Hei, onko Sinulla sellaista tietoa, jota haluaisit jakaa
Kevitsan kaivoksesta luottamuksellisesti ?
Erityisesti kiinnostaa:
- Erilaiset päästöt/vuodot/testit/kokeilut. Esim. kemikaalit, öljyt, suodatin kankaat yms.
- Rakenteet. Esim: rikastehiekka-altaat, vesien hallinta, sivukivialueet, välivarastot yms.
- Rikastamolla käytettävät kemikaalit ja prosessit/ menetelmät, niihin liittyvät testit ja kokeilut.
- Kokemusta/ tietoa näytteenotosta Kevitsassa?
- Poraus, pohjavesi, ruhjeet ?
- Havainnot/ kokemukset: Räjäytysaine/ emulsio käyttö/ pohjavesi yms.
- Havainnot/muutokset esim. vesistöissä, ilmassa, maastossa, yms.
- Terveydellisiä haittoja ?
- Olisi hyvä kuulla myös 2014 vai oliko se 2015 puolella, tapahtuneesta
onnettomuudesta rikastamolla. Silloin prosessi meni stoppiin.
Rikastamon lattia tulvi ”tavaraa, nesteitä, kemikaaleja yms”, ”metrikaupalla”.
Mitä silloin oikeasti tapahtui ? Millaisia päästöjä siitä aiheutui ?
Onko näin tapahtunut useinkin ?
Sana on vapaa, kaikki asiallinen tieto kiinnostaa.
Voit tehdä sen nimellä tai nimettömästi, joko tähän tai osoitteeseen
[email protected] tai Facebookin /messangerin kautta.
Terveisin,
Reiska Routusvaara
P.S. Olen Sodankyläinen mies ja huolissani meidän ympäristöstä.
Huolestuttaa nykytilanne ja tulevaisuus, pohjavedet ja Kitinen.
Kevitsan kaivoksesta luottamuksellisesti ?
Erityisesti kiinnostaa:
- Erilaiset päästöt/vuodot/testit/kokeilut. Esim. kemikaalit, öljyt, suodatin kankaat yms.
- Rakenteet. Esim: rikastehiekka-altaat, vesien hallinta, sivukivialueet, välivarastot yms.
- Rikastamolla käytettävät kemikaalit ja prosessit/ menetelmät, niihin liittyvät testit ja kokeilut.
- Kokemusta/ tietoa näytteenotosta Kevitsassa?
- Poraus, pohjavesi, ruhjeet ?
- Havainnot/ kokemukset: Räjäytysaine/ emulsio käyttö/ pohjavesi yms.
- Havainnot/muutokset esim. vesistöissä, ilmassa, maastossa, yms.
- Terveydellisiä haittoja ?
- Olisi hyvä kuulla myös 2014 vai oliko se 2015 puolella, tapahtuneesta
onnettomuudesta rikastamolla. Silloin prosessi meni stoppiin.
Rikastamon lattia tulvi ”tavaraa, nesteitä, kemikaaleja yms”, ”metrikaupalla”.
Mitä silloin oikeasti tapahtui ? Millaisia päästöjä siitä aiheutui ?
Onko näin tapahtunut useinkin ?
Sana on vapaa, kaikki asiallinen tieto kiinnostaa.
Voit tehdä sen nimellä tai nimettömästi, joko tähän tai osoitteeseen
[email protected] tai Facebookin /messangerin kautta.
Terveisin,
Reiska Routusvaara
P.S. Olen Sodankyläinen mies ja huolissani meidän ympäristöstä.
Huolestuttaa nykytilanne ja tulevaisuus, pohjavedet ja Kitinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Olen erittäin tuohtunut että näin salaista tietoa täälä huudellaan. Minä sinut vielä nappaan, sinä senkin kaivosvakooja.
-Kaivosvakoojien nappaaja jo kolmannessa polvessa.
Jotakin hämärää sielä piilotellaan kun on aidattu ympäriinsä koko alue ja kuuleman mukaan vartioita pyörii kellon ympäri portin läheisyydessä. Eikai sitä muuten olisi niin syrjään rakennettukaan jos ei olisi salailtavaa.
Kaivos yhtiö etsii varkaita!Siksi. Vartijoita ympäri vuorokauden!
Todella vastenmielistä loanheittoa täällä. Talvitsan uraani hyödyttää meitä kaikkia!
Vainioiden työkoneet "pommit" ovat räjähdelleet jo vuosien ajan sivukivialueella, myös muidenkin firmojen. Kertavuodot pieniä, kuukausitasolla aikamoiset määrät. Satojen litrojen öljyvuodot on lakastu hienon maa-aineksen alle.
Kyllähän siitä ongelma tulee 20 vuoden päästä
Minun rakas entinen aviopuolisoni lähti aina hippulat vinkuen töihin innosta puhkuen. Syykin selvisi myöhemmin ja sielä on ilmeisesti erittäin paljon näitä halukkaita puutteessa olevia naisia!
Ei siellä puutteessa olevia naisia ole.Kyllä kultasi siisex juoksi miesten miehien luo.Liuku törppö lisä varusteena.
Liekö siihen syy, miksi sitä virikettä piti hakea muualta ku kotoa?
Syy oli se etten tykkää persepanoista
Kaivos yhtiön koneissa suuria öljy vuotoja.Prosesista läpi ja rikastus hiekka altaaseen.
menneelä viikolla terexistä tuli öljyt pihalle (paljon). jäinen alue niin öljyt valuu saavuttamattomiin paikkoihin nopeasti. vainioiden tontti pitäisi katsoa kunnolla läpi ja tehä maaperä tutkimus tolle tontille.
Ei tullut tais ittelles tulla kakka pöksyyn!
Kieltäminen on inhimmilistä. Vanhemmat terexit nimittäin vuotaa öljyä vähän. Ei paljoa mutta vuotaa kuitenkin. 2 pitää kuulemma lisätä öljyä reippaasti joka toinen aamu. Ykkösessä ei taida vielä olla mitään isompaa ongelmaa.
jopella on 3 terexiä joista 2 on aika öljysyöppöjä hajoilee ja vuotaa joka toinen päivä
kun menää lähemäs kesää niin kyl se huomaa missä hydraulikka öljyt lainehtiipi
Ei sillä oo kun yksi Terex
Poratessa pohjavesi lentää paineella, metrien korkeuteen. Miten se panostus sujuu ? Minne emulssiot lurahtaa ? Tuleeko paljon suutareita ?
Hyvin tuo homma toimii. Vainioiden koneet on muuten muutaman kerran meinannu tulla päälle. Eikö siellä renkaista pidetä huolta ollenkaan.
Ryminällä ja kolinalla tulee vielä joku päivä auton kylkeen. Suorastaan odotan tuota päivää. Pitäkää ne härvelit tiet ajokunnossa. Vai ettekö osaa
Vainioiden kiusaaminen muita firmoje kohtaan oli aikaisemmin aivan käsittämätöntä. Homma loppu vasta sitten kun kaivosyhtiö pakotettiin puuttumaan asiaan lukuisten kantelujen kautta.
Kun saivat mustaa valkoisella, sitten asiat vasta alkoivat pikkuhiljaa menemään perille.
Panostajien työtä hankaloittaneet aina eikä loppua taida näkyä, sama järjettömyys siellä on edelleenkin vallassa.
Laitetaan munat ruuvinpenkkiin puristuksiin ja hakataan vasaralla kasseille. kyllä se hymy hyytyy
Yleisesti ottaen vois mainita todellakin tuon teiden kunnossapitämisen. Stop -merkin takaa kun lähtee kääntymään rauhassa niin auto / kone jatkaa kääntymistään. Varsinkin malmitie on erittäin liukas näinä päivinä.
Liukkaus on todellinen vaaratekijä alueella.
Vehkeissä ei välttämättä ole kaikki "kunnossa"
Vainiot tai paremminkin silloiset virolaiset häiritsivät lukuisten louhinta ammattilaisten työskentelyä alueella muutama vuosi sitten. Teiden katkominen sekä muu älyttön käyttäytyminen kaivos alueella.
Onhan siellä käytettyä öljyäkin kaadettu jerry tolkulla ransetista mettän laitaan ja hyvin se on sinne kadonnutkin.
--Lisäys-- tohon edelliseen
Keltainen transetti vasten vihreää ei voi olla huomaamatta, nimestä ei täysin huomannu mitä luki mutta tekstityyli viittasi tiettyyn firmaan. Voi olla että tuo asia on tullut julki ja siitä on jonkinlainen kurinpito menettely tehty.
rapatessa roiskuupi minkä sille mahtaa
Sattuu muuten löytymään ihan kamerasta kuvia sekä filminpätkää näiden vainioiden sankarien puuhastelusta. Pitäisköhän tehä snowdenit ja vuotaa jollekkin sivustolle.
Siitä saattais tulla seuraamuksia firmalle. Tulevaisuutta ajatellen
Ois mukava jos laittasit kuvaa miten tää Vainion porukka sekoilee! Ovat yleensä paikallisi poro paimenia! Hajusta ja ulkonäöstä päätellen??
Jorman tapa hoitaa hommia on aika outo. Jos se haluaa että ajoneuvoja ei kolhita. Minkä ihmeen takia se parkkeeraa oman autonsa liikkuvan pyöräkoneen taakse tai ajelee autollansa sellaisiin paikkoihin jossa se aiheuttaa vaara tilanteen omalla käytöksellään. Sitten ihmetellään että miten tässä näin pääsi käymään.
Ikkunasta katottiin kun se ajo maasturinsa lipan läheisyyteen ja naurettiin sisällä tuota äijää.
Ihmiset alhaalla huutelevat ja huitovat että meee pois sieltä ; )
Gorilla nimeltä jope on köpö. särkee pyöräkoneista vaihdelaatikot tuuliviirimäisellä ajotaoidollansa. oikein polleana siellä penkin ja ratin välissä kaistapäinen hymy naamalla. pikkasen karmivaa katottavaa
Kuulemma louhivat siellä bitcoineja sekä onecoineja...
taitaapi olla
Jorma vainio OY pois kevitsasta
Kyllä tällä menolla tulee loppu!Ei tiedä kuka milloinkin johtaa töitä?Tavaliset poron nussijat vai?Eläimeen sekaantuminen on rikos jos paikalliset sen vertaa tietää!Ja ne homot!!!!!!
JEESUS tuli tulitko sinäkin
Jeesus siunasi pietarin ja johanneksen ulostemassat öljypuun alle-
.
No siite se pansi ittekki öljypuun alle.
Siis jeesus
vainio maksaa parhaiten. pääasia että töitä on. en välitä yhtikääs vaikka kone hajuais moreenipenkalle ja öljyt valuis pihalle ei muuta ku uutta konetta kehiin PRKL. jos viher kypäräiset piiperöt tulloo valitta niin ajan niiden päältä
Minua pantiin perseesee kaivoskäytävässä, ei ole oikein se. Semmosta kutsutaan muualla raiskaukseksi, siellä se maan alla tapana.
Jorma vainio OY lupaa kuljetuksen työmaalle ja pois sieltä. Paketti autot joilla työmaalla kuljetaan eivät ole turvallisia, ajan kysymys vain koska 4 tiellä sattuu vakava onnettomuus. Haittaa muuta liikennettä ja on myös vaaraksi !!!
Voisi poliisille tehdä ilmoituksen tästä hommasta. Autot eivät varmasti pääse katsastuksesta läpi sodankylässä. Kittilässä näköjään katotaan läpi sormien tällaset asiat.
Karavaani lähtee liikkeelle kersilön koululta.
"Unohtelevat" työntekijöitä vieläkin työmaalle. Puolitoista tuntia etuajassa työmaalle ja puolituntia etuajassa pois sieltä. Parempi kulkea omalla autolla. Ei nähin tuuliviireihin voi luottaa.
Eräs mies oli unohdettu murskalle juhannuksena. 24h putkeen töissä, taisi olla enemmänkin. Oli yrittäny soittaa työnjohdolle sekä TJ:lle. Ei ollut tavoittanut. Tulkaa vain tällaseen firmaan töihin J.Vainio OY. Opitta ainakin sen miten asioita ei kannata tehdä : )
Anttonen on kova jätkä! Mitä sitä yhestä juhannuksesta
Laittakaa kaikki tietämänne, kyseistä tapahtumasta. Tällaiset herättää mielekiinnon.
puhdas ja ympäristöystävällinen kaivos
Nikkeli myrkytys on varma.Ei tartte pyssyllä ampua.Sen saa luontais etuna.Pölyä aivan perkeleesti.Ainakin murskilla myös päämurskalla.Ompahan haudan kaivajalla töitä.Rikastushiekka altaasta pumpataan paska vettä läheiseen jokeen.Kyllä Lapin luonto tuhotaan.Tulkaa paikalliset tutustumaan.Mutta teillehän näytetään vain se kiiltokuva.Kysyisin nais kuskeilta miten se nikkelipöly kutittaa pimppiä?Siihen ei kikkeli auta
Mielekiintoista keskustelua Kevitsasta ja Vainiosta Suomi24/Kittilä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15024765/j-vainio-oy
Vähän mutta asiaa.Onhan monia asioita väritetty,Mutta kyllähän totuus on että hieno luonto tuhotaan.Sitten kun Sakatti alkaa voi pojat.Vaikka luontoarvoja moni arvostaa.Raha se loppu pelissä ratkaisee.Jos näitä työpaikkoja ei olisi lappalaiset ois sosiaalitoimiston vakioasiakkaita.