Mikä avuksi? Eroako vai ei

Hk007

Olen nyt ollut tyttöystäväni kanssa ollut suhteessa jo noin 10 kuukautta. Aikaisempia suhteita ei ikinä ole aikaksemmin edes ollut. Ollaan monta kertaa riidelty, kerran pidetty parin päivän tauko ja monta kertaa meinattu erota. Nyt ollaan taas puhuttu kuinka hyvin kaikki on, mutta kun en uskalla sanoa mistään vastaan. Enkä ole enää varma haluanko jatkaa suhdetta, rakkauselämä on välillä hyvin väsyttävää ja en halua luopua unelmieni puolesta rakkauden vuoksi. Vaikka ilkeältä kuulostaa, niin en tiedä rakastanko ihmistä oikeasti, vai olenko vain jo juuttunut rutiineihin enkä vain uskalla erota ja olen kokoajan jumissa oravanpyörästä josta samalla kuitenkin haluan pois. Sinkkuna olisi vain niin yksinkertaista, en vain kestä puheita jo yhteisestä elämästä ja lapsista yms. En vain uskalla sanoa mitään ja pelottaa elämä eron jälkeen mutta en oikeasti tiedä lnko tämä juuri sitä, mitä haluan.

3

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eronnutttt

      Laske plussat ja miinukset niin eiköhän siitä ole apua päätöksen teossa. Eroaminen on vaikeeta, mutta jos suhteessa tunteet on kuollut niin miksi kiusata itseensä ?

    • Dariofoe

      Jos sinulla on tuollainen oli, niin eikö se jo kerrto että sinulla ei ole hyvä olla hänen kanssaan?

    • Elämääeisenenempä

      Ei kannata jatkaa suhdetta, jossa et saa ääntäsi kuuluviin ja olla oma itsesi. Ilmiselvästi on näin ettet tahdo mitään vakavampaa seurustelusuhdetta, ja kumppanisi tahtoo jo niitä asioita, ja siitähän ne teidän riidat johtuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      3074
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2634
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      72
      2389
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      42
      2344
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      28
      2049
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1857
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1749
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      25
      1558
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      9
      1317
    Aihe