Äitini ei arvosta tekojani.

eiapuaole

minua ärsyttää suunnattomasti äitini.
Pari vuotta sitten vanhempani erosivat ja äidilleni tuli melkein heti uusi mies joka muutti meille, Suomeen. Hän oli väkivaltainen äitiäni kohtaan ja löi häntä monia kertoja, MINÄ olin kuin psykologi äidilleni ja kuuntelin hänen itkut ja ininät. Ikinä en siitä kiitosta saanut vaikka tuolloin olin 11vuotias lapsi ja minun ei olisi todellakaqn pitänyt niitä asioita kuulla. Kukaan muu ulkopuolinen ei siitä väkivallasta tiennyt kuin minä. Monet kerrat menin isältäni äidillenni kun äidilläni oli paha olla isäpuoleni takia. Minä itse sain traumat, traumat siitä että joudun joskus kohtaamaan sen uudestaan. Aina jaksoin tukea äitiäni ja lohduttaa, ikinä kiitosta en kuullut. Olen siitä hieman katkera koska tuntui että sillä mitä mitä näin vaivaksi ei ollut mitään väliä.

2

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makiapanda

      Tsemppiä, sul on täysin oikeus tuntea noita tunteita eikä tosiaan lapsen kuulu aikuisen murheita kantaa. Toivottavasti pääset tästä yli mutta jotenkin asia pitää käsitellä jotta voit keskittyä itseesi ja mitä sinä haluat. Ajan myötä se on vain ikävä muisto jonka haluaa vain unohtaa.

    • Isä58

      Sulla tulee vielä vastaan ihmisiä, joiden kanssa voit jakaa asioitasi. Äitisi tilanne kuulostaa sekavalta ja onnettomalta, ja vaikkei se ole osannut sua ottaa oikein huomioon, niin kuulostat kuitenkin täyspäiseltä. Anna elämälle tilaisuus viedä sua kohti parempaa, siitä saat voimaa tutustua äitiisikin uudestaan sitten, kun olet itse siihen valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      322
      644
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      556
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    Aihe