Ministeri Häkkänen on joutunut tulilinjalle vastustaessaan suostumuksen pyytämistä: "Oikeusministeri Antti Häkkänen (kok) pitää suostumusvaatimusta ”elämälle vieraana""
"Suostumuksellisuus siis tarkoittaa, että seksissä varmistetaan toisen osapuolen haluavan sitä. Suostumuksen puutetta raiskauksen tunnuksena ovat vaatineet muun muassa vihreiden kansanedustajat Emma Kari, Satu Hassi ja Olli-Poika Parviainen. "
https://www.vihrealanka.fi/blogi-toim-huom/on-elämälle-vierasta-ettei-seksiin-tarvitsisi-suostumusta
----
Itse en tällaisia turhakkeita lakiin säätäisi ihan jo siksi, ettei sillä ole käytännössä mitään turvallisuutta lisäävää vaikutusta. Ainoastaan laikituvassa väiteltäisiin oliko suostumus annettu - sana vs. sana, kuten häirintä, hyväksikäyttö ja raiskausapauksissa usein on.
Pitäisikö pyytää suullinen suostumus seksiin?
9
358
Vastaukset
Eiku kirjalline! Tässä "suulline suostumus" o kyllä yhtenä osiona. Laatikaapas lanketti!
- JuuEi
No, mitä helvetin järkeä tuollaisessa varmistelussa on? Eiköhän homma tule nytkin selväksi, jos toinen osapuoli sanoo "ei". Ne, jotka eivät tuosta sanasta nakkaa paskaakaan, eivät myöskään mitään suostumuksia kysele, joten aivan yhtä tyhjän kanssa jälleen tämäkin. Tässä näkee taas millaisia turhanpäiväisiä asioita nuo persereiät porukalla pähkäilevät. Mutta niinhän sitä sanotaankin, että joukossa tyhmyys tiivistyy.
- suvakkianneli
No koskas vihreät olisi jotain järkevää ehdottanut tällä mitättömällä lisäyksellä häivytetään taas raiskausrangaistuksien koventaminen.
- eei_näin
Harrastettiin seksiä umpihumalassa tavallaan vahingossa. Koska kumpikaan ei antanut suostumusta, nyt tulee sitten molemmille vuoden linnatuomio raiskauksesta.
Virallisen syytteen alainen rikos, eli ei voi edes perua vaikka kumpaakaan ei haittaa.
Ei näin- TotuusSattuuQC
Kukahan tuosta sitten sen syytteen tietää nostaa? Tai todistaa että suostumusta ei annettu?
- naiset.tietysti
TotuusSattuuQC kirjoitti:
Kukahan tuosta sitten sen syytteen tietää nostaa? Tai todistaa että suostumusta ei annettu?
Sehän selviää helposti pelkästään lehtiuutisia selaamalla.
- TotuusSattuuQC
naiset.tietysti kirjoitti:
Sehän selviää helposti pelkästään lehtiuutisia selaamalla.
Ai lehdessäkö sitä ilmoitellaan nykyään jos on kännissä tullut sekstailtua?
- selitetään.pienelle
TotuusSattuuQC kirjoitti:
Ai lehdessäkö sitä ilmoitellaan nykyään jos on kännissä tullut sekstailtua?
Naiset eivät suinkaan ilmoita itse. Rikostoimittajat sen sijaan kertovat nostetuista syytteistä ja kas kummaa, nainenhan siellä useimmiten jotain on vaatimassa.
- pärttyli
Vain kirjallinen suostumus kolmen todistajan allekirjoituksella on pätevä. Ilman tätä todistusta kaikenlainen seksi on ankarasti kielletty, oli se sitten minkälaista tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on677439- 717166
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1525886Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554788En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204119Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53780- 313407
- 373338
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris802823Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2062408