Suhteessa narsistin kanssa. Olo kuin vankilassa.

Olokuinvankilassa

Minä olen nyt ollut viitisen vuotta parisuhteessa minun poikaystävän kanssa ja aluksi kaikki sujuikin ongelmitta, koska minä olin masentunut ja helposti ohjailtavissa hänen mielensä mukaan. Nyt minulla on kuitenkin ajan saatossa alkanut menemään paremmin, koska olen opiskellut ammatin ja minä en ole enään ohjailtavissa niin haluaisin erota ja palata takaisin synnyinseudulleni lappiin.

Miten jättää narsistinen ihminen, kun hän on pitänyt huolen siitä että on minun ainut ihmissuhde ja kaikki toiset ovat minut ajansaatossa hylänneet ja yksinolo pelottaa? Ja hän pitää huolen siitä, etten uskalla muuttaa takaisin luomalla pelkoja tyhjästä ja vahvistamalla mielikuvaa siitä, etten minä pärjää yksin... Minä haluan vain olla onnellinen ja hengittää vapaasti. :( Onko se liikaa pyydetty?

4

574

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voimiamuutokseesi

      Kannattaa ottaa joku tukihenkilö mukaan siihen muutokseesi. Itsellä irtiotto aikanaan narsistisesta ja sairaalloisesti mustasukkaisesta tapahtui siten, että sairastuin fyysisesti ja jouduin käymään vaivani vuoksi hoidossa, mikä auttoi itseäni pääsemään ihmisten ilmoille ja pois hänen vaikutuspiiristään ja sitä kautta omaan elämään. Vaikka mulla oli tuttuja ympärilläni, jotka yritti puhua järkeä, niin en päässyt heidän avullaan pois suhteesta. Vasta fyysinen sairastuminen pisti miettimään omaa elämää perinpohjin ja sai aikaan muutoksen itsessä ja oman riippuvuuden toiseen osapuoleen nähden poikki.

    • oppeliini1

      Jos sinulla on ammatti ja haluat Lappiin, vain yksinkertaisesti lähdet.
      Varo tekemästä siitä mitään isoa numeroa ja rallattelemasta siitä edeltäpäin viikkokausia.
      Tietenkin voit kertoa miehelle että olet valmis palamaan kotikunnaillesi tulet tekemään sen lähiaikoina. Ei muuta. Seuraavalla viikolla hyppäät junaan kohteena pohjoinen.
      Lapissa (uutisten mukaan) on kova tyovoiman puute ja on enemmän kuin todennäkoistä että sinä tulet pärjäämään yksin siellä täydellisen loistavasti.

      Tyon parissa saa uusia tuttavuuksia ja paikallisten harrastusten parissa (nyt kun mies ei enää ole kiviriippana jaloissasi) tapaa aina erilaisia ihmisiä.

      Bon voyage!

    • vieläkinvoinpahoin

      Minäkin viimein irrottauduin narsistista ja se oli kovan työn tulos, tuntui kuin olisi todellakin päässyt vapaaksi vankilasta. Ketään muita ihmisiä ei saanut olla kuin hän ja joka paikkaa yhdessä, huh alkoi jo kaivella sieluani, mitä muka ajattelen.

    • roskakasa3

      Oma suhteeni narsistiin ( kai hänet sellaiseksi voi lukea) on ollut on-off -tilanteessa kuukausia. Kummallista, miten voi edelleen rakastaa ihmistä, jonka lähellä on paha olla. Hän käytti minua hyväkseen, lopussa haukkui ja sanoi, jatkuvasti,etten osaa tehdä mitään ja olen laiska.En edes työtäni osannut tehdä. Lisäksi kertonut eri ihmisille asioita minusta,jotka eivät heille kuulu.Kun kysyin, miksi on puhunut niin kieltää kaiken. Miten on mahdollista,että tälläisiä ihmisiä syntyy?? EI omaatuntoa , moraalia täi häpeää tunneta. Ei oteta vastuuta sanomisistaan ja kaikki on aina muiden vika.Muiden ihmisten mielestä tosi ihana tyyppi heh. Ei kannata tuhlata aikaansa näihin,koska se menee täysin hukkaan. Kun olet ns.hyödytön niin hän vaihtaa uuteen uhriin. Itse yritän selviytyä tästä hommasta ja päästä eroon siitä,että kaipaan niitä aikoja ja tunteita, jolloin oli ihanaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5151
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2802
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      45
      2724
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2458
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      22
      1730
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1647
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1600
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1324
    9. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1228
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      96
      1187
    Aihe