kun ostaa auton? Eli rahat tiskiin, niin milloin pääsee viemään ajamalla maasta? Pääseekö jo samana päivänä lähtemään auton kanssa ns. mahdollisin siirtokilvin?
Miten pitkään Saksassa kestää liikkeessä
5
365
Vastaukset
- suattaapiollaTaiSittenEi
sattaapa olla että päästet tai voipi olla että et pääse sama päivänä,riippuu kellon ajasta,päivästä ,liikkeestä ja sinusta.
- autojentuoja
Mulla kesti viimeksi puoli päivää koko homma, aamulla liikkeeseen ja ennen yhtä ajoon. Suurin osa siitä ajasta meni kilpien ja vakuutuksen hommaamiseen. kun kilpiliikettä ei ollut naapurissa. Papereihin ja muuhun asiointiin liikkeessä reilu tunti.
Asiointi myyjän ja kilpipajan ja vakuutuksenoton kanssa riittävän sujuvalla saksalla ja oma tieto siitä mitä tarkaanottaen haluaa ja mitä ne sanat on saksaksi nopeuttaa selvästi. Minulle kävi muutama vuosi sitten niin, että Daimler-Benz AG Berliinissä halusi huollattaa auton ennen luovutusta.
En tarkaan tiedä, mitä tekivät, mutta kysymyksessä oli ns. Vaihtotähti - Junge Sterne.
Autolauttalippuja ei siis kannata varata liian aikaisin. Arvelen kuitenkin - mutta voin olla väärässä - että varatun ja maksetun lipun voinee helpommin aikaistaa, jos tilaa on. Toisin päin on vaikeampaa. (kalliinpaa)
Varauksessa pitää olla rekisterinumero, mutta sen voi lautan sisäänajotarkastuksessa muuttaa kustannuksitta.- yhteisöö
Pikapano vain punaisten lyhtyjen kujalla, vitun kilpi souta eu yhteisössä, ei muuta kuin uusi omistaja kirjoihin ja hanaa suomeen.
- Urpola
Kyllä on köyhää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273365Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122489Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.902421Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072104Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761683Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481574Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261486Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1311225
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136