Otsikko saattaa kuulostaa mielenkiintoiselta, mutta koitan selittää asiani mahdollisimman selvästi ja yksinkertaisesti. Arvosteluja en vaadi, koska tiedän tehneeni väärin ja kadun tekojani, mutta haluaisin kuulla neuvoja siitä kuinka jatkaa tästä eteenpäin.
Seurustelin entisen puolisoni kanssa neljä vuotta (joista asuimme yhdessä kaksi), kunnes erosimme viime syksynä. Kesän aikana pidimme kuukauden pituisen tauon, koska olin epävarma suhteestamme. Tauon aikana näin netissä tapaamani miestä muutaman kerran (olimme jutelleet jo aikaisemmin) ja harrastimme seksiä, mutta tajusin heti sen jälkeen tehneeni väärin ja lopetin yhteydenpidon tähän mieheen. Tauon jälkeen jatkoimme yhteiseloa hetken, kunnes päätin että suhde on parasta lopettaa. Tällöinen puolisoni ei tiennyt tauon aikana tapahtuneista asioista mitään ja päätin jättää kertomatta koko jutusta hänelle. Erotessamme suhteemme oli todella kaveri-pohjainen ja minusta oli tuntunut jo kauan, että olimme vain kämppiksiä. Tästä johtuen suhteemme loppuikin "rauhallisissa" merkeissä ja päätimme jatkaa yhteydenpitoa kavereina.
Muutama kuukausi eron jälkeen, joulun aikaan, entinen puolisoni oli yllättäen saanut tietää tästä minun kesäisestä säädöstäni ("tuntemattomalta lähteeltä") ja siitä mitä oli tapahtunut. Hän oli todella loukkaantunut ja vihainen koko asiasta, joten myönsin tällöin hänelle kaiken, tunteet nousi pintaan ja olin todella pahoillani koko asiasta. Nyt eksäni ei halua enää puhua minulle, emmekä ole olleet yhteyksissä ollenkaan joulun jälkeen. Koko asia harmittaa ja toivon, että voisin palata ajassa taaksepäin ja tehdä toisin. Välitän yhäkin eksästäni ja haluaisin tietää mitä hänelle kuuluu, mutta en ole varma pitäisikö minun lähestyä häntä ja lähettää viestiä vai ei. Olen kuullut, että hän tapailee uutta naista, enkä haluaisi pilata hänen onnellisuuttaan piinaamalla häntä menneillä asioilla. Ajattelen kuitenkin häntä joka päivä, enkä tiedä mikä tähän tunteeseen auttaisi. Pitäisikö minun jättää eksäni vain rauhaan ja jatkaa elämääni, vai voiko tilanteen vielä korjata niin, että voisimme olla edes kavereita? Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Petin entistä puolisoani ja jäin kiinni, apuja?
3
392
Vastaukset
- TotuusSattuuQC
Unohda tuo eksäsi ja jatka elämässä eteenpäin, hänkin näyttää jo jatkaneen. Mokasit joten ette voi olla enää ystäviä. Näin nyt vain kävi eikä se ole maailmanloppu. Itse asiassa on kaikkein yleisin tapaus että ei enää olla ystäviä eron jälkeen.
- pop98
Asian voi pelastaa vain se että exälläsi on toinen nainen,
Jos hänellä ei olisi, olisti kuten pettäjä.
jos se menee poikki,
Voitte alkaa täysin puhtaalta pöydältä, tasa-arvoisina, kokemuksia rikkaampina molemmat, aikuistuneempinakin, ehkä.
Anna muutama kk aikaa asialle, mutta pidä hänen tietoisuudessaan että olet kiinnostunut, niin hän voi valita.
Silloin se on hänen päätöksensä ja samalla hän hyväksyisi sinun hairahduksesi, se neutraloituisi pois samalla.
Eeli pöytä olisi puhdas jatkolle uudella tavalla, neitseellisesti, ilman kummankaan syyllisyydentunteita.
Puhtaalta pöydältä on aina hyvä alotta uudella alulla. - Sinkultatää
On aikaa ajatella kaikkea mikä on kaunista, vaikka harrastaa jotain mielekästä ja ensikerralla tutustua kasvoihin. Kasvojen suhteessa ei tule tehtyä mitään sopimatonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115237Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493392Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle913224Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku402926- 811847
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271555Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311436Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1301234- 161149