Nyt ne on ylpeitä sekoamisistaankin

Joop, tuollanen juttu:

https://yle.fi/uutiset/3-10079168?origin=rss

Ei prkle miten voi joillain olla helppo elämä, saa sekoilla miten huvittaa, jättää asiansa, koiransa ja kaiken hoitamatta ja yhteskunta hyysää suojatyöpaikkoihin joita ei normaaleille ihmisille tarjota. On helppoa olla nainen ja moniongelmaisena vielä helpompaa, saa sitten "työkseen" puuhastella tuollaisia hullnukulkueita.


Jos mies niin pitää olla vielä huumeongelma, väkivaltatausta ja pari tappoa/murhaa taustalla, sitten miehellekin kolisee noita suojatyöpaikkoja mutta jos ns, normali ja asiansa hoitava ei ikinä mitään mahdollisuutta tuollaisiin vastaaviin.

9

136

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sesama

      Kaikki miehet on moniongelmaisia.

      • ympärikäydään

        Ja naiset vielä ongelmaisempia.


      • sesama
        ympärikäydään kirjoitti:

        Ja naiset vielä ongelmaisempia.

        Miksi mies sitten haluaa naisen. On paljon enemmän naisia jotka viihtyy sinkkuna kun miehiä vastaavassa tilanteessa.
        Itse en sotkeudu ongelmaisia miehiin. Sinkkuna on rauhallisinta elää.


    • Kiltti-ja-Kunnollinen

      Tuo lumppu rakastu jännämieheen ja siitä se sekoaminen alkoi.

      • saunantaajne

        Sellaisia miehet on. Kaikenlaiset kriminaalit saa kulkea vapaana.


    • Kaisanoasaa

      Nainen sai jännämiees vituksen ja sekosi.

    • Vaikka Suomalainen mies nyt on saatanasta seuraava ja mailma olisi parempi ilman heitä niin kyllä marmatukset ja nalkutukset lääkärissä käynneistä kannattaisi ottaa vakavasti. Rintakipuja ei kannata hoitaa läskisoosilla ja saunalla eikä mielenterveyttä alkoholilla saati sitten köysi/haulikonpiippu-menetelmillä.

      Mitä näihin "sekoamisiin" tulee niin potilaan lääkärilehdessä oli ihan mielenkiintoinen artikkeli sukupuolten eroista eri masennus ja ahdistuneisuushäiriöistä.
      Masennushäiriöjaksot naisista 7% ja miehistä 4%
      Päihehäiriöt miehillä 3-5 kertaiset naisiin verrattuna.
      Skitsofrenia kansainvälisesti miesten riski 1.4 kertainen mutta Suomessa ei eroja.
      Syömishäiriö naisilla 10 kertainen miehiin nähden.
      Lapsuusajan häiriöt pojilla 2-5 kertaiset tyttöihin verrattuna
      Itsetuhoisuus. Itsemurhayritykset ovat yhtä yleisiä mutta miehet käyttävät järeämpiä menetelmiä ja lisäksi naiset hakevat näihin helpommin apua.
      Lisäksi monessa kohtaan oli kommentti että tasa-arvoistuva yhteiskunta tasa-arvoittaa myös näitä ongelmia.

      En nyt ole varma saako naiset helpommin apua mielenterveyspalveluihin kuin miehet; ainakaan mitään tutkimustulosta ei osunut silmään. Jos vain katsoi listaa auttavista puhelimista niin suurin osa niistä oli suunnattu naisille tai nuorille. Pelkästään miehille ei osunut silmään. (toki voi olla että niitäkin on)

      Se mikä tässä oli jutussa oli surullista että tarvittiin viranomaisen kehoitus hoitoon hakeutumisesta. Ennen käytiin kyläilemässä ja jos tällainen näky olisi siellä kohdannut niin varmaan olisi kaverit/ystävät tai sukulaiset ottaneet asiat puheeksi.
      Nyt kun kaikki ovat niin vahvoja ja itsenäisiä niin tällaiset jäävät helposti piiloon. Tälle naiselle kuitenkin iso arvostus että tuli omana itsenään esille ja antoi tälle ongelmalle kasvot.

      Itse kävin laajassa työterveystarkastuksessa jonka jälkeen lääkäri totesi että sinä olet ihan perusterve mies. Vastasin ihan suoraan että jos et tämänikäisestä miehestä vikoja löydä niin et ole tarpeeksi tutkinut. Nauroi ja tarkensi että kyllä sinä ainakin työkykyinen olet.

      • päihehäiriö->päihdehäiriö.


    • lihavihatipunen

      Etkö ikinä häpeä noita aivopierujasi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      82
      832
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      122
      577
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe