Onko Rovaniemen kaupungintalo mielisairaala;

Dipl.ins-talonrakennus

Rovaniemen kaupungin virallisten nettisivujen mukaan apul.kaupunginjohtaja (tekninen ala) on tehnyt päätöksen jonka mukaan Rovaniemen johtavan rakennustarkastajan virkaan on valittu henkilö jolla ei ole lähellekään lain mukaan vaadittavaa koulutustasoa ?

Maankäyttö ja rakennusasetuksen mukaan rakennustarkastajalla tulee olla seuraava pätevyys.
________________________________________________
4 §
Kunnan rakennusvalvontaviranomainen
Kunnan rakennusvalvontaviranomaisen tehtävänä on valvoa kaavojen noudattamista, huolehtia rakentamista ja muita toimenpiteitä koskevien lupien käsittelemisestä sekä osaltaan valvoa rakennetun ympäristön ja rakennusten kunnossapitoa ja hoitoa siten kuin siitä säädetään.

Kunnan muiden viranomaisten osallistumisesta rakentamisen viranomaisvalvontaan sekä rakennussuunnitelmien kaupunkikuvallisen ja teknisen tarkastuksen järjestämisestä voidaan määrätä johtosäännöllä.

Rakennustarkastajalla tulee olla tehtävään soveltuva rakennusalan korkeakoulututkinto. Lisäksi hänellä tulee olla riittävä kokemus rakennussuunnitteluun ja rakennustyön suoritukseen liittyvistä tehtävistä. Rakennustarkastaja on maankäyttö- ja rakennuslakiin perustuvissa tehtävissään kunnan rakennusvalvontaviranomaisen alainen.

Rakennustarkastajan ja rakennusvalvontatehtävää suorittavan muun viranhaltijan sekä markkinavalvontaviranomaisen on maankäyttö- ja rakennuslain toimeenpanoon liittyviä tehtäviä suorittaessaan pyydettäessä todistettava henkilöllisyytensä ja virka-asemansa.
________________________________________________

Nyt tehty viranhaltijapäätös ei täytä lain asettamia vaatimuksia.

Saatujen tietojen mukaan virkaa hakeneissa oli useita joilla oli lain asettama pätevyys virkaan.

PAKKO KYSYÄ;

MIKSI TEHDÄÄN LAINVASTAISIA PÄÄTÖKSIÄ ?
Ja vieläpä tilanteessa jossa on ollut useita lain asettamat vaatimukset täyttäviä hakijoita ?

ONKO HEIDÄN OIKEUSTURVAANSA LOUKATTU JA VIELÄPÄ HYVIN PAHASTI ?

Oikeuden pitää toteutua sivistysvaltiossa, muuten se ei ole sivistysvaltio, vaan diktatuuri.

12

2456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeinhan_tuo_meni

      Ilmeisesti on ylivoimaisesti pätevin valittu, kerta päätös voidaan tehdä haastattelematta muita hakijoita. Eihän se nyt ole mahdollista, että etukäteen on päätetty kuka valitaan ja paikka on vain muodollisesti auki. Sehän olisi lain vastaista, eihän Rovaniemellä tämmöistä harrasteta.

      • Eikös tää ole ihan tavallista toimintaa kunnan hommissa ku palkataan tuttu kaveri töihin.
        Paikka pistetään vaan auki sen takia ku se on joku sääntö että niin pitää tehdä.


    • Kuka_se_oli

      kuka siihen valittiin ???

    • LapinKansan

      yleisöosastolla hyvä kirjoitus siitä mitä koulutus merkitsee myös rakennusalalla. =
      Ymmärtää rakennusalaa lain määrittelemällä tavalla ja tarkkuudella.

      Rovaniemen viranhaltijapäätös ei näytä täyttävän lain määräyksiä juuri ollenkaan.

    • ROVAGATE

      VAI *******GATE ?

      Kyllä kai nyt on jo kumma kun DIPLOMI-INSINÖÖRIT EIVÄT PÄRJÄÄ RAKENNUSMESTARITASOISELLE HAKIJALLE ???????????????

      Kaupungilla väitetään tiukasti että näin on käynyt, ONKOOOOOOOOOOOOOO ?????????????????????

      • Gatevaan

        Vaikuttaako oikea jäsenkirja asiaan?? Onko sopivuus ja kokemus sekä kaveruus ratkaiseva asia?? Julkisuus tärkeä, valintojen taustat esille. Poliittinen suhmurointi valinnoissa, kunnissa yleistä. Rajakaupungissa ennen vanhaan valittiin siivous henkilökuntakin poliittisin perustein. Jopa silloinen kaupunginjohtaja myönsi asian.


    • Kyllä_____

      Rovaniemen kaupunki on joku Ku Klux Klanin paikka, jossa jokainen johtaja saa tehdä mitä haluaa. RIIPPUMATTA SIITÄ MITÄ LAKI SANOO ASIASTA !!!!!

      Jo nyt on prkele, että DI häviää rakennusmestarille, vaikka laki edellyttää DI:n koulutusta ja LAAJA-ALAISTA KOKEMUSTA virkaa täytettäessä !!!

      Tässä tapauksessa on enemmän kuin paljon syytä epäillä päätöksen rikkovan lakia ja myös loukkaavan joidenkin hakijoiden oikeuksia.

      Päätöksen tekijät saisivat ihan oikeasti hävetä ja paljon.

    • Raksa_ukko

      Sinulla on nyt jäänyt huomiotta maankäyttö- ja rakennusasetuksen pykälä 108 siirtymäsäännöksen mukainen pätevyys.

      • Olet-oikeassa-siinä

        että ko siirtymäsäännös antaa joillekin tietyille henkilöille mahhollisuuden hakea paikkaa, mutta se ei ratkaise että senjälkeen ko henkilö saisi viran.

        Senkin jälkeen PÄTEVYYS RATKAISEE !


    • Onnin

      Lotvosen kamuja....ei muuta

    • seuroihin

      Ei voi muutako ALKAA TILAAN KASTELLI taloja niin saa nopeaa rakennusluvan..

      Les..... Mafia toimii jälleen

    • on-veikkosella---

      kohta tulee kovia uutisia... kuk lux klaanin tyypit joutuu vankilaan...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      246
      6334
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      28
      4337
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      95
      2844
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      41
      2257
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      2042
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      53
      2005
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1850
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      22
      1739
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1542
    10. Pitihän se arvata, että kasvavat puolustusmenot

      halutaan rahoittaa työtä tekevien oloja kurjistamalla. Nyt ehdotetaan arkipyhien poistamista. Seuraavaksi tulee ne kuusi
      Maailman menoa
      231
      1481
    Aihe