten suvusta tehty sukukiraa,sukuni esi-isät ovat Halonen,Pietilä,Narkilahti,Flink....Olisi kiva saada tietoa suvusta!.
133348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onko Lauri Loven äiti kemijärviläinen?

Äänestä
  • Millä perusteella niin sanot ?

    Äänestä

Mikä on sukukira? Onko se jokin leikkaus? Toivottavasti ei kovin vaarallinen, kuulostaa vähän japanilta.

Äänestä

Nämä rannat ja raitit ovat Halosen Paavalin Ollinpojan ja Reinon jälkeläisten mantuja.
Kaikki on sukua toisilleen ja siitä tämä jälkijättö.

Äänestä
  • ja menestys on taattu

    Äänestä

Niinhän sitä sanotaan, että mitä serkumpi, niin sen herkumpi, yäk. Onneksi bernadotten suvusta kävi jokunen sekottamassa pakkaa. Toivottavasti eksyi mun sukuun.

Äänestä
  • Kirjoitusvirhe sattui tulemaan,tarkoitin SUKUKIRJAA Halosten suvusta!.

    Äänestä

  • Hahahaa!!!, ihan hyvä vitsi,

    Tiesitkö historiankirjoista, että Keminmaan Rungius oli Paavali Halosen veli ja Lauri Sinius
    meni naimisiin Sursilli Ångermanin tyttären kanssa ja heidän tytär meni naimisiin Paavali Halosen kanssa ja tämä tapahtui joskus 1600-1700 vuosiluvuilla, kun Paavali Halonen oli
    pakomatkalla kostoteosta kotikylänsä hengiltä verottaneiden pirkkalaisille.
    Tämä on fakta-tietoa kirjoitusvirheestä, joten siitä päätellen Paavali Halonenkin oli pakolainen.

    Äänestä

Olin Lauri Loven äidin kanssa samalla luokalla. Silloin hän oli luusualainen ja hyvä oppilas. Eipä ole sen koommin nähty, mitä nyt telkkarissa on vedonnut poikansa puolesta. Kukapa ei vetoaisi kyseisessä tilanteessa!

Äänestä
  • Okei👍

    Äänestä

Googlaa Historian kirjat , Suomen sukututkimus seurakunta , niin sieltä löydät Halosensuvusta m.m ja koko Kemijäeveltä. Erittäin mielen kiintoistaa puuhaa.

Äänestä

Kommentointi on suljettu.

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sukuaoon kirjoitti:

Onkohan Kemijärven Halosten suvusta tehty sukukiraa,sukuni esi-isät ovat Halonen,Pietilä,Narkilahti,Flink....Olisi kiva saada tietoa suvusta!.

Keskustelu on suljettu, eikä siihen voi enää kirjoittaa.

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu