Sovellettava tes?

wtftaas

Eräässä vuokrafirmassa pienen kaivelun jälkeen osattiin sanoa että työtä koskee HPL työehtosopimus. Miksei sovelleta Pro:n ict-toimihenkilötessiä? Eikös aina pitäisi soveltaa samaa kuin muihin työntekijöihin asiakasfirmassa eikä vuokratyöläiseen jotain omaansa? Kyseessä siis ict-alan ylläpitotyö.

Yhteyshenkilö ei kyllä osannut kertoa ensin edes palkanmaksukautta tai miten työpäivät sovitaan/hyväksytään/ilmoitetaan palkanmaksuun. Työ alkaisi siis osa-aikaisena.

Vaikuttaa jo heti alkuun niin sekavalta ja epäilyttävältä, että en tiedä uskaltaako lähteä kelkkaan laisin.

4

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokratyöoppaasta

      http://www.vuokratyoopas.fi/

      Vuokratyössä noudatettavat palkkaehdot ja muut työsuhteen ehdot

      Vuokratyödirektiivissä säädetyn yhdenvertaisuusperiaatteen mukaan vuokratyöntekijän palkan ja muiden keskeisten työehtojen on oltava vähintään samat kuin jos vuokratyövoimaa käyttävä yritys olisi palkannut työntekijän.

      Yhdenvertaisuuden periaatteesta on direktiivin mukaan kuitenkin mahdollista poiketa. Suomi on käyttänyt poikkeamismahdollisuutta ja säätänyt vuokratyössä sovellettavista vähimmäisehdoista työsopimuslaissa toisin.

      Työsopimuslain (55/2001) 2 luvun 9 §:n mukaan vuokratyöntekijän vähimmäisehdot määräytyvät ensisijaisesti (1) oman työnantajan työehtosopimuksen mukaan. Jos työnantaja ei ole sidottu mihinkään työehtosopimukseen, työsuhteen vähimmäisehdot määräytyvät (2) käyttäjäyrityksen työehtosopimuksen mukaan. Jos oma työnantaja ei ole sidottu omaan eikä käyttäjäyrityksen työehtosopimukseen, työsuhteen ehdot määräytyvät (3) käyttäjäyritystä sitovien ja siellä yleisesti sovellettavien sopimusten tai käytäntöjen mukaisesti.

      Vuokrayritys vastaa työnantajana vähimmäisehtojen noudattamisesta.

    • Tt99

      Vedätystä ja kusetusta.
      Jos kyseessä on Work Power tai Selekta!

      • frdr

        kaikki vuokrafirmat yrittää huijata työntekijää!valitettavasti varsinkin monet nuoret ei tiedä oikeuksiaan eikä ymmärrä kuinka paljon heiltä jätetään maksamatta heille kuuluvia rahoja


    • kontaktihlö

      eikö noita kannata kysyä ennen kuin aloittaa ihan reilusti? Eihän sitä tiedä mikä sun ns. kontaktihenkilö on ollut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe