Ujon miehen uskollisuus

Onko ujot miehet uskollisia?
Tunnetko yhtään varattua ujoa miestä tai oletko suhteessa ujoon mieheen?

11

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omasta puolestani voin sanoa, että ovat.... tosin tahtomattaan.
      Pääsääntöisestihän aloitteenteko on langetettu miehen harteille, joten tästä syystä ujoilla miehillä käy harvemmin flaksi.

      Omassa kylmässä suhteessani aihetta vieraissa käytiin olis toki ollut useampaankin otteeseen, mutta olen juurikin tuon sosiaalisen rajoittuneisuuden johdosta pysynyt uskollisena koko yli kakskyt vuotisen liittomme ajan.

    • tiijäntään

      niin, jos mies on oikeesti ujo, niin sitten on, mutta on olemassa myös kaatajatyyppi, joka esittää ujoa, vaikka on kaikkee muuta.

    • Sepahavaimo

      Ei kannata laskea sen varaan. Minulla on sellainen mukaujo aviomies, joka on vokotellut kaikkia työpaikkansa alle 60-vuotiaita naisia (ja niitä on paljon). Ja aika montaa niistä pannutkin.

    • mesenaattitar

      Joo kaikki käy kanasta tikapuihin! Mut jos saa ittellees jotain niin hyvä... pojat on poikia 😃😅

    • Uuhmikasaalismulla

      Ei ole. Mun miehellä ei ole yhtään ystävää ja on työpaikallakin sosiaalinen erakko, vaikkakin työnjohtotehtävissä. On pettänyt kolme kertaa, joista kaksi maksullista ja yksi nettideitti. Voihan sillä olla muitakin kokemuksia...

    • Eikoskaanenää

      Ujot, mutta hyvännäköiset miehet vetävät naisia puoleensa kuin kärpäsiä, koska naiset kuvittelevat niiden olevan uskollisia. Onnistuvat myös pettämään jäämättä kiinni, koska useimmat eivät voi kuvitellakaan niiden pettävän. Pahemmin ne valehtelevat ja pettävät kuin vähemmän ujot kaverinsa.

    • Uuhmikasaalismulla

      Ei mun mies ole edes hyvännäköinen. Aika lyhyt 174cm, normipainoinen. Ei äitinsä uskois ikinä mitä poika on tehnyt.

    • Gnvknhnmk

      Ujot on pahimpia.
      Ystävien puute (yksinäisyys ja huono itsetunto) vie pettämään.

    • zuippana

      Ujot miehet ovat suoran seksitoiminnan suhteen uskollisia eli heillä pitää kontrolli eivätkä lähde seksisektorilla sähläämään. Ujo mies humalassa on sitten toinen lukunsa. Useimmat ujot eivät juo liikaa niin että kontrolli pettää, mutta ne jotka juovat, ovat sitten humalassa melkoisen arvaamattomia ja ottavat ikään kuin takaisin sen, mitä ovat ujouden kontrollissaan menettäneet. No usein heidän käytöksensä on humalassa niin päällekäyvää, että hurjastelevat seksiyritykset kuivuvat kasaan.
      Erityisesti se mistä ujot miehet ovat kuuluisia, on jatkuva etäinen hiljainen rakastuminen muihin, siis parisuhteen ulkopuolisiin henkilöihin. Ei voi tietenkään yleistää koskemaan kaikkia ujoja, mutta muutamilla, jotka tunnen, on tällaista taipumusta. Saattavat ihastua ja rakastua johonkin ja elätellä mielessä pitkällekin mielikuvia jostain toisesta. KÄytännössä eivät uskalla tehdä mitään, mutta jos parisuhteessa jotain edes pientä vikaa, saattaa tämä ujo introvertti intoutua niinkin paljon ja haluta eroa pelkkien kuvitelmiensa pohjalta. Siis vaikka eivät ole saaneet vastakaikua rakastumisen kohteeltaan.

    • eiainaskinmun

      Mulla oli ujo mies, petti mut ja oli varattu, ei ole uskollisia

    • Koivumetsä

      Ujoutta esiintyy eri tavoin.
      Keskimäärin ujot ovat todennäköisesti uskollisempia, mutta yksilöiden kohdalla ei voida sanoa, että ujous vaikuttaisi asiaan.
      Tutkimusten mukaan ujot ihmiset keskimäärin ottavat paremmin huomioon toisten tunteet, ovat empaattisempia. Mutta ujoja on niin erilaisia.
      Riippuu millä tavoin ujous ilmenee, millainen mies on muuten ja joskus myös sekin kuinka houkutteleva hän on muista.
      Huonon itsetunnon omaava, arka ihminen on jo näiden ominaisuuksiensa vuoksi pakostakin uskollisempi. Mutta suhteen myötä huono itsetuntokin voi parantua ja arkuus vähetä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4054
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1235
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe