Ampumahiihdon naiset tuottivat iloa!

Kiitos_kisasta

Mielestäni Suomen naiset tekivät kelpo suorituksen kisassa. Tuuli toi mukaan arvaamattomuudesta ja siksi ei kenenkään kannata laittaa päätä pensaaseen. Hyvä naiset! Vaikka mitalia ei tullut, kävitte mieleeni positiivisena asiana. Toivon, että kaikki jatkatte vielä ja edustatte maatamme! Kiitos teille kaikille!

7

253

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edistystä.toki.tullut

      naisten ampumahiihto on jo ohi. yleisökin huokaisi helpotuksesta, eivätkä tarvitse enään maastoutuneina kisoja seurata.

    • Analyysia

      Harmi vaan, että Kaisalta jäi se mitali saamatta. Loistosuoritukset tulivat vasta viesteihin. Molemmissa osuutensa nopein, tänään jopa ylivoimaisesti n. 30 s seuraavaan, vaikka samalla osuudella oli Kuzmina, Herrmann, Wierer, Habert jne. Sekaviestissä vielä kovemmassa seurassa.

      Hiihtovauhti, ampumanopeus ja osumatarkkuus aivan eri luokkaa kuin henkilökohtaisilla matkoilla.

    • Raaka.realisti

      Tänään viestissä oli mukana 18 maata.

      Suomen sijoitus 15.

      Mäkäräisellä oli hyvä päivä, huonona päivänä sijoitus olisi ollut huonompi.

      Tästäkö pitäisi iloita?

      • Analyysia

        No kai siitä voi iloita, että Suomi johti varsin selvästi kahden osuuden jälkeen eli Laura ja varsinkin Kaisa onnistuivat erinomaisesti. Sekaviestissä taas Suomi hävisi Lauran osuudella minuutin, mutta sen jälkeen pysyi täysin kärjen vauhdissa.

        Kaipa tuo nyt jonkinlaista uskoa antaa siihen, että Kaisa jatkaa hyvää menestystä, Laura voi menestyä jatkossa ja miehissäkin on ainaakin kaksi, jotka pysyvät hyvänä päivänä kärkivauhdissa.

        Ehkä joskus Suomikin pärjää taas joukkueena, kuten Ruotsi nyt. Ei kai kukaan olisi kauden alussa uskonut Ruotsin loistomenestykseen. Viestivoittoa ennen olympialaisiakin pidettiin vielä sumun ja tuurin ansiona.


    • Kiitos_esityksestä

      Kenenkään ei tarvitse kantaa häpeää kisasuorituksen johdosta. Vaikka mitalia ei tullut, Suomen kauniit naiset taistelivat ja tekivät parhaansa.

    • Kultaakulta

      Kuudes sija on suomalainen kultamitali.

    • Loksu

      Kuka Suomen ampumahiihtäjä valmentaa ampumaan heti lopputili palatkaa ruotsista valmentaja tai hommatkaa ampujalle haulikko ?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11768
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5116
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3845
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe