Kuinka monta työtuntia/viikko saa tehdä töitä?

Ahkerajaluotettava

Sanooko Suomen työaikalaki jotain, kuinka monta tuntia viikossa saa tehdä töitä? Jos henkilöllä on useita työpaikkoja, määrääkö työaikalaki, montako työtuntia näissä saa tehdä viikossa yhteensä? Nykyään monet ihmiset tekevät töitä osa-aikaisina, nollasopimuksilla ja tarvittaessa töihin kutsuttavina. Työpaikkoja voi olla siis monta ja henkilö voi käydä vuorotellen töissä monessa työpaikassa.

9

5845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuklaaja
    • kysyväeieksytieltä

      Työvuoro voi joillakin aloilla kestää jopa 12-14 tuntia. Esim. vartiointialalla vartijat ja hoitoalalla lähi- ja sairaanhoitajat tekevät pitkiäkin työvuoroja. Montako pitkää vuoroa saa tehdä viikossa?

      • Luesskelin_tessejä

        Kunnalla jaksotyössä työvuoroja saa työvuoroluetteloon suunnitella peräkkäin enintään seitsemän.

        Vartiointialalla kahden viikoittaisen vapaan välissä saa olla enintään 9 työvuoroa, ellei paikallisesti sovita toisin.

        Jos kaikki työvuorot ovat pitkiä , niin peräkkäisten työvuorojen määrää rajoittaa lisäksi ao. tessien määräykset työvuorojen väliin jätettävästä vapaa-ajasta ja viikkolevosta.


    • Suvensuloisuus

      Ympäri pyöreetä jos palkka on hyvä.

    • mitätyöaikalakisanoo

      Eli työvuorojen välissä palkatulla työntekijällä pitää olla vapaata joko 11 tuntia tai jaksotyössä 9 tuntia? Viikon aikana on vapaa-aikaa 35 tuntia? Ja muut ajat voi tehdä töitä? Työaikalaki ei koske yrittäjiä ja omalla toiminimellä töitä tekeviä. Yrittäjä tai toiminimellä toimiva yrittäjä voi tehdä halutessaan töitä vaikka 15-16 tuntia päivässä, seitsemänä päivänä viikossa ja käydä välillä kotona nukkumassa.

    • MerkkiEsimerkki

      Kannattaa huomioida, että nuo enimmäis/minimiajat koskevat vain yhtä työnantajaa kerralla.

      Jos teet palkkatyötä kahdelle eri työnantajalle niin kummankaan ei tavitse välittää millaisia työaikoja olet sillä toisella työnantajalla tehnyt, voi tehdä vaikkapa päivittäin kaksi 8 tuntista työpäivää eri työnantajille ilman ette kenelleäkän on siihen mitään vastaansanomista. Kumpikin voi antaa viikkolevon samoille tunneille viikonloppuna tai arkena miten vain sovitaan. Kumpikin on vastuussa vain niltä tunneilta mitä olet heille tehnyt, ei niistä mitä olet muille "vapaa-aikanasi" tehnyt.

    • työssä_hajonnut

      Minun käsittääkseni työnantajalla voi olla jotain sanottavaa toiseen työhön. Eli noin periaatteessa on työnantajan etu, että annat täyden työpanoksesi, etkä uuvu liiallisen työnteon vuoksi. Todennäköisesti ensimmäinen työnantaja maksaa sairaslomasi, jos uuvut, vaikka olet pukannut keikkaa tai kakkostyötä toiselle työnantajalle. Periaatteessa työnantaja voisi riitauttaa, sillä olet itse ollut osasyynä uupumukseesi.

      Aikanaan tein hoitotyötä, ja joillain hoitajilla oli näkemys ja asenne, että varsinaisen työsuhteen palkalla maksetaan asuntolaina ja keikkatyöllä eletään (hoitotyön palkkaus on huono ja asuminen pk-seudulla kallista). Hoitotyö on kuitenkin raskasta ja hektistä, jossa moni uupuu ja sairastuu jo tavallisilla viikkotunneilla (henkilökohtaista kokemusta on). Ei ole mielestäni reilua sen enempää työkavereita kuin potilaita kohtaan painaa työtä enemmän kuin oikeasti jaksaa. Virheet lisääntyvät. Tiedossa on muutenkin, että 4 - 6 h osa-aikaista työtä tekevä antaa saman työpanoksen kuin kokopäiväinen. Voi vain arvella, mikä todellinen työpanos on ihmisellä, joka ei koskaan lepää kunnolla, vaan tekee kahta työtä. Todellisten tuntien mukainen se ei ole.

      Alat ovat toki erilaisia. Kustannustehokkainta on opiskella ammatti paremmin palkatulla alalla tai keksiä luova yritysidea. On huono idea tehdä montaa heikosti palkattua työtä, sitä ei pitkän päälle jaksa.

    • köyhänontehtävätöitä

      Nykyaikana työntekijällä voi olla monta nollasopimusta tai osa-aikaista työsopimusta eri työnantajille. Aamulla tehdään työvuoro ensimmäisessä työpaikassa ja iltapäivällä vaihdetaan toiseen työpaikkaan. Samoin tyyppi voi tehdä viikolla viitenä päivänä töitä ja olla tämän lisäksi viikonloppuna keikkatöissä. Tuskinpa kukaan määrää, kuinka monta työtuntia tyyppi saa tehdä viikossa töitä?! Ja jo vuosikymmeniä esimerkiksi monilla lääkäreillä ja hammaslääkäreillä on ollut virka kunnalla, kaupungilla tai sairaalassa. Siinä sivussa heillä on yksityisvastaanotto.

    • yritteliäsmallityöhön

      Kaikki rajoitukset pitää poistaa. 7,5-8 tunnin vetelehtimispäivillä ei suomi nouse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      426
      3330
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      137
      1867
    3. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      21
      1690
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1440
    5. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      89
      1251
    6. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      66
      1185
    7. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      34
      1181
    8. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      1094
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      155
      1050
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      209
      960
    Aihe