Uusi Rexton, kova haastaja muille.

senimisenimi

15

575

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruiseri

      Suoraa valmistajan mainostekstiä. Missään ei kerrota, millainen se nopea 4-veto on, onko keskitasauspyörästöä ollenkaan (jos ei, ei voi käyttää normiajossa), ja jos on, onko lukkoa (jos ei, maastokäyttö onnetonta). Eli teksti suunnattu kaupunkilaisille., jolle sähköpenkit ovat tärkeämpiä kuin merkittävät maastoauton ominaisuudet.

      Eipä silti, paljon saa suhteellisen pienellä rahalla.

      • Urpoeemeli

        Toi kaupunkilainen / maalainen vastakkainasettelu kertoo vain kirjoittajan typeryydestä.
        Kaupunkilaisille sähköpenkit tärkeämpiä kuin merkittävät maastoauton ominaisuudet ??? Ja mihin ihmeeseen tuollainen väite perustuu?
        Kaupunkilaisille., jolle. Pitäisi olla” joille”. Ensin monikko sitten yksikkö?Opettele edes kirjoittamaan.
        Ps. Tiesithän että kaupungeissa asuu yhä enemmän maaltamuuttaneita ja maaseudut ovat autioitumassa kiihtyvällä tahdilla.
        Mutta pysy sinä vaan siellä landella. Asenneongelmaisia ei täällä kaupungissa kaivatakkaan.


      • Risteilijä_2

        No onhan purkaus. Ei taida rahat riittää isoon maasturiin siellä Kontulassa. Oikeinkirjoitus on hallussa, mutta kunnanvirastossa ei makseta kunnon liksaa. Turhauttaa se pitemmän päälle kun eläkeikä alkaa lähestyä, tulot tippuvat entisestään ja haaveauto jää saamatta.

        Opettele nyt kuitenkin välilyönnin käyttö (yksikkö?Opettele edes kirjoittamaan.) ennen kuin toisia alat neuvomaan.


      • 9494040
        Risteilijä_2 kirjoitti:

        No onhan purkaus. Ei taida rahat riittää isoon maasturiin siellä Kontulassa. Oikeinkirjoitus on hallussa, mutta kunnanvirastossa ei makseta kunnon liksaa. Turhauttaa se pitemmän päälle kun eläkeikä alkaa lähestyä, tulot tippuvat entisestään ja haaveauto jää saamatta.

        Opettele nyt kuitenkin välilyönnin käyttö (yksikkö?Opettele edes kirjoittamaan.) ennen kuin toisia alat neuvomaan.

        No kerroppa landepaukku nyt sitten mihin tutkimukseen perustuu tuo väite siitä, että kaupunkilaisille sähköpenkit ovat tärkeämpiä kuin maastoauton merkittävät ominaisuudet. Ihan vain linkki tutkimukseen riittää.


    • sormipoisnenästä

      Eipä kannata itäisessä suomessa moista havitella, kun merkkihuoltoon on kovin pitkä matka.

    • eteläkorean

      https://www.ssangyong.fi/mallisto/rexton/tekniikka/
      Siinä vähän tietoa. Mm. Mersun 7 vaihteinen automaattilaatikko. Näin tuollaisen yhdellä parkkipaikalla, aika vaikuttava ilmestys. Olikohan koeajoauto.
      E-Korealaisethan on keskittyneet koko merkin olemassa olon ajan neliveto maastureihin, joten luulisi jotain tietävän.

    • sähköävaan

      Kuka ostaa enään isoa dieselautoa? Nehän ovat häviämässä maailmasta.

      • RiisseliRulettaa

        Ne, joilla on niihin varaa.


    • senimi
    • einimimiestäpahenna

      Dieselit ei häviä minnekään , ajattele nyt esim raskasta kalustoa, ja suomalainen Nesteen jätteistä uutettu puhdas diesel toimii hyvin mutta sähköautomafia viel palstatilaa dieseliltä alituiseen.
      Rexton on laatuauto nykyään.Pitkä takuukin.
      http://www.iltalehti.fi/autotestit/201803122200805229_at.shtml
      Minkälainen takuu Land Cruiserissa on?

      • Cruiseri2011

        Land Cruiser ei takuita tarvitse kun se kestää muutenkin.


    • kuningasajatus

      Joo, siinä olisikin ideaa, kun ei ole takuuta ollenkaan, myyjä sanoisi, että ei tässä sellaisia takuita ole kun se kestää ja kestää ja kestää...

    • joutavia

      Mitä ns. normaali autoilija tekee tuollasilla vehkeillä?
      Kauheat päästöverot, dieselverot, hankala kaupungissa jne.
      Ja kallliita. Toyotakin lähentelee 80 tonnia kaikilla mausteilla.

    • Ruiseri

      Kelvoton peli: ei keskitasauspyörästöä eli nelivetoa ei voi käyttää arkiajossa edes eikä varsinkaan talvella. Kaarteissa aina joku pyörä luistaa = lähtee käsistä.

      • Täyttä_kuormaa3500kg

        Hyvät ja huonot puolet, kytkettävällä harvemmin pitkittäistä pyörästöä on mutta huomenna lähden stadista Kouvollaan viemään HDJ:lle 35/12,5 varapyörää kun auton vararenkaana olevalla napilla ei olisi tasauspyörästö kestänyt stadiin asti. Omalla kytkettävällä olisin vaan laittanut saman kokoiset pyörät taka-akselille ja napin eteen.

        Jos pitkittäinen tasauspyörästö autossa on, niin se on ehdottomasti oltava avattavissa hitaalla alueella kun peräkärryjä änkee ahtaisiin väleihin niin voi työntää alennusvaihteella ilman että jää kenttään mustaa jälkeä. Tämähän onnistui ennen manuaalisilla napalukoilla mutta nykyjään kun toimivat sähköisesti pitäisi alkaa turhan uutta autoa ropeloimaan.

        Mitä aloituksen automainokseen sanoisin niin tuon "-"työkalun"-" tekee hyödyttömäksi sen vetokyvyttömyys. Toki sillä äidit vie lapsia tarhaan mutta vähän on epäkäytännöllinen työkalu jos kaikki rojut pitää mahtua nahkapenkeille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      114
      1596
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      837
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      56
      747
    4. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      145
      740
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      721
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      39
      611
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      601
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      220
      582
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      67
      579
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      567
    Aihe