Petin entistä puolisoani ja jäin kiinni, apuja?

onnetonnainen

Otsikko saattaa kuulostaa mielenkiintoiselta, mutta koitan selittää asiani mahdollisimman selvästi ja yksinkertaisesti. Arvosteluja en vaadi, koska tiedän tehneeni väärin ja kadun tekojani, mutta haluaisin kuulla neuvoja siitä kuinka jatkaa tästä eteenpäin.

Seurustelin entisen puolisoni kanssa neljä vuotta (joista asuimme yhdessä kaksi), kunnes erosimme viime syksynä. Kesän aikana pidimme kuukauden pituisen tauon, koska olin epävarma suhteestamme. Tauon aikana näin netissä tapaamani miestä muutaman kerran (olimme jutelleet jo aikaisemmin) ja harrastimme seksiä, mutta tajusin heti sen jälkeen tehneeni väärin ja lopetin yhteydenpidon tähän mieheen. Tauon jälkeen jatkoimme yhteiseloa hetken, kunnes päätin että suhde on parasta lopettaa. Tällöinen puolisoni ei tiennyt tauon aikana tapahtuneista asioista mitään ja päätin jättää kertomatta koko jutusta hänelle. Erotessamme suhteemme oli todella kaveri-pohjainen ja minusta oli tuntunut jo kauan, että olimme vain kämppiksiä. Tästä johtuen suhteemme loppuikin "rauhallisissa" merkeissä ja päätimme jatkaa yhteydenpitoa kavereina.

Muutama kuukausi eron jälkeen, joulun aikaan, entinen puolisoni oli yllättäen saanut tietää tästä minun kesäisestä säädöstäni ("tuntemattomalta lähteeltä") ja siitä mitä oli tapahtunut. Hän oli todella loukkaantunut ja vihainen koko asiasta, joten myönsin tällöin hänelle kaiken, tunteet nousi pintaan ja olin todella pahoillani koko asiasta. Nyt eksäni ei halua enää puhua minulle, emmekä ole olleet yhteyksissä ollenkaan joulun jälkeen. Koko asia harmittaa ja toivon, että voisin palata ajassa taaksepäin ja tehdä toisin. Välitän yhäkin eksästäni ja haluaisin tietää mitä hänelle kuuluu, mutta en ole varma pitäisikö minun lähestyä häntä ja lähettää viestiä vai ei. Olen kuullut, että hän tapailee uutta naista, enkä haluaisi pilata hänen onnellisuuttaan piinaamalla häntä menneillä asioilla. Ajattelen kuitenkin häntä joka päivä, enkä tiedä mikä tähän tunteeseen auttaisi. Pitäisikö minun jättää eksäni vain rauhaan ja jatkaa elämääni, vai voiko tilanteen vielä korjata niin, että voisimme olla edes kavereita? Kiitos jo etukäteen vastauksista.

3

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuuQC

      Unohda tuo eksäsi ja jatka elämässä eteenpäin, hänkin näyttää jo jatkaneen. Mokasit joten ette voi olla enää ystäviä. Näin nyt vain kävi eikä se ole maailmanloppu. Itse asiassa on kaikkein yleisin tapaus että ei enää olla ystäviä eron jälkeen.

    • pop98

      Asian voi pelastaa vain se että exälläsi on toinen nainen,
      Jos hänellä ei olisi, olisti kuten pettäjä.

      jos se menee poikki,
      Voitte alkaa täysin puhtaalta pöydältä, tasa-arvoisina, kokemuksia rikkaampina molemmat, aikuistuneempinakin, ehkä.

      Anna muutama kk aikaa asialle, mutta pidä hänen tietoisuudessaan että olet kiinnostunut, niin hän voi valita.

      Silloin se on hänen päätöksensä ja samalla hän hyväksyisi sinun hairahduksesi, se neutraloituisi pois samalla.
      Eeli pöytä olisi puhdas jatkolle uudella tavalla, neitseellisesti, ilman kummankaan syyllisyydentunteita.

      Puhtaalta pöydältä on aina hyvä alotta uudella alulla.

    • Sinkultatää

      On aikaa ajatella kaikkea mikä on kaunista, vaikka harrastaa jotain mielekästä ja ensikerralla tutustua kasvoihin. Kasvojen suhteessa ei tule tehtyä mitään sopimatonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1561
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      118
      1444
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1299
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1202
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1010
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      948
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      902
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe