Joku vitun hönöttöjä ylen aamuteeveessä kaipas pikaluisteluhallia. Ei siinä mitään, kunhan sellaista ei kustanneta veronmaksajien varoilla.
Urheilu pitäisi olla AINA sponsoreiden kustantamaa. Tai omakustanteista jollei sponsoreita löydy.
Mielestäni huippu-urheilijat yleensäkin ovat pahimpia yhteiskunnan loisia; kuluttaa paljon, sairauskulut on huippuluokkaa, eivät tuota mitään, jäävät eläkkeelle aikaisin, eivätkä yleensä maksa edes veroja Suomeen.
Minä haluaisin ilmakitarahallin ja valtion kustantamaan ilmakitaraharjoitteluani. Tietysti välillä pitäisi käydä alppileireillä ja ulkomaillakin. Ja lopulta tietenkin ilmakitaristieläkkeen Suomen viemisestä maailmankartalle.
Pikaluisteluhalli
3
407
Vastaukset
- Piere
itsesi hengiltä.
Mitä jos aloittaisit työteon ja lopettaisit yhteiskunnanvaroilla elämisen.- pitkätukka-68
Vähemmän minä yhteiskunnan varoja käytän kuin huippu-urheilijat.
- pitkätukka-68
En myöskään ymmärrä, miksi Yleisradio veronmaksajien kustantamana näyttää urheilukisoja. Tietenkin tuollaiset kuuluisi mainoskanavien maksamiksi.
Ymmärrän kyllä urheiluruudut ja muut tiedotteet. Yleisradion tehtäviin kuuluisi myös näyttää niitä tapahtumia, jotka ovat tärkeitä muttei kiinnosta mainostajia. Tärkeys on tietenkin aika tulkinnanvarainen ja laaja käsite.
Urheilu on kuitenkin pääsääntöisesti massahuvia ja mainosperseilyä. Mainostajille kuuluvaa osastoa siis.
Kuntoilu ja urheiluharrastus on tietysti hyväksi, mutta eihän huippu-urheilulla ole mitään tekemistä sen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836513Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935422Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost173772Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233397Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2273223Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat832381Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12108Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191716Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val461701Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi441399